Notowania

energetyka
23.10.2018 16:17

Szwedzki Northvolt otworzy w Gdańsku w 2019 r. fabrykę systemów bateryjnych

Szwedzka firma Northvolt otworzy w Gdańsku zakład specjalizujący się w produkcji systemów bateryjnych na skalę przemysłową, podał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Produkcja rozpocznie się w 2019 r., początkowo dostarczając na rynek 10 tys. modułów rocznie. Zatrudnienie w zakładzie wyniesie na starcie 100 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz

"W minionym roku zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost zainteresowania kompleksowymi rozwiązaniami bateryjnymi ze strony kilku naszych kluczowych segmentów klientów. Dzięki nowej fabryce będziemy w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu" - powiedział prezes i współzałożyciel Northvolt Peter Carlsson, cytowany w komunikacie.

Zakład w Gdańsku, efekt partnerstwa Northvolt i South Bay Solutions, będzie wyposażony w najnowocześniejsze systemy produkcji modułów bateryjnych i rozwiązań do magazynowania energii. W Gdańsku powstanie także centrum badawczo-rozwojowe wspierające produkcję, podano również.

Moduły bateryjne produkowane w Gdańsku będą składać się z obudowy mieszczącej ogniwa baterii, elektroniczny układ sterowania oraz system chłodzenia i ogrzewania. Jako całość dostarczać będą energię do produktów końcowych, takich jak zasobniki energii czy maszyny górnicze, czytamy dalej.

Produkcja ogniw baterii i systemów bateryjnych to dwa różne procesy przemysłowe. Produkcja ogniw jest bardzo energochłonnym procesem chemicznym, który Northvolt planuje uruchomić w Skelleftea w Szwecji pod koniec 2020 r. Produkcja systemów bateryjnych to z kolei mechaniczny i elektromechaniczny proces montażu. Dzięki nowemu obiektowi w Gdańsku firma wykorzysta potencjał rozwijającego się w regionie klastra przemysłu elektrotechnicznego. Bliskość dobrze rozwiniętego ekosystemu łańcucha dostaw, rynków pracy i odbiorców końcowych w Europie odegrały równie istotną rolę w decyzji o wyborze lokalizacji, wyjaśniono także w materiale.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz