Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Telekomunkacja Polska zapłaci 2 miliony kary

0
Podziel się:

Sąd ukarał firmę za wyłączenie telefonów alarmowych w Białymstoku.

Telekomunkacja Polska zapłaci 2 miliony kary
(ZEFA)

*Telekomunikacja Polskia będzie musiała zapłacić 2 mln zł kary nałożonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej za wyłączenie w Białymstoku centrali obsługującej numery alarmowe 112, 999, 998, 997. Taką decyzję podjął Sąd Apelacyjny w Warszawie. *

W piątek UKE podał, że sąd odrzucił apelację TP w tej sprawie. Wyrok jest prawomocny.

Karę 2 mln zł nałożył Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w lipcu 2007 r. TP odwołała się od niej, ale w listopadzie ubiegłego roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) odrzucił to odwołanie. Spółka złożyła apelację w tej sprawie.

Urząd uzasadnił karę tym, że od 26 marca 2007 r. od godziny 23.45 do 27 marca 2007 r. do godziny 3.00 firma zewnętrzna dokonywała poprawek w oprogramowaniu centrali telefonicznej przy ul. Warszawskiej 10 w Białymstoku, do której podłączone są: Państwowa Straż Pożarna w Białymstoku przy ul. Warszawskiej oraz Pogotowie Ratunkowe w Białymstoku przy ul. Botanicznej.

W trakcie wgrywania poprawek do oprogramowania wystąpiła awaria, co spowodowało konieczność ręcznego restartowania centrali telefonicznej. 27 marca 2007 r. od godziny 0.40 do 2.20 nastąpiła przerwa w działaniu wszystkich połączeń telefonicznych, łącznie z numerami alarmowymi. Po wyłączeniu centrali ponad 131 tys. abonentów z Białegostoku nie miało dostępu do telefonów alarmowych.

W opinii UKE, TP nie zapewniła w tym czasie łączności zastępczej. Późniejsza kontrola UKE wykazała, że TP w Białymstoku nie posiadała żadnej procedury postępowania w przypadku przerw w łączności telefonicznej.

UKE zwrócił uwagę, że w tym samym czasie we wsi Rumejki niedaleko Białegostoku po północy płonęły zabudowania gospodarcze. Mieszkańcy przez półtorej godziny nie mogli dodzwonić się na numery alarmowe. Zbyt późne przybycie straży pożarnej spowodowało, że na miejscu pożaru zaczęły eksplodować zgromadzone w jednym z budynków zbiorniki z olejem napędowym i benzyną. Pięć osób uległo poparzeniu. Pożar udało się ugasić dopiero około godziny 5 nad ranem.

_ _

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)