Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Torpol ma umowę z Tauronem na układ torowy dla budowanej Elektrowni Jaworzno III

0
Podziel się:

Tauron Polska Energia podpisał umowę z Torpolem na wykonanie układu torowego dla budowanego nowego bloku w Elektrowni Jaworzno za 367,28 mln zł netto, podały spółki. Stan zaawansowania prac na budowie nowego bloku to 50%.

Torpol ma umowę z Tauronem na układ torowy dla budowanej Elektrowni Jaworzno III

"Zarząd emitenta informuje o zawarciu z Nowe Jaworzno Grupa Tauron sp. z o.o. (inwestor) w dniu 7 grudnia 2017 r. umowy, której przedmiotem jest 'Zaprojektowanie oraz kompleksowe wykonanie, uruchomienie, przeprowadzenie ruchu próbnego oraz przekazanie do eksploatacji układu torowego w ramach projektu pn. Budowa nowych mocy w technologiach węglowych w Tauron Wytwarzanie S.A. - budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Tauron Wytwarzanie S.A. - Oddział Elektrownia Jaworzno III w Jaworznie'" - czytamy w komunikacie Torpolu.

Wartość umowy wynosi 367,28 mln zł netto (451,75 mln zł brutto). Termin zakończenia realizacji prac projektowych i robót budowlanych został określony na listopad 2019 r.

"Budowa nowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to największa inwestycja realizowana w Grupie Tauron. Jej zaawansowanie przekroczyło 50%. [...] Wraz z podpisaniem dziś umów na wykonanie układu torowego i układu sieci wodno-kanalizacyjnych zakończono całość kontraktacji wykonawców bloku 910 MW" - podał w swoim komunikacie Tauron.

Realizowana przez Torpol nowa linia kolejowa połączy blok 910 MW z Tauron Wydobycie, z którego będzie dostarczany węgiel. W ciągu roku nowa jednostka może spalać ponad 2,5 mln ton węgla. Na jej potrzeby będzie dostarczanych ponad 40 tys. węglarek węgla rocznie, każda o ładowności 60 ton, wskazano.

Układ sieci wodno-kanalizacyjnych zrealizowany zostanie przez konsorcjum Miko-Tech i Eurovia.

Na placu budowy dobiegają końca prace związane z budową komory paleniskowej kotła. Równolegle prowadzone są również prace montażowe głównych rurociągów łączących kocioł z turbiną. Trwa montaż turbozespołu - montowana jest część niskoprężna turbiny, jak również montaż wirnika generatora. W ramach budowy urządzeń ochrony środowiska, powstaje instalacja odsiarczania spalin; na ukończeniu są prace związane z absorberem, montowany jest elektrofiltr wyłapujący pył powstały w wyniku spalania węgla, podano także.

"Systematycznie inwestujemy w nowe moce wytwórcze mając na uwadze długoterminowy rozwój Grupy Tauron i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Budowa nowego bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych inwestycji w Polsce" - powiedział prezes Taurona Filip Grzegorczyk, cytowany w komunikacie.

"Prace przy budowie bloku 910 MW są realizowane zgodnie z harmonogramem i budżetem inwestycji, który wynosi ponad 6 mld zł. Nowy blok będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje dwutlenku węgla oraz pozostałych gazów emisyjnych" - dodał wiceprezes Jarosław Broda.

Nowy blok Elektrowni Jaworzno będzie znaczącą jednostką w systemie elektroenergetycznym kraju, która rocznie wytworzy około 6,5 TWh energii elektrycznej. Blok jest budowany w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV. Nowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9% netto.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Torpol specjalizuje się w budowie oraz modernizacji stacji, linii i szlaków kolejowych oraz linii tramwajowych. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2014 roku. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 770 mln zł w 2016 r.

energetyka
budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)