Notowania

technologie
17.11.2017 10:08

UKNF: Brak pewności prawnej największą barierą rozwoju innowacji finansowych

Warszawa, 17.11.2017 (ISBnews) - Największym problemem hamującym rozwój innowacji finansowych w Polsce jest brak pewności prawnej - podmioty rynkowe chcą precyzyjnie wiedzieć jakie przepisy mają zastosowanie w zakresie innowacyjnych rozwiązań, wynika z prac Zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech), którego prace koordynuje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zespół ustalił, że organy nadzorcze i regulacyjne powinny w możliwie otwarty sposób informować uczestników rynku o swoich stanowiskach w odniesieniu do innowacyjnych produktów i usług oraz prowadzić z nimi efektywny dialog. W odpowiedzi na tę rekomendację kierownictwo UKNF podjęło decyzję o podjęciu szeregu działań w zakresie wspierania rozwoju innowacji finansowych przez nadzór, w tym w szczególności o powołaniu dedykowanej komórki organizacyjnej ds. rozwoju innowacji finansowych oraz wdrożeniu koncepcji Innovation Hub, czyli procedury informacyjno-szkoleniowej, w ramach której nadzór podejmie działania informacyjne z obszaru regulacyjno-prawnego dla podmiotów sektora FinTech" - czytamy w komunikacie UKNF.

W serwisie internetowym KNF uruchomiona została również podstrona internetowa poświęcona obszarowi FinTech wraz z odniesieniem do opisów realizowanych procesów licencyjnych i rejestrowych, podano także.

UKNF wskazał, że prace Zespołu koncentrowały się na obszarach, które mają bezpośredni wpływ na wzrost innowacyjności, z równoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa oferowanych usług, tak aby nie podważyć zaufania klientów do rynku finansowego. W ramach prac Zespołu przeanalizowano ponad 100 barier natury prawnej, regulacyjnej i nadzorczej dla rozwoju sektora FinTech zidentyfikowanych przez uczestników rynku prawa w toczących się procesach legislacyjnych.

"W odniesieniu do pozostałych barier Zespół przygotował propozycje rozwiązań oraz rekomendacji dalszych działań po stronie właściwych organów i podmiotów, które mogłyby wyeliminować lub ograniczyć zidentyfikowane bariery. Należy wskazać, że aby efekty prac Zespołu zakończyły się pełnym sukcesem, kluczowe jest podjęcie przez adresatów ww. rekomendacji wskazanych działań" - czytamy dalej.

Według UKNF, proaktywna postawa nadzorcy i regulatora w obszarze kształtowania sprzyjającego środowiska regulacyjno-prawnego dla rozwoju sektora FinTech ma istotne znaczenie dla pozycji Polski jako aspirującego centrum innowacji finansowych.

Zespół składał się z przedstawicieli 22 instytucji obejmując szeroką reprezentację instytucji publicznych (regulatorów, nadzorców) oraz przedstawicieli rynku (zarówno nadzorowanego, jak i nienadzorowanego).

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz