Notowania

technologie
06.09.2017 09:38

Vigo WE Innovation zainwestował w firmę pracującą nad laserami femtosekundowymi

Podziel się
Dodaj komentarz

Vigo WE Innovation, inkubator technologii założony przez Vigo System i Warsaw Equity Group, został mniejszościowym udziałowcem spółki Fluence, zajmującej się rozwojem i komercjalizacją światłowodowych laserów femtosekundowych, podało Vigo. Spółka, jako partner technologiczny inkubatora, będzie wspierać Fluence w rozwoju produktu i jego komercjalizacji.

"Fluence pracuje nad stworzeniem laserów femtosekundowych nowej generacji, bazujących w pełni na technologii światłowodowej, o parametrach przewyższających konstrukcje oferowane obecnie na świecie. Rynek laserów femtosekundowych rośnie w dynamicznym tempie, są one wykorzystywane m.in. medycynie, do bezoperacyjnego leczenia zaćmy, czy w przemyśle, m.in. do cięcia kamieni szlachetnych oraz chemicznie utwardzanego szkła wykorzystywanego m. in. przy produkcji smartfonów. Ich wadą jest jednak niestabilność oraz skomplikowana obsługa, wymagają one częstego serwisowania, co podnosi koszty ich użytkowania i zmniejsza ich konkurencyjność. Lasery femtosekundowe nowej generacji, opracowywane przez Fluence, dzięki większej stabilności działania, niezawodności oraz prostocie obsługi, mogą nie tylko zdominować obecne rynki zbytu, ale i znaleźć nowe zastosowania" - powiedział prezes Vigo WE Innovation Wojciech Smoliński, cytowany w komunikacie.

Założycielami Fluence są prof. Yuriy Stepanenko, dr Michał Nejbauer, dr Piotr Skibiński oraz dr Tomasz Kardaś - światowej klasy eksperci, każdy posiadający kilkanaście lat doświadczenia w rozwijaniu technologii laserowych. Na swoim koncie mają opracowane kilkadziesiąt rozwiązań z obszaru optyki oraz elektroniki laserów femtosekundowych, podano także.

"Długo szukaliśmy najlepszego partnera, z którym będziemy mogli dynamicznie się rozwijać i który zagwarantuje nam wieloletnią jasną i klarowną wizję rozwoju i współpracy. Rozmawialiśmy z wieloma podmiotami i zdecydowaliśmy się na Vigo WE Innovation, które dzięki technologicznemu partnerstwu ze strony Vigo System jest dla nas idealnym partnerem, który oferuje nie tylko wsparcie finansowe, ale również realną pomoc przy rozwoju technologii oraz zdobywaniu rynków zbytu dla rozwijanych przez nas technologii laserów femtosekundowych" - powiedział prezes Fluence Michał Nejbauer, cytowany w komunikacie.

Wartość początkowej inwestycji Vigo WE Innovation we Fluence to 1 mln zł. Kwota ta może wzrosnąć wraz z osiągnięciem kolejnych etapów rozwoju technologii. Spółka pozyskała również dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 7,2 mln zł.

"Wysoko oceniamy zarówno sam projekt, jak i jego autorów, wierzymy, że laser femtosekundowy opracowywany przez Fluence może odnieść spektakularny sukces rynkowy. Chcemy wesprzeć zespół kierowany przez Michała Nejbauera w osiągnięciu zakładanych celów. Vigo System posiada unikalne doświadczenia w obszarze rozwoju technologii fotonicznych i optoelektronicznych, które mogą okazać się przydatne dla twórców Fluence. Ponadto od 30 lat z sukcesem poruszamy się po rynku urządzeń fotonicznych, mamy zbudowaną efektywną sieć dystrybucji, którą Fluence będzie mogło wykorzystać dla komercjalizacji swoich urządzeń" - skomentował prezes Vigo System Adam Piotrowski, także cytowany w komunikacie.

Vigo WE Innovation jest funduszem inwestującym w projekty technologiczne z branż nowych technologii.

Vigo System jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów czerwieni. Spółka zadebiutowała na GPW w listopadzie 2014 r.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz