Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Wall Street: Banki powstrzymały spadki

0
Podziel się:

Początkowo wszystko wskazywało na to, że główne indeksy i tym razem zakończą dzień na minusach.

Wall Street: Banki powstrzymały spadki
(DragonFlyEye/CC/Flickr)

Mocny wzrost kursów akcji banków nie pozwolił na kontynuację wczorajszych spadków na giełdach amerykańskich.

Na początku piątkowej sesji wszystko wskazywało jednak na to, że główne indeksy i tym razem zakończą dzień na minusach, na których wystartowały. W pewnym momencie Dow Jones Industrial znajdował się nawet poniżej psychologicznego poziomu 10 tys. punktów. W kolejnych godzinach sesji udało im się jednak wyjść na plusy. Im jednak było bliżej końca sesji zapał do zakupów akcji słabł. Niespodziewanie w ostatnich minutach handlu inwestorzy ze zdwojoną siłą ruszyli na zakupy. Dzięki temu zrywowi Dow Jones zyskał na koniec dnia 1,25 proc., S&P500 1,5 proc., a technologiczny Nasdaq nieznacznie powyżej 1 procent.

Poprawa nastrojów na ostatniej w tygodniu sesji jest efektem dużego popytu na akcje banków. Inwestorzy zdali sobie sprawę, że pozbywanie się ich podczas czwartkowej sesji, gdy bankowe walory najmocniej traciły na wartości, były zbyt pochopne. Po przemyśleniu na spokojnie przegłosowanej w czwartek przez Senat reformy systemu finansowego doszli oni do wniosku, że skutki nowych regulacji, jeżeli wejdą w życie, nie będą miały aż tak negatywnych skutków dla instytucji finansowych. Nowe regulacje mają bowiem zaostrzyć nadzór nad wielkimi bankami inwestycyjnymi i zwiększyć ochronę ich klientów.

Otrzeźwienie inwestorów spowodowało, że akcje banków mocno zyskały na wartości. W przypadku JP MorganChase oraz Morgan Stanely na zakończenie dnia kosztowały więcej o niemal 6 procent niż w czwartek. Akcjonariusze M&T Bank Corporation zarobili 5,4 procent, a Wells Fargo prawie 5 procent. Wyraźnie zyskały także akcje Bank of America (4,5 procent) oraz Citigroup i Goldman Sachs po 3,3 procent.

Wpływ na wzrost zainteresowania akcjami banków za oceanem miało także uchwalenie przez niemiecki Bundestag ustawy w sprawie udziału Niemiec w europejskim mechanizmie poręczeń kredytowych dla państw strefy euro, które popadną w problemy finansowe. Niemcy wyłożą na ten cel do 148 mld euro.

Zobacz komentarze w Bloomberg TV:

Najwięcej spośród 500 spółek wchodzących w skład Standard&Poors zyskały jednak akcje producenta oprogramowania Compuware Corp., które w ciągu sesji urosły prawie o 10 procent. To efekt informacji, że firma w czwartym kwartale zarobiła 17 centów na akcje. Analitycy oczekiwali, że taka będzie strata.

Najbardziej stratni byli natomiast akcjonariusze Dell Inc., które potaniały 6,8 procent. Inwestorów rozczarowały nieznacznie niższe marże, jakie firma uzyskała na sprzedaży w pierwszym kwartale.

banki
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)