Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Wielton otworzy montownię w Afryce. Chce wykorzystać nowe przepisy i ulgi

9
Podziel się:

W Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej) zainwestuje około 6,5 mln zł.

Wielton otworzy montownię w Afryce. Chce wykorzystać nowe przepisy i ulgi
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Trzeci największy w Europie producent przyczep i naczep z Wielunia otworzy montownię w Afryce. W Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej) zainwestuje około 6,5 mln zł. Chce wykorzystać nowe przepisy i planowane duże inwestycje w infrastrukturę. Liczy też na ulgi podatkowe.

Planowe otwarcie montowni nastąpi na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku. Będzie kosztowało polską spółkę ponad 1,5 mln euro. Wielton tym samym będzie pierwszym europejskim producentem przyczep i naczep posiadającym montownię w tej części świata.

Docelowo planuje sprzedawać w Afryce ponad tysiąc pojazdów rocznie. W ofercie będą trzy typy naczep cieszące się największą popularnością w zachodniej części kontynentu: naczepy wywrotki, naczepy podkontenerowe oraz platformy.

Na decyzję o rozszerzeniu działalności w tym egzotycznym regionie wpływ miały głównie korzystne z punktu widzenia spółki zmiany prawne, które w październiku ubiegłego roku przeprowadzono na obszarze Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Monetarnej. Najważniejsze dotyczą zmniejszenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów poruszających się po lokalnych drogach. W rezultacie część obecnej floty będzie stopniowo wycofywana.

Władze spółki liczą, że przez to wzrośnie popyt na nowe naczepy. Szacuje się, że rocznie zapotrzebowanie na nowe pojazdy będzie rzędu 10-12 tys. sztuk.

W Afryce planowane są także duże inwestycje infrastrukturalne, gospodarcze i społeczne oraz polityczne reformy, których beneficjentem będzie m.in. branża transportowa.

- W Afryce powstaną tysiące kilometrów nowych dróg, porty, lotniska i elektrownie. Na fali inwestycji znacznie wzrośnie zapotrzebowanie m.in. na naczepy, przyczepy, wywrotki i inne pojazdy, jakie Wielton ma w swojej ofercie - podkreśla prezes spółki Mariusz Golec.

Zgodnie z planem przyjętym przez kraje Unii Afrykańskiej w 2013 roku, środki jakie do 2020 roku zostaną wydane na projekty infrastrukturalne wyniosą łącznie 68 mld dolarów, a do 2050 roku - 360 mld dolarów.

Wielton oczekuje, że afrykańska spółka zacznie wypracowywać zysk w 2018 roku. Korzystne dla wyników finansowych będzie także zwolnienie z podatku dochodowego przez okres najbliższych 7 lat.

Montownia w Afryce będzie trzecim tego typu obiektem w ramach wieluńskiej grupy, obok zakładów w Rosji i we Włoszech. Oprócz tego, Wielton posiada dwa centra produkcyjne - we francuskim Auxerre i w Wieluniu.

Grupa Wielton sprzedaje pojazdy w 35 krajach Europy, Afryki i Azji, a po drogach całego świata jeździ ponad 65 tys. przyczep i naczep z logo wieluńskiej spółki. Ostatnie dwa lata działalności wyniosły Wielton na trzecią pozycję w swojej branży w Europie. Jest też w dziesiątce największych branżowych firm na świecie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
rycho
7 lat temu
I co? Krzykacze ze w Polsce tylko joemieckie i francuskie firmy, a prosze polskie firmy w innych krajach tez egzystuja, czyli tubylcy tez maja krzyczec o wyprzedazy ich majatku obcym?
GOW
7 lat temu
Co za durnota - facepalm.
Mariusz
7 lat temu
Myślę że do pracy, biznesu nie można podchodzić tak na sucho fura,skóra i komóra czy kasa,kasa,kasa.Sadze że z tyłu głowy powinna przyświecać zawsze jakaś idea.I to nie idea typu Au sia la la la starta i nudna ale chociażby taka o Błękitne oczy ma moja dziewczyna .......
Clara Veritas
7 lat temu
Pomijając polskiego słupa tej Gmbh ... Rozumiem, że tam jest teraz tania siła robocza i powierzchnia na odpady poprodukcyjne ?
Beilian
7 lat temu
Żeby tylko nie wyszlo jak KGHM w Chile