Notowania

Wielton otworzy montownię w Afryce. Chce wykorzystać nowe przepisy i ulgi

W Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej) zainwestuje około 6,5 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Trzeci największy w Europie producent przyczep i naczep z Wielunia otworzy montownię w Afryce. W Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej) zainwestuje około 6,5 mln zł. Chce wykorzystać nowe przepisy i planowane duże inwestycje w infrastrukturę. Liczy też na ulgi podatkowe.

Planowe otwarcie montowni nastąpi na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku. Będzie kosztowało polską spółkę ponad 1,5 mln euro. Wielton tym samym będzie pierwszym europejskim producentem przyczep i naczep posiadającym montownię w tej części świata.

Docelowo planuje sprzedawać w Afryce ponad tysiąc pojazdów rocznie. W ofercie będą trzy typy naczep cieszące się największą popularnością w zachodniej części kontynentu: naczepy wywrotki, naczepy podkontenerowe oraz platformy.

Na decyzję o rozszerzeniu działalności w tym egzotycznym regionie wpływ miały głównie korzystne z punktu widzenia spółki zmiany prawne, które w październiku ubiegłego roku przeprowadzono na obszarze Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Monetarnej. Najważniejsze dotyczą zmniejszenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów poruszających się po lokalnych drogach. W rezultacie część obecnej floty będzie stopniowo wycofywana.

Władze spółki liczą, że przez to wzrośnie popyt na nowe naczepy. Szacuje się, że rocznie zapotrzebowanie na nowe pojazdy będzie rzędu 10-12 tys. sztuk.

W Afryce planowane są także duże inwestycje infrastrukturalne, gospodarcze i społeczne oraz polityczne reformy, których beneficjentem będzie m.in. branża transportowa.

- W Afryce powstaną tysiące kilometrów nowych dróg, porty, lotniska i elektrownie. Na fali inwestycji znacznie wzrośnie zapotrzebowanie m.in. na naczepy, przyczepy, wywrotki i inne pojazdy, jakie Wielton ma w swojej ofercie - podkreśla prezes spółki Mariusz Golec.

Zgodnie z planem przyjętym przez kraje Unii Afrykańskiej w 2013 roku, środki jakie do 2020 roku zostaną wydane na projekty infrastrukturalne wyniosą łącznie 68 mld dolarów, a do 2050 roku - 360 mld dolarów.

Wielton oczekuje, że afrykańska spółka zacznie wypracowywać zysk w 2018 roku. Korzystne dla wyników finansowych będzie także zwolnienie z podatku dochodowego przez okres najbliższych 7 lat.

Montownia w Afryce będzie trzecim tego typu obiektem w ramach wieluńskiej grupy, obok zakładów w Rosji i we Włoszech. Oprócz tego, Wielton posiada dwa centra produkcyjne - we francuskim Auxerre i w Wieluniu.

Grupa Wielton sprzedaje pojazdy w 35 krajach Europy, Afryki i Azji, a po drogach całego świata jeździ ponad 65 tys. przyczep i naczep z logo wieluńskiej spółki. Ostatnie dwa lata działalności wyniosły Wielton na trzecią pozycję w swojej branży w Europie. Jest też w dziesiątce największych branżowych firm na świecie.

Tagi: wlt, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-01-2017

korneelkto kupuje ten wyginajacy sie złom w POLSCE

25-01-2017

camelDajcie znać do PIS, Morawiecki przyjedzie i będzie robił z Wami zdjęcia, powiedzą że to zasługa PIS.

25-01-2017

tubaTO ILE NA NA SCINANIU wyplat polskim pracownikom zarobi ten amerykanski gigant?czy szybko wyrowna straty scinajac place polskim pracownikom??-ile … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)