Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

X-Trade Brokers celuje w konsolidację, chce być docelowo w top 5 branży

0
Podziel się:
X-Trade Brokers celuje w konsolidację, chce być docelowo w top 5 branży

X-Trade Brokers (XTB) chce nadal rozwijać bazę klientów i celuje w konsolidację branży brokerów FX/CFD w skali globalnej, aby docelowo wejść do top 5 na świecie, poinformował członek zarządu Paweł Szejko.

"Rozwój grupy chcemy realizować w szczególności poprzez dalszą rozbudowę bazy klienckiej poprzez penetrację istniejących rynków i ekspansję geograficzną" - powiedział Szejko na spotkaniu z dziennikarzami.

Jako kierunki z największym potencjałem wymienił rynki w Ameryce Łacińskiej (jak podkreślił członek zarządu, region ten już pokrywa stratę rynku tureckiego i ma dalszy potencjał rozwoju, XTB jest aktywne w Chile, testuje inne rynki z tego kontynentu), a także Niemcy i Francja, gdzie XTB dostrzega potencjalnie największą dynamikę.

Zarząd brokera podkreślił, że baza kliencka systematycznie rośnie przy niższych kosztach niż w poprzednich okresach. "Zakładamy, że jesteśmy w stanie to utrzymać" - zadeklarował Szejko.

Na koniec III kwartału liczba aktywnych rachunków wynosiła ponad 20,5 tys.

Zarząd XTB zapowiedział, że chce rozwijać się poprzez fuzje i przejęcia w Europie i na świecie (nie wykluczając też ewentualnych transakcji w Polsce).

"Zakładamy, że na przestrzeni do roku może być odpowiednie otoczenie do konsolidacji. Spodziewamy się rosnącej presji na rynku w tym kierunku i prowadzimy rozmowy z podmiotami z branży" - wskazał Szejko.

Zaznaczył, że baza klientów jest główną wartością, ale szczególnie atrakcyjne byłoby potencjalne uzupełnienie geograficznej działalności grupy. Zarząd XTB widzi w konsolidacji potencjał do synergii kosztowych i szybkiej kontrybucji akwizycji do wyników.

Według jego słów, jedną z możliwości w potencjalnych transakcjach jest wymiana akcji z przejmowanym podmiotem. Jednak zarząd uważa, że obecna wycena spółki na GPW jest mocno niedoszacowana w porównaniu do konkurencyjnych podmiotów notowanych np. w Londynie.

"XTB jako podmiot międzynarodowy notowany na giełdzie ma realne szanse przeprowadzić konsolidację branży i stać się globalnym graczem na rynku FX/CFD zaliczanym do top 5. Zarząd upatruje w tym jeden z kierunków rozwoju grupy. Do tego potrzebna jest jednak satysfakcjonująca wycena samej spółki na GPW, bez czego te plany są mocno utrudnione" - stwierdził Szejko.

XTB celuje także w "jak największą bazę instrumentów". Obecnie oferuje 3 tys. instrumentów i broker zapowiedział powiększanie wachlarza o nowe klasy.

"Nastawiamy się na dużo nowości i liczymy, że za kilka miesięcy będziemy mogli tym mówić" - wskazał członek zarządu.

Co do dywidendy, Szejko podtrzymał, że XTB chce co roku wypłacać dywidendę w wysokości 50-100% jednostkowego zysku.

"Oprócz woli zarządu i akcjonariuszy, zależy to jednak także od czynników zewnętrznych, w tym wytycznej KNF, której spodziewamy się w grudniu. Patrząc historycznie liczymy się, że za ten rok może być trudno spełnić jedno z kryteriów przez wcześniejszy one-off. W kolejnych latach niespełnienie tego kryterium już ustąpi. Ponadto skupiamy się, aby wyniki XTB były jak najlepsze" - podsumował członek zarządu.

XTB miał wstępnie 73 mln zł przychodów i 31,3 mln zł zysku netto w III kwartale. Po dziewięciu miesiącach roku było to odpowiednio 198,3 mln zł oraz 60,7 mln zł.

X-Trade Brokers DM S.A. prowadzi działalność maklerską i podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Grupa XTB jest europejskim domem maklerskim, specjalizującym się w instrumentach finansowych będących przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym i giełdzie. Od 2002 roku działa na rynkach zagranicznych, gdzie oferuje klientom zaawansowane technologicznie aplikacje transakcyjne. Jest licencjonowany w ponad 10 krajach Europy. Spółka jest notowana na GPW od 2016 r.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)