Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
09.09.2020 12:15

WIG20 najniżej od 3 miesięcy. Warszawska giełda zatrzymała się w połowie drogi

Mówi się, że giełda z półrocznym wyprzedzeniem wskazuje zmiany, jakie zajdą w gospodarce. Jeśli tak, to odbicie będzie słabiutkie. Największe spółki z GPW ostatnio radzą sobie kiepsko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Warszawska giełda na tle Wall Street wypada blado. (Fot: Jim Makos, (CC BY-ND 2.0))

Najważniejszy indeks warszawskiej giełdy (WIG20) w środę przed południem jest na lekkim plusie, ale trudno mówić o dobrych nastrojach wśród inwestorów. Po wtorkowym zjeździe o ponad 2 proc. akcje największych spółek z GPW są wyceniane najniżej od 3 miesięcy.

Na spadkowym kursie warszawska giełda jest od początku września, a w ostatnich dniach spadki przybrały na sile w związku m.in. z nerwowymi ruchami inwestorów na amerykańskiej giełdzie.

We wtorek Wall Street ciągnęły w dół największe spółki technologiczne: kurs akcji Apple spadł o prawie 7 proc., Amazon stracił ponad 4 proc., a właściciel Google, spółka Alphabet, - prawie 4 proc. Jednak największy powód do zmartwień mogą mieć akcjonariusze Tesli. Notowania spółki Elona Muska poszły w dół aż o 21 proc.

Marki Lotos i PGNiG zostaną. Przejęcie planowane na 2021 rok

Warto jednak zwrócić uwagę na jedną, ważną różnicę między giełdą w USA i w Polsce. Za Oceanem chwilę wcześniej obserwowaliśmy rekordy notowań. Akcje amerykańskich spółek wyceniane były najwyżej w historii, a warszawska GPW przez ostatnie miesiące ledwo odrobiła połowę strat z marca, gdy w wyniku paniki koronawirusowej kurs WIG20 poleciał ostro w dół.

Wykres wyraźnie pokazuje, że pierwsza panika szybko minęła i notowania spółek w kwietniu i maju powoli szły w górę. Strat jednak nie udało się odrobić. Co więcej, lepsze nastroje zniknęły i od wielu tygodni indeks WIG20 niemal stoi w miejscu. W połowie drogi do odrobienia strat z marca.

To problem dla inwestorów, ale też niepokojący sygnał z perspektywy najbliższej przyszłości polskiej gospodarki. Na rynkach przyjęła się teoria, mówiąca o tym, że giełda z około półrocznym wyprzedzeniem prognozuje zmiany zachodzące w gospodarce. Jeśli tak, to odbicie w drugim półroczu będzie słabiutkie. A powrót na ścieżkę wzrostu PKB odległy.

Ostatnie trzy miesiące są wyjątkowo słabe z punktu widzenia posiadaczy akcji największych spółek paliwowych i banków. W tym czasie notowania giełdowe Lotosu spadły o 40 proc. Około 30 proc. pod kreską jest też PKN Orlen i mBank. Ponad 20 proc. na minusie są: Alior Bank, Santander, a także CCC.

WIG20 byłby jeszcze niżej, gdyby nie mocny wzrost wartości akcji KGHM-u. Miedziowy gigant w trzy miesiące poszedł w górę o 50 proc. Prawie 30 proc. na plusie jest Tauron. Kilkanaście procent zyskały też akcje PGNiG, Dino czy CD Projekt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, inwestowanie, wig20, akcje
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-09-2020

Adrian,D.Proszę do tego dodać cinkciarzy spółdzielnie które się potworzyły na giełdzie i żerują na nie świadomych młodych inwestorach kłamiąc w prowadzając … Czytaj całość

09-09-2020

WofePorównują jak spada to do Amerykanów jak rośnie to do unii szachraje na tym portalu.

09-09-2020

MiroPrzecież to nie jest giełda ale Służewiec z minionych czasów... Nasz dżokej i nasz sędzia oraz starter. Tzw dziennikarze proszę nie używać terminu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)