Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Właściciel Reserved zawiesił działalność 157 sklepów na Ukrainie. Podsumował koszty

Podziel się:

Grupa odzieżowa LPP na czas nieograniczony zawiesiła działalność na Ukrainie. Koszty inwestycji w sklepy, zapasy i straty w gotówce wyceniła w sumie na 270 mln zł. Zarząd zapewnia, że pracownicy zostali otoczeni opieką, a z magazynów zlokalizowanych na Ukrainie rozdawana jest odzież osobom potrzebującym.

Właściciel Reserved zawiesił działalność 157 sklepów na Ukrainie. Podsumował koszty
Grupa odzieżowa LPP zawiesiła działalność na Ukrainie (Adobe Stock, Alexandr Blinov)

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że największe firmy odzieżowe z Polski zamykają sklepy na Ukrainie. Grupa LPP, do której należą takie marki jak Reserved, Cropp czy House, ogłosiła właśnie całkowite zawieszenie działalności za naszą wschodnią granicą. Wskazała też na koszty.

"Ze względu na brak możliwości określenia dalszych działań na rynku ukraińskim, spółka zamierza zrobić pełen odpis wartości wszystkich aktywów, jakie znajdują się na terytorium Ukrainy. Są to sklepy (inwestycje w obcych środkach trwałych), zapasy oraz gotówka. Łączna wartość odpisu wyniesie około 270 mln zł" - informuje zarząd LPP.

Na koniec stycznia na Ukrainie działało 157 sklepów marek własnych LPP. Przez ostatnie 12 miesięcy biznes w tym kraju wygenerował polskiej firmie sprzedaż w wysokości 713 mln zł. To około 5 proc. wszystkich przychodów grupy we wszystkich krajach, w których jest obecna.

Zobacz także: Money. To się liczy

Sklepy LPP zamknięte. Pomoc dla pracowników

"Wraz z ogłoszeniem stanu wojennego w Ukrainie wszystkie sklepy należące do spółki zostały zamknięte. Jednocześnie zarząd informuje, że spółka i jej pracownicy podejmują szereg działań mających na celu zapewnienie wsparcia pracownikom LPP Ukraina, ich rodzinom i bliskim oraz wszystkim innym potrzebującym pomocy" - czytamy w komunikacie.

LPP wskazuje, że uruchomiono specjalny punkt kontaktowy dla osób, które chcą opuścić zagrożone terytorium, organizowane są transporty od granicy polskiej w głąb kraju, zapewniana jest opieka i zakwaterowanie, ale również wsparcie finansowe, psychologiczne i prawne. Z magazynów zlokalizowanych na Ukrainie rozdawana jest odzież osobom potrzebującym.

"Do akcji pomocy włączone zostały też spółki zależne LPP zlokalizowane na Słowacji, Węgrzech oraz w Rumunii. Równolegle Fundacja LPP wraz z partnerami społecznymi i organizacjami pomocowymi przygotowuje szerszą akcję wsparcia rzeczowego dla Ukrainy" - podkreśla zarząd spółki.

Warto zauważyć, że grupa LPP nie podjęła decyzji o wycofaniu się z Ukrainy na stałe. Działalność tymczasowo została zawieszona na czas nieokreślony, do momentu przywrócenia na terenie kraju warunków zapewniających bezpieczeństwo pracowników.

Odpisy i wycena giełdowa LPP

Najnowsza informacja o dokonaniu przez firmę odpisów na kwotę 270 mln zł musiała odbić się na notowaniach giełdowych LPP. To od rana jedna z najsłabszych spółek w prestiżowym indeksie WIG20.

W najgorszym momencie poniedziałkowej sesji wartość jednej akcji LPP spadła do 8685 zł. To oznaczało blisko 10-procentowy zjazd w porównaniu z notowaniami z piątku. W drugiej połowie dnia część strat została odrobiona, choć dalej kurs jest około 4 proc. na minusie.

Dokładnie tydzień temu akcje LPP kosztowały na giełdzie około 15 tys. zł. Widać więc potężny spadek. W efekcie obecna wartość rynkowa całego biznesu szacowana jest na nieco ponad 17 mld zł. W tydzień spadła o około 11 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl