Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
28.02.2020 11:54

Wskaźnik Rynku Pracy spada piąty miesiąc z rzędu. Bezrobocie nie będzie wiele niższe

Wskaźnik Rynku Pracy - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach na rynku - spadł w lutym po raz piąty z kolei. Analitycy wskazują na coraz wyraźniejsze ograniczenia możliwości dalszego spadku bezrobocia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W styczniu wzrosła liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

"W lutym w porównaniu do stycznia wskaźnik zmniejszył się o dwukrotnie mniejszą wartość niż przed miesiącem. Abstrahując od comiesięcznych wahań wskaźnika, od jesieni 2018 roku WRP oscyluje wokół zbliżonych do siebie wartości, z niewielką tendencją do wzrostu. Taki jego przebieg wskazuje na coraz wyraźniejsze ograniczenia możliwości dalszego spadku stopy bezrobocia" - czytamy w raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Eksperci wskazują, że aktualnie tylko trzy składowe, przy czym jedna istotnie, oddziałują w kierunku spadku wartości wskaźnika, co wskazywałoby na potencjalny spadek stopy bezrobocia. Pięć składowych działa w przeciwnym kierunku.

W styczniu wzrosła liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. W urzędach pracy zarejestrowało się o blisko 35 tys. więcej bezrobotnych niż w grudniu (wzrost w ujęciu miesięcznym o nieco ponad 30 proc.). Zwiększony napływ rejestrujących się w PUP-ach nowych bezrobotnych obserwujemy od wielu lat na początku każdego roku kalendarzowego. W ostatnich latach dynamika tego zjawiska uległa nasileniu.

Kodeks pracy do zmiany? "Nie robi się tego od tak, bo rząd chce"

"Z pewnością nie ma to związku ze zwolnieniami pracowników z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (zwolnienia grupowe lub wynikające z restrukturyzacji). Wielkość tej grupy bezrobotnych, za wyjątkiem trzech korekt - dwóch in minus i jednej in plus, nie ulega istotnej zmianie od 9 miesięcy. Wzrosła natomiast liczba bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji - zarówno młodych, jak i tych powyżej 50 roku życia, oraz długotrwale bezrobotnych" - wskazano.

Eksperci zauważają, że wzrost bezrobocia wśród tych kategorii osób jest na ogół zapowiedzią negatywnych zmian na rynku pracy. Są to bowiem pracownicy, którzy w warunkach spadku aktywności gospodarki jako pierwsi na ogół tracą pracę.

Podaż ofert pracy trafiających do powiatowych urzędów pracy nie zmieniła się istotnie w stosunku do miesiąca poprzedniego. Utrzymuje się ona na relatywnie wysokim poziomie - ponad 100 tysięcy ofert w ciągu miesiąca. W porównaniu jednak do sytuacji z jak do tej pory najlepszego pod względem kreacji nowych miejsc pracy - roku 2017, napływ ten jest o około 40 proc. mniejszy.

"Większy napływ do bezrobocia oraz stosunkowo wysoka podaż ofert pracy nie przełożyły się na większą kreację zatrudnienia. Liczba bezrobotnych, którzy wyrejestrowali się z urzędu pracy z tytułu podjęcia pracy nie uległa właściwie zmianie w ujęciu miesięcznym. Była jednak mniejsza o niespełna 15 proc. w porównaniu do stycznia 2019 roku" - wskazano w materiale.

Według BIEC, stosunkowo mała kreacja zatrudnienia za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy wynika z jednej strony z ograniczeń efektywnej i odpowiedniej podaży pracy. Z drugiej strony, rynek pracy coraz wyraźniej odzwierciedla ogólną sytuację w gospodarce. Ogólny syntetyczny wskaźnik koniunktury w przetwórstwie przemysłowym zmalał w ujęciu miesięcznym, co wpisuje się w odnotowywany od kilku miesięcy trend negatywnych sygnałów płynących z badań koniunktury GUS.

"Opinie menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych na temat ogólnego stanu koniunktury gospodarczej są mniej optymistyczne niż przed miesiącem, zaś prognozy dotyczące prognozowanej wielkości zatrudnienia są pesymistyczne i szósty miesiąc z rzędu nieznacznie przeważa odsetek firm zapowiadających redukcję liczby pracowników nad tymi planującymi nowe przyjęcia do pracy" - podsumowano w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, bezrobocie, praca, biec, wrp
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2020

HeyOd pół roku szukam pracy w Poznaniu. Do tej pory widziałam z 5 ciekawych ofert. Reszta to dno.

28-02-2020

Obywate RPPraca za średnie pieniądze oczywiście się znajdzie teraz taka koniunktura, ale jeśli chodzi o dobra pracę to jest kiepsko, z drugiej strony wymagania … Czytaj całość

28-02-2020

pppskończyło się , tylko naiwni myśleli że czas pracownika będzie trwał wiecznie , zapomnieli już 2008 r

Rozwiń komentarze (3)