Notowania

Praca nie chroni przed ubóstwem. Zagrożony nim jest co dziesiąty pracownik na terenie UE

Jednemu na dziesięciu pracowników w wieku 18 lat lub starszych grozi ubóstwo - tak wskazują dane Eurostatu. Optymizmem nie napawa też fakt, że odsetek osób zagrożonych tym zjawiskiem rośnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Co dziesiąty pracujący Europejczyk jest zagrożony ubóstwem.

Odsetek pracowników zagrożonych ubóstwem na terenie Unii Europejskiej wynosił w 2018 roku 9,5 proc. Dane Eurostatu wskazują wzrost w porównaniu z wynikiem z 2008 roku, kiedy odsetek ten wynosił 8,6 proc.

Bieda zagraża najbardziej pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin lub okresowo oraz pracownikom tymczasowym. Odsetek zagrożonych ubóstwem w grupie osób pracujących nie w pełnym wymiarze godzin wyniósł 15,7 proc. To dwukrotnie więcej, niż w przypadku pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze (7,8 proc.).

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja osób zatrudnionych na czas określony. Ryzyko ubóstwa w ich przypadku wynosi 16,2 proc. - jest ono niemal trzykrotnie wyższe, niż w przypadku osób posiadających stałą pracę (6,1 proc.).

Zobacz też: Emilewicz: "Mamy czas stabilności gospodarczej"

W którym kraju zatem występuje najwyższe ubóstwo wśród pracujących? W tym niechlubnym rankingu przoduje Rumunia z wynikiem 15,3 proc. Drugie miejsce przypadło Luksemburgowi (13,5 proc.) - dalej uplasowały się: Hiszpania (12,9 proc.), Włochy (12,2 proc.), Wielka Brytania (11,3 proc.) oraz Grecja (11 proc.).

Na drugim biegunie z kolei znalazły się takie kraje, jak: Dania (5,4 proc.), Belgia i Chorwacja (po 5,2 proc.), Irlandia (4,9 proc.), Czechy (3,4 proc.) oraz Finlandia (3,1 proc.). To właśnie Finom najmniej zagraża zjawisko ubóstwa wśród pracujących.

Zamek Ogrodzieniec wykorzystano w trakcie realizacji serialu Wiedźmin.
Stal na ludzi, srebro na potwory, plastik na turystów

Wynik Polski jest wyższy niż średnia unijna, ale nie przekracza 10 proc. We wspomnianym rankingu nasz kraj zajmuje ósme miejsce.

Największe powody do niepokoju mają pracownicy w Luksemburgu. Tam w ostatnim dziesięcioleciu odsetek zagrożonych ubóstwem wzrósł o 4,1 pp. Obawy mogą również odczuwać pracownicy we Włoszech (wzrost o 3,2 pp.), w Wielkiej Brytanii (2,8 pp.), na Węgrzech (2,6 pp.) i w Bułgarii (2,4 pp.).

Autorzy raportu stwierdzają, że w ciągu dziesięciu lat odsetek pracujących zagrożonych ubóstwem wzrósł w większości państw członkowskich. Są jednak kraje, w których doszło do odwrotnego zjawiska. Sytuacja pracowników w latach 2008-2018 poprawiła się najbardziej w Grecji, gdzie nastąpił spadek zagrożonych ubóstwem o 3,3 pp.

Powody do zadowolenia mają również zatrudnieni na Łotwie i w Rumunii (spadek o 2,4 pp.), Portugalii (spadek o 2,1 pp.) oraz Finlandii (o 2 pp.).

Brexit dokonany, teraz czas na negocjacje. Wielka Brytania chce zwiększyć presję na Brukselę.
Brexit. Wielka Brytania chce uszczelnić granice. Planuje pełne kontrole towarów z UE

Powyższe dane nie obejmują Chorwacji, gdyż w 2008 roku nie była ona jeszcze członkiem UE. Kraj ten dołączył do wspólnoty dopiero w 2013 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ubóstwo, praca, pracownicy, bieda, eurostat, dane eurostatu, ue, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-02-2020

anty pisTo tylko ułamek prawdy żadne socjale nie zatrzymają ubóstwa od kiedy pis rozdaje obietnice za kasę .Ceny szybują jak szalone To nie nowina dla … Czytaj całość

02-02-2020

Fago19 wiek powraca a obrastająca tłuszczem burżuazja i banksterzy przykręcają śrubę. Będzie tylko gorzej

02-02-2020

BabkaPracujemy na cudze bachory, kombinatorów, rencistów, mopsiaków i innych nierobów. Praca opodatkowana a za wypłatę nie można przeżyć.Małe firmy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (108)