Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Praca nie chroni przed ubóstwem. Zagrożony nim jest co dziesiąty pracownik na terenie UE

108
Podziel się

Jednemu na dziesięciu pracowników w wieku 18 lat lub starszych grozi ubóstwo - tak wskazują dane Eurostatu. Optymizmem nie napawa też fakt, że odsetek osób zagrożonych tym zjawiskiem rośnie.

Co dziesiąty pracujący Europejczyk jest zagrożony ubóstwem.
Co dziesiąty pracujący Europejczyk jest zagrożony ubóstwem. (flickr.com)
bDANCoOd

Odsetek pracowników zagrożonych ubóstwem na terenie Unii Europejskiej wynosił w 2018 roku 9,5 proc. Dane Eurostatu wskazują wzrost w porównaniu z wynikiem z 2008 roku, kiedy odsetek ten wynosił 8,6 proc.

Bieda zagraża najbardziej pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin lub okresowo oraz pracownikom tymczasowym. Odsetek zagrożonych ubóstwem w grupie osób pracujących nie w pełnym wymiarze godzin wyniósł 15,7 proc. To dwukrotnie więcej, niż w przypadku pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze (7,8 proc.).

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja osób zatrudnionych na czas określony. Ryzyko ubóstwa w ich przypadku wynosi 16,2 proc. - jest ono niemal trzykrotnie wyższe, niż w przypadku osób posiadających stałą pracę (6,1 proc.).

bDANCoOf
Zobacz także: Zobacz też: Emilewicz: "Mamy czas stabilności gospodarczej"

W którym kraju zatem występuje najwyższe ubóstwo wśród pracujących? W tym niechlubnym rankingu przoduje Rumunia z wynikiem 15,3 proc. Drugie miejsce przypadło Luksemburgowi (13,5 proc.) - dalej uplasowały się: Hiszpania (12,9 proc.), Włochy (12,2 proc.), Wielka Brytania (11,3 proc.) oraz Grecja (11 proc.).

Na drugim biegunie z kolei znalazły się takie kraje, jak: Dania (5,4 proc.), Belgia i Chorwacja (po 5,2 proc.), Irlandia (4,9 proc.), Czechy (3,4 proc.) oraz Finlandia (3,1 proc.). To właśnie Finom najmniej zagraża zjawisko ubóstwa wśród pracujących.

bDANCoOl

Wynik Polski jest wyższy niż średnia unijna, ale nie przekracza 10 proc. We wspomnianym rankingu nasz kraj zajmuje ósme miejsce.

Największe powody do niepokoju mają pracownicy w Luksemburgu. Tam w ostatnim dziesięcioleciu odsetek zagrożonych ubóstwem wzrósł o 4,1 pp. Obawy mogą również odczuwać pracownicy we Włoszech (wzrost o 3,2 pp.), w Wielkiej Brytanii (2,8 pp.), na Węgrzech (2,6 pp.) i w Bułgarii (2,4 pp.).

bDANCoOm

Autorzy raportu stwierdzają, że w ciągu dziesięciu lat odsetek pracujących zagrożonych ubóstwem wzrósł w większości państw członkowskich. Są jednak kraje, w których doszło do odwrotnego zjawiska. Sytuacja pracowników w latach 2008-2018 poprawiła się najbardziej w Grecji, gdzie nastąpił spadek zagrożonych ubóstwem o 3,3 pp.

Powody do zadowolenia mają również zatrudnieni na Łotwie i w Rumunii (spadek o 2,4 pp.), Portugalii (spadek o 2,1 pp.) oraz Finlandii (o 2 pp.).

Powyższe dane nie obejmują Chorwacji, gdyż w 2008 roku nie była ona jeszcze członkiem UE. Kraj ten dołączył do wspólnoty dopiero w 2013 roku.

bDANCoOn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDANCoOG
KOMENTARZE
(108)
anty pis
12 miesięcy temu
To tylko ułamek prawdy żadne socjale nie zatrzymają ubóstwa od kiedy pis rozdaje obietnice za kasę .Ceny szybują jak szalone To nie nowina dla ekonomistów Mała grupka cieszy się przez chwilę a reszta popada w biedę
Fago
12 miesięcy temu
19 wiek powraca a obrastająca tłuszczem burżuazja i banksterzy przykręcają śrubę. Będzie tylko gorzej
Babka
12 miesięcy temu
Pracujemy na cudze bachory, kombinatorów, rencistów, mopsiaków i innych nierobów. Praca opodatkowana a za wypłatę nie można przeżyć.Małe firmy upadają.W spółkach państwowych i urzędach praca dla swoich.Dobrze nie będzie.
bDANCoOH
Donald
12 miesięcy temu
Powody tego stanu są dwa . Zły podział dóbr, tzn. kosmiczne kominy w zarobkach 1do 50 , i ogromne obciążenia ludzi pracy tzn . zus - najwyższy w europie, opodatkowanie pracy. Te dwa główne powody są twórcą szarej strefy i wszelkich kombinacji po to żeby się nie dać okraść przez rząd!!!!!
real;nie
12 miesięcy temu
najwięcej biedy jest wśród emerytów, przepracowali po 40 lat, a waloryzacja to jedynie część wzrostu kosztów utrzymania
...
Następna strona