Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Brexit. Wielka Brytania chce uszczelnić granice. Planuje pełne kontrole towarów z UE

1075
Podziel się:

Od początku 2021 roku wszystkie towary importowane z Unii Europejskiej mają być objęte pełną kontrolą celną i graniczną. Brytyjski rząd chce w ten sposób wzmocnić swoją pozycję w nadchodzących rozmowach handlowych - informuje "Daily Telegraph".

Brexit dokonany, teraz czas na negocjacje. Wielka Brytania chce zwiększyć presję na Brukselę.
Brexit dokonany, teraz czas na negocjacje. Wielka Brytania chce zwiększyć presję na Brukselę. (Getty Images)

- Planujemy pełne kontrole wszystkich towarów importowanych z UE - deklaracje wywozowe, deklaracje bezpieczeństwa, kontrole zdrowia zwierząt i kontrole wszystkich towarów supermarketowych, które będą przechodzić przez punkty kontroli granicznej. To podwoi od stycznia 2021 roku praktyczne wyzwania na granicy - taką informację przekazał dziennikowi wysoki rangą urzędnik rządowy. Jego wypowiedź cytuje PAP.

Choć brexit już się dokonał, to jednak teraz przed Wielką Brytanią i UE stoi perspektywa negocjacji umowy handlowej. Zdaniem "Daily Telegraph" zwiększenie kontroli importowanych towarów ze Starego Kontynentu ma wzmocnić pozycję negocjacyjną rządu Borisa Johnsona.

Jeśli bowiem przez najbliższe 11 miesięcy (do końca 2020 roku) Bruksela i Londyn nie dojdą do porozumienia, to handel między UE a Wyspami będzie odbywać się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu. Oznacza to obowiązywanie ceł i barier pozataryfowych.

Zobacz także: Zobacz też: Brexit. Co to znaczy dla polskich firm? Emilewicz: "Zmienią się zasady gry"

Źródło brytyjskiego dziennika wskazało, że urząd premiera już zlecił wszystkim ministerstwom poczynienie odpowiednich przygotowań na wypadek pełnych kontroli granicznych.

Gazeta wskazuje, że to znaczne odejście od dotychczasowych planów, jakie rząd opracował w przypadku wyjścia z UE bez umowy. Zapisy tzw. twardego brexitu dotychczas zakładały, że ok. 87 proc. towarów z UE miało być zwolnionych z wszelkich ceł.

Zmiany perspektywy współpracy gospodarczej z UE obawiają się brytyjscy przedsiębiorcy. Szczególnie zaniepokojeni są przedstawiciele branży motoryzacyjnej, która obawia się przerwania łańcuchów dostaw podzespołów - obecnie bardzo precyzyjnie skoordynowanego przedsięwzięcia.

Obaw firm nie rozwiewa rzeczniczka rządu, do której "Daily Telegraph" zwrócił o komentarz ws. podawanych przez ich źródło informacji.

- Opuszczamy unię celną z UE i jednolity rynek. To oznacza, że biznes będzie musiał się przygotować do życia poza nimi - powiedziała, cytowana przez PAP.

Od lutego rozpoczyna jedenastomiesięczny okres przejściowy. W tym czasie Wielka Brytania i UE chcą wypracować wspólne porozumienie wyjścia Brytyjczyków z UE.

Do końca 2020 roku Zjednoczone Królestwo stanie się w praktyce niegłosującym członkiem UE. Do końca roku będzie członkiem jednolitego unijnego rynku. Ponadto wciąż będzie wpłacało składki do budżetu UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1075)
R8
4 lata temu
Też chciałem napisać hejt na Brytyjczyków ale niestety prawda jest taka, że UE dla UK jest potrzebny jak rybie ręcznik.
pytasięjeży
4 lata temu
Do Grecji pojadą z paszportem i wizą?
mirgol _wawa
4 lata temu
Wracać wszyscy. Tu jest pełno pracy, rząd podnosi pensje, PKB wzrasta i są same Plusy, emerytury wzrastają i węglem palimyy przez 30 lat.
PanMięso
4 lata temu
HA, Niezalezna Samodzielna, HA jak zaczną przeginać z cłem tak nikt tam nie będzie chciał importować swoje towary i maxymalnie będą samodzielnie i niezależnie DOPŁACAĆ do towarów które będą chcieli importować 2017 - Wielka Brytania największy importer ważyw i owoców 2019 - Lider który importował największą ilość dóbr materialnych w UE. Może na samym początku zarobią na tym jakieś pieniądze ale na dłuższy okres czasu, jest to zły pomysł aby nakładać cła, które jak mniemam myślą że będą chcieli płacić eksporterzy.
Tir
4 lata temu
Odprawy celne = kolejki na granicach, opuznienie dostawy towarów, brak w Anglii wystarczającej przepustowości towarów i przewoźników na granicach = kilku dniowe procedury celna a za postój trzeba np. Kierowcy zapłacić a to się wiąże z ceną dostawy produktów = podwyżka np. Żywności itp itd
...
Następna strona