Notowania

Brexit. Wielka Brytania chce uszczelnić granice. Planuje pełne kontrole towarów z UE

Od początku 2021 roku wszystkie towary importowane z Unii Europejskiej mają być objęte pełną kontrolą celną i graniczną. Brytyjski rząd chce w ten sposób wzmocnić swoją pozycję w nadchodzących rozmowach handlowych - informuje "Daily Telegraph".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Brexit dokonany, teraz czas na negocjacje. Wielka Brytania chce zwiększyć presję na Brukselę.

- Planujemy pełne kontrole wszystkich towarów importowanych z UE - deklaracje wywozowe, deklaracje bezpieczeństwa, kontrole zdrowia zwierząt i kontrole wszystkich towarów supermarketowych, które będą przechodzić przez punkty kontroli granicznej. To podwoi od stycznia 2021 roku praktyczne wyzwania na granicy - taką informację przekazał dziennikowi wysoki rangą urzędnik rządowy. Jego wypowiedź cytuje PAP.

Choć brexit już się dokonał, to jednak teraz przed Wielką Brytanią i UE stoi perspektywa negocjacji umowy handlowej. Zdaniem "Daily Telegraph" zwiększenie kontroli importowanych towarów ze Starego Kontynentu ma wzmocnić pozycję negocjacyjną rządu Borisa Johnsona.

Jeśli bowiem przez najbliższe 11 miesięcy (do końca 2020 roku) Bruksela i Londyn nie dojdą do porozumienia, to handel między UE a Wyspami będzie odbywać się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu. Oznacza to obowiązywanie ceł i barier pozataryfowych.

Zobacz też: Brexit. Co to znaczy dla polskich firm? Emilewicz: "Zmienią się zasady gry"

Źródło brytyjskiego dziennika wskazało, że urząd premiera już zlecił wszystkim ministerstwom poczynienie odpowiednich przygotowań na wypadek pełnych kontroli granicznych.

Gazeta wskazuje, że to znaczne odejście od dotychczasowych planów, jakie rząd opracował w przypadku wyjścia z UE bez umowy. Zapisy tzw. twardego brexitu dotychczas zakładały, że ok. 87 proc. towarów z UE miało być zwolnionych z wszelkich ceł.

Wielka Brytania wyszła z Unii. Połowa Brytyjczyków się cieszy, druga połowa - smuci
No i stało się. Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej

Zmiany perspektywy współpracy gospodarczej z UE obawiają się brytyjscy przedsiębiorcy. Szczególnie zaniepokojeni są przedstawiciele branży motoryzacyjnej, która obawia się przerwania łańcuchów dostaw podzespołów - obecnie bardzo precyzyjnie skoordynowanego przedsięwzięcia.

Obaw firm nie rozwiewa rzeczniczka rządu, do której "Daily Telegraph" zwrócił o komentarz ws. podawanych przez ich źródło informacji.

Mike Pompeo zapowiada zacieśnianie relacji z Wielką Brytanią
Mike Pompeo zapowiada zacieśnianie więzi z Londynem

- Opuszczamy unię celną z UE i jednolity rynek. To oznacza, że biznes będzie musiał się przygotować do życia poza nimi - powiedziała, cytowana przez PAP.

Od lutego rozpoczyna jedenastomiesięczny okres przejściowy. W tym czasie Wielka Brytania i UE chcą wypracować wspólne porozumienie wyjścia Brytyjczyków z UE.

Od północy Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej.
Brexit. Flagę wyprowadzić. Co dalej, Brytanio?

Do końca 2020 roku Zjednoczone Królestwo stanie się w praktyce niegłosującym członkiem UE. Do końca roku będzie członkiem jednolitego unijnego rynku. Ponadto wciąż będzie wpłacało składki do budżetu UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-02-2020

JasnowidzI pewnego pięknego dnia obudzą się brytole z ręką w nocniku...

03-02-2020

irekKto za POLEXIT na plus, kto nie na misnus, ja pierwszy na plus.

03-02-2020

PolakMy powinniśmy zrobić to samo..

Rozwiń komentarze (1075)