Notowania

ubóstwo
16.02.2020 12:27

Praca nie chroni przed ubóstwem. Niemcy mają problem

Niemiecka prasa donosi o niepokojącym trendzie. Co czwarty Niemiec zagrożony ubóstwem ma pracę zarobkową. W złej sytuacji majątkowej są też emeryci w wieku powyżej 65 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Co czwarty Niemiec zagrożony ubóstwem ma pracę zarobkową. (Fot: M.Lasyk/REPORTER)

Praca zarobkowa nie chroni przed ubóstwem - wynika z najnowszych danych Federalnego Urzędu Statystycznego.

Jak się okazuje, co czwarty Niemiec obecnie zagrożony ubóstwem ma stałą pracę. Poza tym niespełna 25 procent osób w Niemczech, z trudem wiążących koniec z końcem, stanowią emeryci w wieku powyżej 65 lat.

Federalny Urząd Statystyczny udzielił tych informacji w odpowiedzi na zapytanie zadane mu przez ekspertkę ds. socjalnych partii Lewica Sabine Zimmermann.

Polska prześcignie Niemcy? "Rośniemy szybciej, bo jesteśmy biedniejsi. Eldorado się skończy"

W 2018 roku wśród osób zagrożonych ubóstwem w Niemczech wyróżniono cztery duże grupy. Pierwszą (25,4 procent) stanowiły osoby wykonujące pracę zarobkową. Drugą (niespełna 23 procent) - emeryci. W skład trzeciej grupy (prawie 21 procent) wchodziły dzieci i młodzież, a do czwartej grupy (24,2 procent) zaliczono między innymi osoby, które z różnych powodów zrezygnowały z poszukiwania stałej pracy.

W myśl obowiązującej w państwach członkowskich Unii Europejskiej definicji, za osoby zagrożone ubóstwem uważa się ludzi, których dochody są niższe niż 60 procent średnich zarobków netto ludności w danym kraju. W Niemczech próg ubóstwa dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wynosił w 2018 roku 1035 euro miesięcznie.

- Z jednej strony miliony ludzi żyją w biedzie, chociaż mają pracę. Z drugiej przeważającą część osób biednych w naszym społeczeństwie stanowią najsłabsi, czyli dzieci, ludzie w podeszłym wieku i ci, którzy po prostu nie mogą znaleźć stałej pracy - zwraca uwagę Sabine Zimmermann, przedstawicielka niemieckiej Lewicy.

Mając to na uwadze posłanka zażądała rozszerzenia umów zbiorowych i wyraźnej podwyżki płacy minimalnej w Niemczech, która wynosi obecnie 9,35 euro za godzinę.

epd / jak, Deutsche Welle

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ubóstwo, zarobki, praca, niemcy
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-02-2020

MISIEKWidać tak jest na całym świecie. Jeśli pracodawca ciągle powtarza , że nie ma pieniędzy na podwyżkę dla mnie , a w ciągu kilku dni kupuje sobie … Czytaj całość

17-02-2020

W.Niemieckie ubóstwo oznacza auto starsze niż 5 lat i tylko dwa wyjazdy na zagraniczne wakacje w roku.

18-02-2020

Polak sercem.Nie rozśmieszajcie mnie bo dostane zajadów. Mieszkam w Niemczech. Ci najbiedniejsi jadą na zimę do Brazylii lub Mallorca bo im zimno. Tacy są biedni … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (480)