Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Wyrok TSUE. Getin Noble Bank podliczył straty, ale dużego wzrostu pozwów nie ma

16
Podziel się:

Getin Noble Bank, który kiedyś udzielał wielu kredytów we frankach, nie obserwuje dużego wzrostu liczby pozwów sądowych klientów po wyroku TSUE. W związku z tzw. "małym TSUE" szacuje straty na odsetkach rzędu 4 mln zł miesięcznie.

Frankowicze nie zasypali Getin Noble Banku pozwami w sprawie kredytów frankowych.
Frankowicze nie zasypali Getin Noble Banku pozwami w sprawie kredytów frankowych. (East News, Jan Bielecki/East News)

Na początku października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał decyzję ws. polskiej sprawy frankowej. Wyrok wskazał, że polskie sądy mogą unieważniać umowy kredytów we frankach. Spodziewano się, że klienci zasypią banki pozwami. Wydaje się, że tak dużej presji na banki jednak nie ma.

- Jest pewien wzrost liczby wpływu spraw. Nie ma zalewu. Oczekujemy, że to się może zmienić, ale do tej pory ten wzrost nie jest duży - przekonuje Marcin Romanowski, członek zarządu Getin Noble Banku. To jeden z banków, które chętnie udzielały kontrowersyjnych kredytów frankowych i ich udział w całym portfelu kredytowym banku jest duży.

Jak podkreśla Romanowski, większość klientów, którzy mają kredyty frankowe, spłaca je.

Zobacz także: ZBP kłamie ws. frankowiczów? "Banki są niespójne, a nic złego się nie dzieje"

Bank podał, że na 30 września 2019 roku łączna wartość przedmiotu sporu w 1 904 postępowaniach sądowych dotyczących umów kredytowych indeksowanych do walut obcych, w których bank występował w charakterze pozwanego wyniosła 555 mln zł. Łączna wartość przedmiotu sporu we wszystkich 2 411 postępowaniach sądowych w tym dniu wyniosła 650 mln zł.

Wartość utworzonych rezerw na zgłoszone sprawy sporne wyniosła 24,7 mln zł, w tym na postępowania dotyczące umów kredytów indeksowanych 15,6 mln zł.

"Szanse na wygranie danej sprawy, a w konsekwencji także ocena potrzeby ustanowienia rezerwy na wypadek przegranej, w odniesieniu do wszystkich spraw sądowych (w tym dotyczących kredytów indeksowanych do walut obcych) ustalane są indywidualnie w oparciu o okoliczności danej sprawy. Do dnia 30 września 2019 roku w 77 prawomocnie zakończonych sprawach sądowych dotyczących kredytów indeksowanych sądy uznały rację banku, a w 10 rację klienta" - czytamy w raporcie kwartalnym banku.

Getin Noble Bank oszacował też skutki tzw. małego TSUE. Chodzi o wyrok, który nakazuje bankom zwrot klientom wszystkich kosztów związanych z wcześniejszą spłatą kredytów (przed terminem, który widnieje w umowie).

- Miesięczny ubytek wyniku odsetkowego wyniesie około 4 mln zł brutto - wskazuje członek zarządu Maciej Kleczkiewicz. - Jeśli chodzi o zwroty to w tym momencie pracujemy nad rozwiązaniem informatycznym, które umożliwi automatyczny zwrot. Zmieniamy politykę cenową dla tych kredytów.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na warszawskiej giełdzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(16)
daro
4 lata temu
co wszyscy sie uczepili tego getinu przez lata jest stabilnym bankiem a teraz ludzie po nie przeczytaniu umow zadaja pieniedzy...
POZWAŁEM PKO ...
4 lata temu
Ciekaw jestem jaki ,,wynik' ma w podobnej sprawie Zbynio Jagiełło z PKO BP.....? Może ,,pochwali " się przed akcjonariuszami wynikiem ? Wszak udzielił około 26 mld zł w CHF ...NR.1 W POLSCE W UDZIELANIU KREDYTÓW ,KTÓRE MIAŁY ZAPEWNIĆ NIELEGALNY ZYSK NA KILKADZIESIĄT LAT . A teraz musi oddać wszystko wraz z odsetkami ( unieważnienie kredytu w całości - denominowany ) a w zamian zobaczy zgięty łokieć frankowicza po wyroku sądu ! OKRES PRZEDAWNIENIA DLA LICHWIARZY TO TRZY LATA !!!
Franc
4 lata temu
Spokojnie pozwy dopiero są w przygotowaniu , będą po nowym roku .
Kocia wedrown...
4 lata temu
A wiecie ze tego prezesa PO2 tego samego to pod mostem wisial ,tam go znalezli ,moja pralka frania wiecej by pieniedzy wyprala niz Watykan.
kocia
4 lata temu
Getin to jak WBK tam sie dzialy rzeczy wielkie,Milenium czyscicie kamienic ,a jeszcze ten najdrozszy wiecie B na poczatku ten co za 2500 zl prezezasa zona kupila milionowa inwestycje i kilka Firm Polskich poslali na bruk ,ci sami ,takze tego kiedy wam juz Bank nie wyplaci waszych pieniedzy ,bedziecie sobie tylko winni