Notowania

Wyrok TSUE. Getin Noble Bank podliczył straty, ale dużego wzrostu pozwów nie ma

Getin Noble Bank, który kiedyś udzielał wielu kredytów we frankach, nie obserwuje dużego wzrostu liczby pozwów sądowych klientów po wyroku TSUE. W związku z tzw. "małym TSUE" szacuje straty na odsetkach rzędu 4 mln zł miesięcznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Frankowicze nie zasypali Getin Noble Banku pozwami w sprawie kredytów frankowych. (Fot: Jan Bielecki/East News)

Na początku października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał decyzję ws. polskiej sprawy frankowej. Wyrok wskazał, że polskie sądy mogą unieważniać umowy kredytów we frankach. Spodziewano się, że klienci zasypią banki pozwami. Wydaje się, że tak dużej presji na banki jednak nie ma.

- Jest pewien wzrost liczby wpływu spraw. Nie ma zalewu. Oczekujemy, że to się może zmienić, ale do tej pory ten wzrost nie jest duży - przekonuje Marcin Romanowski, członek zarządu Getin Noble Banku. To jeden z banków, które chętnie udzielały kontrowersyjnych kredytów frankowych i ich udział w całym portfelu kredytowym banku jest duży.

Jak podkreśla Romanowski, większość klientów, którzy mają kredyty frankowe, spłaca je.

ZBP kłamie ws. frankowiczów? "Banki są niespójne, a nic złego się nie dzieje"

Bank podał, że na 30 września 2019 roku łączna wartość przedmiotu sporu w 1 904 postępowaniach sądowych dotyczących umów kredytowych indeksowanych do walut obcych, w których bank występował w charakterze pozwanego wyniosła 555 mln zł. Łączna wartość przedmiotu sporu we wszystkich 2 411 postępowaniach sądowych w tym dniu wyniosła 650 mln zł.

Wartość utworzonych rezerw na zgłoszone sprawy sporne wyniosła 24,7 mln zł, w tym na postępowania dotyczące umów kredytów indeksowanych 15,6 mln zł.

"Szanse na wygranie danej sprawy, a w konsekwencji także ocena potrzeby ustanowienia rezerwy na wypadek przegranej, w odniesieniu do wszystkich spraw sądowych (w tym dotyczących kredytów indeksowanych do walut obcych) ustalane są indywidualnie w oparciu o okoliczności danej sprawy. Do dnia 30 września 2019 roku w 77 prawomocnie zakończonych sprawach sądowych dotyczących kredytów indeksowanych sądy uznały rację banku, a w 10 rację klienta" - czytamy w raporcie kwartalnym banku.

Getin Noble Bank oszacował też skutki tzw. małego TSUE. Chodzi o wyrok, który nakazuje bankom zwrot klientom wszystkich kosztów związanych z wcześniejszą spłatą kredytów (przed terminem, który widnieje w umowie).

- Miesięczny ubytek wyniku odsetkowego wyniesie około 4 mln zł brutto - wskazuje członek zarządu Maciej Kleczkiewicz. - Jeśli chodzi o zwroty to w tym momencie pracujemy nad rozwiązaniem informatycznym, które umożliwi automatyczny zwrot. Zmieniamy politykę cenową dla tych kredytów.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na warszawskiej giełdzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, giełda, giełda na żywo, getin noble bank, gnb, tsue, kredyty, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-11-2019

PolakCiagle tylko Getin i GNB i idea a co z innymi bankami ktore sto razy wiecej kredytow udzielily i oszukiwaly jeszcze bardziej?! - przestaly istniec czy … Czytaj całość

22-11-2019

PolakA co wy tak tego Getina sie uczepiliscie?! - PKO i Millenium mialy 100 razy wiecej sprzedanych takich kredytow ale o nich nikt nie mowi!!!! - cisza … Czytaj całość

22-11-2019

POLOKANCELERIE CHCA ZA DUZO, OPLACALNOSC POZWOW ZMALALA. aDWOKACI CHCA ZOSTAC MILIONERAMI NIC NIE RYZYKUJAC, SZUKAJA FRAJEROW

Rozwiń komentarze (16)