Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarząd Grupy Azoty przyznaje, że inwestycja w Afryce była nieopłacalna. Chce wyjaśnienia sprawy

Nowe władze Grupy Azoty chcą szybszego rozliczenia poprzedników. Publikują oświadczenie, w którym wyliczają uchybienia przy inwestycji w Senegalu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Błędem była inwestycja Azotów w Afryce. (Fot: Beata Zawrzeł/REPORTER)

Zarząd Grupy Azoty, a więc drugiego największego w UE producenta nawozów azotowych i wieloskładnikowych, opublikował obszerne oświadczenie. Na 20 stronach opisuje szczegółowo m.in. efekty inwestycji spółki w Senegalu sprzed kilku lat. Podkreśla, że działalność w Afryce była nieopłacalna, a pochłonęła 29 mln zł. Wini za to poprzednie władze firmy.

W oświadczeniu sugeruje się, że decyzję o inwestycji podjęto na podstawie nierzetelnie zgromadzonych danych, a później cała transakcja była prowadzona bez należytej staranności. Co więcej, nie wykluczają umyślne działania na szkodę spółki.

Okazało się m.in., że koszty wydobycia surowców w Senegalu są znacznie większe niż wcześniej szacowano. Poprzedni zarząd m.in. źle ocenił warunki geologiczne.

Negatywne efekty widać na konkretnych liczbach. Kapitały własne całej grupy są mniejsze o blisko jedną czwartą. To oznacza ubytek o około 320 mln zł.

Polacy zainwestują w Afryce?

Pierwsze zatrzymania w sprawie miały miejsce już w połowie 2017 roku. Agenci szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w związku z podejrzeniem korupcji dziesięć osób, m.in. byłego prezesa, dwóch byłych członków zarządu, dyrektorów Zakładów Chemicznych w Policach (należących do Grupy Azoty) oraz kooperujących z firmą biznesmenów.

W marcu 2018 roku spółka African Investment Group, w którą zainwestowały Azoty, złożyła wniosek o upadłość w sądzie gospodarczym w Dakarze. Sławomir Lipkowski, dyrektor generalny afrykańskiej firmy, która miała wydobywać fosforyty, oświadczył, iż znajduje się ona w stanie niewypłacalności i złożył wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego.

W oświadczeniu zarząd podkreśla, że chce większego zaangażowania prokuratury w wyjaśnienie sprawy, która coraz bardziej się przeciąga.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: grupa azoty, chemia, afryka, ipo, wiadomości, giełda, inwestycje
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-01-2019

bykbanda nieudaczników trwoni majątek narodowy bezkarnie zwalając winę na poprzedników

16-01-2019

LeszczPrzecież to drobiazg.Wolny rynek powróci z ceną akcji na 80 zł i wszyscy będą zadowoleni.

16-01-2019

janRolnikowi podniosą ceny nawozu a na nietrafne inwestycje starczy!!!

Rozwiń komentarze (6)