Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

1000 zł ryczałtu za prywatne wizyty lekarskie. Kosiniak-Kamysz przedstawia pomysł

235
Podziel się:

Nawet 1000 złotych rocznie ma zwracać pacjentom państwo za prywatne wizyty u lekarzy, np. u stomatologa. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił pomysł na konferencji prasowej.

1000 zł ryczałtu za prywatne wizyty lekarskie. Kosiniak-Kamysz przedstawia pomysł
1000 zł ryczałtu za prywatne wizyty lekarskie. Władysław Kosiniak-Kamysz (w centrum) przedstawia pomysł. (PAP, PAP/Łukasz Gągulski)
bEKKyiad

Prezes ludowców przedstawił pomysły swojej partii na rozwiązanie kryzysu w publicznej służbie zdrowia. Program PSL-u na najbliższe lata zakłada m.in. podniesienie już w przyszłym roku wydatków na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB.

Innymi pomysłami tej partii są podwyżki płac dla wszystkich zawodów medycznych na poziomie 30 proc. czy dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Ludowcy proponują też wsparcie przy zakupie mieszkań dla 100 tys. młodych osób rocznie.

Na niedzielnej konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na problemy polskich pacjentów z dostępem do publicznej służby zdrowia. Podkreślił, że muszą oni często korzystać z prywatnych wizyt u specjalistów, szczególnie gdy zależy im na krótkim czasie oczekiwania.

bEKKyiaf
Zobacz także: Pracownik pod wpływem alkoholu w czasie pracy zdalnej. "W razie wypadku to wyłącza odpowiedzialność pracodawcy"

Według PSL polskich pacjentów korzystających z prywatnych wizyt trzeba wspierać. Szef ludowców zapowiedział w niedzielę specjalny ryczałt, który byłby wypłacany w przypadku prywatnych wizyt w przychodniach.

- Ale państwo za to, że płacisz składki, powinno ci zwrócić. I my proponujemy taki ryczałt na rok - 1000 złotych zwracane za wszystkie wizyty, czy to u stomatologa, czy w gabinecie specjalistycznym, czy w przychodni, czy w szpitalu prywatnym - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

bEKKyial

Prezes podkreślał, że zapewnienie dostępu do opieki medycznej jest obowiązkiem państwa. Jeżeli więc ono nie jest w stanie z niego wywiązać, to powinno mu się zrekompensować konieczność odwiedzania prywatnych lekarzy.

PSL i Koalicja Polska prezentuje w niedzielę założenia swojego programu pn. Plan dla Polski. Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że ich program skupi się również na mikroprzedsiębiorcach. W jego ocenie ta grupa dużo straci na wprowadzeniu Polskiego Ładu.

bEKKyiam

- Jeżeli 700 tysięcy mikroprzedsiębiorstw jest zagrożonych tym, że będą płacić 10 tysięcy złotych podatku więcej, to jest ich wielka tragedia - ocenił prezes PSL. Jego zdaniem jest to "jedyna sprawa w planie PiS bardzo jasna; że jest wzrost podatku dla nas wszystkich, bo nie będziemy mogli odliczać składki zdrowotnej".

- My proponujemy: żadnych nowych podatków przez dwa lata po COVID, dobrowolny ZUS i koniec biurokracji - powiedział Kosiniak-Kamysz. - Trzy hasła, ale trzy jakże ważne przesłania, za którymi idą już złożone ustawy, bo ta o dobrowolnym ZUS-ie czeka na rozpatrzenie od wielu dni - zadeklarował.

Dopytywany o tę kwestię przez dziennikarzy zapewnił, że przerwa w płaceniu składek ZUS pozwoli przetrwać wielu firmom, które zagrożone są upadkiem.

bEKKyian

- Nie chodzi o to, że jest to rozwiązanie, z którego korzystasz przez cały okres prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Ale prowadząc ją przez 40, 50 lat masz świadomość: 25 lat na pewno muszę odkładać, jednak mam te 20, 15 lat, podczas których, jak będę w trudnościach, to państwo mówi mi: nie będziemy dzisiaj brać od ciebie pieniędzy - wyjaśnił prezes PSL.

Część rozwiązań zawartych w programie Plan dla Polski przedstawił w Kielcach wiceprezes PSL i europoseł Adam Jarubas. Trzema głównymi filarami projektu ludowców mają być: zdrowie Polaków, rozwój przedsiębiorczości i lepszy start dla młodych.

- Jak i skąd wziąć pieniądze na zwiększenie wydatków? Proponujemy, w odróżnieniu od rządzących, nie kolejne opłaty i podatki, a przesunięcie środków ze składki rentowej. Kilkanaście lat temu w kraju było ponad 2 mln rencistów, dzisiaj jest to niespełna 700 tys. To daje kwotę około 15 mld złotych - tłumaczył Adam Jarubas.

bEKKyiao

PSL chce także dołączyć środki z akcyzy za alkohol i papierosy. Co ma wygenerować łącznie około 20 mld złotych, które mają zostać skierowane na ochronę zdrowia. - To pozwoli w ciągu jednego roku oddłużyć wszystkie szpitale samorządowe w Polsce - ocenił wiceprezes PSL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKKyiaG
polityka
prawo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(235)
fred
5 miesięcy temu
Dlaczego nfz płaci lekarzom za wizyty których nie ma,po roku onkolodzy kapneli się że nowotwory nie znikneły,ale kardiolodzy dalej myślą że nie ma zawałów ,neurolodzy udarów .
mmm
5 miesięcy temu
Ja proponuję taką ustawę dot.służby zdrowia: "Osoby kończące studia medyczne zobowiązane są przez okres 15 lat pracować w ramach NFZ. Po tym okresie decydują czy pracują dalej czy zakładają prywatną praktykę. Prywatna praktyka możliwa byłaby tylko w jednym miejscu a czas pracy może wynosić tyle ile wskazuje kodeks pracy. Ponadto ceny za świadczenia prywatne nie mogłyby przekraczać trzykrotności cen określonych przez NFZ. Osoby wybierające praktykę prywatną nie mogą jednocześnie podjąć zatrudnienia w ramach NFZ". Myslé, ze zmienilby sié stosunek do pacjenta
hahaha
5 miesięcy temu
Rocznie 1000 zł? To nawet na najprostszą koronkę nie wystarczy!
bEKKyiaH
DDRka
5 miesięcy temu
Jakich prywatnych lekarzy??????? Wiekszosc konowalow dyplomy porobilo na koszt podatnikow!!!! I sa im cos winni!!!!!!!!! Powinno byc jak w wielu cywilizowanych panstwach!!!! Studia platne, na kredyt!!!!!!!A potem ma to odpracowac, oddac ludziom w postaci porad i leczenia!!!!!! A po kilku latach moze sobie isc w swiat i szukac szczescia prywatnie!!!!!!!!!!! Albo oodaje kase za studia a NFZ ja przejada jak wiekszosc skladek teraz!!!!!!!!!!
DDRka
5 miesięcy temu
Jakich prywatnych lekarzy??????? Wiekszosc konowalow dyplomy porobilo na koszt podatnikow!!!! I sa im cos winni!!!!!!!!! Powinno byc jak w wielu cywilizowanych panstwach!!!! Studia platne, na kredyt!!!!!!!A potem ma to odpracowac, oddac ludziom w postaci porad i leczenia!!!!!! A po kilku latach moze sobie isc w swiat i szukac szczescia prywatnie!!!!!!!!!!! Albo oodaje kase za studia a NFZ ja przejada jak wiekszosc skladek teraz!!!!!!!!!!
...
Następna strona