Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

13. emerytura. Różnica zdań między premierem a minister pracy

475
Podziel się:

- Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, to 13. emerytura nie będzie świadczeniem jednorazowym - stwierdził w rozmowie z WP premier Mateusz Morawiecki. Parę tygodni temu minister Elżbieta Rafalska przekonywała, że będzie zupełnie inaczej.

1100 zł brutto, czyli 888 zł netto. Taki bonus od rządu trafi w maju na konta wielu emerytów
1100 zł brutto, czyli 888 zł netto. Taki bonus od rządu trafi w maju na konta wielu emerytów (East News, Jacek Domiński)

1100 zł brutto, czyli 888 zł netto. Taki bonus od rządu trafił na konta wielu emerytów. Kolejni mogą spodziewać się przelewów 6, 10, 15, 20 i 25 dnia maja.

Świadczenie będzie kosztować budżet 10 mld zł. Pojawiają się głosy, że jest to wyłącznie próba skuszenia wyborców. Premier Mateusz Morawiecki powiedział na antenie WP, że jeśli PiS wygra wybory, to 13. emerytura (zwana również "jarkowym") nie zniknie.

- 10-milionowa grupa emerytów i rencistów została słabo potraktowana przez III Rzeczpospolitą. W wielu miejscach jest cały czas bieda. Chcemy eliminować tę biedę, gdzie to możliwe. 10 mld to dużo, ale jest to świadczenie dla 10 mln osób – zaznaczył szef rządu.

Zobacz także: Obejrzyj cały wywiad z premierem: Mateusz Morawiecki w ogniu pytań Machały i Makowskiego

16 kwietnia na antenie TVP Info minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła co innego.

- 13. emerytura jest dla nas rozwiązaniem jednorazowym, które budżet państwa będzie kosztowało 10 mld złotych. Przypomnę, że wcześniej zrealizowaliśmy waloryzację - mówiła wtedy członkini rządu.

Tzw. "jarkowe" ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynastą emeryturę otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Według różnych szacunków, ponad 300 tys. seniorów w Polsce ma długi, a ich niespłacone zobowiązania przekroczyły już 5,6 mld zł.

Obejrzyj: Pomysł na Biznes: mini-domy w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
KOMENTARZE
(475)
01A
3 lata temu
Dlaczego portal zajmujący się gospodarką i pieniędzmi pisze " trzynasta emerytura" o jednorazowym dodatku który de facto emeryturą nie jest?
kris
3 lata temu
Czyli w jeden miesiąc wydadzą tyle, że starczyłoby na trzy lata podwyżek dla nauczycieli? Porąbany kraj, w którym "suweren" kupuje takie rzeczy.
emeryt
3 lata temu
Co to jest dla emeryta który ma 1100 zł brutto ? Rozdawanie pieniędzy bogatym i porównanie 13-tej emerytury z 500+ bez podatku. Emerytury powinny być godziwe , teraz dostaną ci którzy nigdzie nie pracowali ,kosztem niskich wypracowanych emerytur.MYDLENIE OCZU JAKO POMOC NAJBIEDNIEJSZYM-FAŁSZ .
Emerytka
3 lata temu
A mnie moga dac nawet 100 tyś i tak nie zagłosuję na PIS
Emeryt
3 lata temu
Dlaczego mówią że to 13,trzynastka to tyle ile ktoś pobiera co miesiąc.
...
Następna strona