Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

14 km wygodnej ekspresówki w góry. Jest umowa na ważny odcinek

6
Podziel się:

Za cztery lata kierowcy powinni mieć już do dyspozycji niemal 14-kilometrowy, dolnośląski fragment drogi ekspresowej S8 z Ząbkowic Śląskich do Barda. W piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę tego odcinka.

14 km wygodnej ekspresówki w góry. Jest umowa na ważny odcinek
14 km wygodnej ekspresówki w góry. Jest umowa na ważny odcinek (GDDKiA)

GDDKiA podpisała umowę z konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud - poinformowała ta druga spółka w piątkowym komunikacie giełdowym. Kontrakt jest wart niemal 378,5 mln zł, a wykonawcy mają 39 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka. Do tego okresu nie wlicza się okresów zimowych, tj. od 16 grudnia do 15 marca.

Odcinek S8, który wybudują Kobylarnia i Mirbud, powstanie na Dolnym Śląsku. Będzie miał prawie 14 kilometrów długości i będzie biegł od węzła Ząbkowice Śląskie Północ do węzła Bardo. W zakres robót wchodzi budowa węzła Bardo, natomiast zadanie nie obejmuje budowy węzła Ząbkowice Śląskie Północ.

Będzie wygodna ekspresówka

Ten odcinek drogi S8 to część wyczekiwanej trasy z Wrocławia do Kłodzka, która ma mieć w sumie 87 kilometrów. Zwiększy ona przepustowość na ważnym szlaku ze stolicy Dolnego Śląska w kierunku gór i Czech.

"Trasa będzie miała dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi. W przyszłości odcinek pomiędzy węzłami Kobierzyce i Łagiewniki Zachód będzie można rozbudować o trzeci pas ruchu, wykorzystując w tym celu rezerwę w pasie dzielącym" - zapowiada GDDKiA. Dziś kierowcy mają do dyspozycji jednojezdniową drogę krajową po jednym pasie ruchu w każdą stronę.

Drogowcy podzielili drogę ekspresową z Wrocławia do Kłodzka na sześć krótszych odcinków. W grudniu ubiegłego roku podpisali umowy z wykonawcami na zaprojektowanie i budowę S8 od Kobierzyc do Łagiewnik na pierwszych trzech odcinkach o długości 32,5 km.

Zakończenie całej inwestycji (S8 Wrocław – Kłodzko) i oddanie trasy do ruchu planowane jest w latach 2028-2033. W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. zapisano również realizację dalszego przebiegu S8, od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami.

Kończą się prace na S3 w regionie

Na Dolnym Śląsku w realizacji jest obecnie ok. 50 km dwujezdniowych dróg ekspresowych, które powstają w południowej części województwa - podliczała dwa dni temu GDDKiA. Jeszcze w te wakacje drogowcy chcą oddać do użytku ostatni odcinek drogi ekspresowej S3 w regionie - 16-kilometrową nitkę z Bolkowa do węzła Kamienna Góra Północ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
ooo
miesiąc temu
A-4 nadal zapchana tirami i czeka na trzeci pas w obie strony od Krakowa do zachodniej granicy państwa
Witamy w POls...
miesiąc temu
Autostrada A4 i jest 80 km/h! Takie to drogi w Polsce!
Driver
miesiąc temu
A kiedy S5 do S3 z Wrocławia. Cisza wszystko stoi będą teraz kilka lat analizowali.S8 jeszcze się udało , przetargi puszczone w tamtym roku za starej władzy GDDKiA
Eko smog
miesiąc temu
Policz ronda i jakie wprowadzają opóźnienie?
Max
miesiąc temu
a kiedy rządzący pomyślą o lini kolejowej Wrocław-Kłodzko-Granica Państwa , to jest korytarz kolejowy miedzynarodowy , łączy Wrocław z Pragą ,a pociągi jeżdzą jednym torem jak w 1939 roku.