Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

1,5 roku bez opłat roamingowych. Komisja Europejska podsumowuje

9
Podziel się:

5 razy wyższy poziom transmisji danych, dwa razy więcej połączeń w roamingu - tak obywatele Unii korzystają ze zniesienia opłat roamingowych. Komisja Europejska podsumowała właśnie pierwsze 1,5 roku nowych przepisów.

Dziś zamiast sterty papierowych map i przewodników do zwiedzania wykorzystują aplikacje na smartfonie
Dziś zamiast sterty papierowych map i przewodników do zwiedzania wykorzystują aplikacje na smartfonie (Shutterstock.com)

Obywatele Unii, w tym Polacy, dzięki zmianie przepisów zmienili też przyzwyczajenia podczas swoich zagranicznych podróży.

Dziś zamiast sterty papierowych map i przewodników do zwiedzania wykorzystują aplikacje na smartfonie, a pierwszym pytaniem w restauracji nie jest już to o hasło do Wi-Fi.

Wszystko dzięki zniesieniu opłat roamingowych, które zaczęło obowiązywać w czerwcu 2017 roku. Od tego czasu przemieszczający się do innych krajów obywatele Unii nie muszę ponosić dodatkowych opłat za korzystanie z telefonu.

- Dziś w pełni widzimy korzyści wynikające ze zniesienia roamingu w UE. Dobra wiadomość jest taka, że obywatele coraz częściej korzystają z telefonów komórkowych podczas podróży do innych krajów UE - mówi Mariya Gabriel, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. Podziękowała również operatorom komórkowym, którzy w zdecydowanej większości dostosowali się do nowych przepisów.

Zobacz także: Zobacz także: Zmiany w roamingu co się zmieniło?

"Wykorzystanie mobilnych usług transmisji danych zwiększyło się średnio pięciokrotnie (w porównaniu z poziomem sprzed czerwca 2017 r.). Liczba połączeń wykonywanych przez podróżnych wzrosła mniej więcej dwukrotnie w porównaniu z tamtym okresem" - poinformowała Komisja Europejska.

Gdy opłaty roamingowe obowiązywały, ledwie 15 proc. Europejczyków swobodnie korzystało z internetu w telefonie za granicą. Dziś jest to już 34 proc. Tylko 19 proc. deklaruje, że za granicą nie surfuje po sieci (wcześniej było to 42 proc.).

Komisja podkreśla, że nadal monitoruje rynek cyfrowy w Unii. Zamierza ona bowiem "zagwarantować, by operatorzy sieci przestrzegali nowych przepisów i oferowali klientom usługi roamingu bez dodatkowych opłat".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Rav
5 lata temu
To chyba nie prawda, roaming w 2017 został zniesiony, w 2018 znowu podnieśli, bo zagraniczni operatorzy rzadziej korzystali z polskich sieci niż my z ich. 2gb danych to średnio 40zl w roamingu. Chyba, że chodzi o rozmowy, SMS.
Nika
5 lata temu
Jak bez opłat? Mój mąż ma w T-Mobile w Unii internet 4, 5 GB. Nie mógł go wykorzystać w pełni, bo korzystał nieuczciwe. Tam pracuje. Zablokowali mu, choć miał do wykorzystania jeszcze 1.4gb. Nie po to wziął abonament za 85zl,aby nie mógł korzystać. Nikt go nie poinformował. Jeśli bierze taki abonament i Pani mu mówi, że rozmowy i podniesienie GB w Unii nielimitowane, to tak powinno być.
Bond007
5 lata temu
W Orange. Free na kartę internet jest droższy niż był przed tymi zmianami. A poza tym do SMS i minut też trzeba dopłacać. Więc to tak średnio generalnie wyszło
Bodensee
5 lata temu
Wysztko szajse zwlaszcza w w niemczech w tmobile. Roamingu nie bylo 6mies a pozniej komus kasa sie nie zgadzala i polityka uczciwego korzystania itd. Ciemny ludzie dlaczego nic z tym nie robisz BUNT
z uk
5 lata temu
W 3 NETWORK W UK NA KARTE BEDZIE OD STYCZNIA 15 GB INTERNETU DO WYKORZYSTANIA W RAMACH ROAMINGU TO SIE NAZYWA WOLNOSC JEDZIESZ DO POLSKI I MASZ 15 GB INTERNETU ZA FREE