Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

1500 plus. Rząd pracuje nad nowym programem. Oto kto zyska najbardziej

184
Podziel się:

"Aktywny rodzic" - to nowy program wsparcia, nazywany także "Babciowym" nad którym pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na opiekę nad dzieckiem do lat trzech rodzice dostaną 1,5 tys. zł. Dziennik "Fakt" informuje, kto na tym rozwiązaniu może zyskać podwójnie.

1500 plus. Rząd pracuje nad nowym programem. Oto kto zyska najbardziej
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej (PAP, Albert Zawada)

- Obejmuje 1,5 tys. zł na zapewnienie opieki nad małym dzieckiem do lat trzech, ale w takiej formie, żeby był realizowany cel opiekuńczy i aktywizacyjny. Chodzi o to, aby matki, rodzice mogli łączyć role zawodowe z rolami rodzicielskimi - powiedziała niedawnow TVN24 BiS szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

"Babciowe". Seniorzy mogą zyskać podwójnie

Pieniądze z programu "Aktywny rodzic" będą przeznaczone na opłacenie dziecku opieki: żłobka, babci lub niani.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20

Projekt ma być gotowy w ciągu najbliższych kilku tygodni. Pojawił się jednak dodatkowy warunek do otrzymania "babciowego", mianowicie świadczeniobiorcy będą musieli zawrzeć umowę np. z członkiem rodziny, który ma opiekować się dzieckiem.

Świetnie, jeśli tę opiekę będzie sprawowała babcia, dziadek czy ktoś z rodziny, ale my nie chcemy wypychać babci, dziadka, cioci, wujka z rynku pracy. Chcemy, żeby z taką babcią, z takim dziadkiem czy innym członkiem rodziny zawarta była umowa aktywizacyjna, taka jak jest dla niań i opiekunek, żeby to była praca, bo praca opiekuńcza to praca – zapowiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

"Na takiej umowie babcia, dziadek czy inna osoba, opiekująca się dzieckiem zyska podwójnie. Będzie mieć nie tylko zapewnioną wypłatę z babciowego, ale także dofinansowanie z budżetu państwa kosztów ubezpieczenia emerytalno-rentowego i zdrowotnego. Co to oznacza? Że jeśli to babcia, która jest już na emeryturze i zajmie się opieką nad dzieckiem, będzie mieć opłacane składki emerytalne, które powiększą jej emeryturę" - pisze "Fakt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
Szachy
3 miesiące temu
Znowu obiecują bo wybory do Brukseli? Ciemnota może kupi babciowe?
alojzy
3 miesiące temu
No dobra, a jak dwie babcie opiekują się z wnuczkiem na zmianę, raz jedna raz druga, to dwie babcie dostaną po 1500zł?
215,84 zł
4 miesiące temu
zasiłek pielęgnacyjny kiedy będzie wreszcie waloryzacja ile mogą niepełnosprawni czekać , ilu z nich już nie doczekało ? Od 2919 r. nie był waloryzowany dlaczego ? Innym podwyższacie zasiłki, renty, a jak traktujecie tych niepełnosprawnych ? następne dotyczy : dodatku pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego -------------dodatek pielęgnacyjny od 1 marca 2024 r. zostaje podwyższony z 294,39 zł do kwoty 324,39 zł /waloryzowany jest co roku/. Chodzi o niepełnosprawnych tych co pobierają zasiłek pielęgnacyjny 215,84 zł /niewaloryzowany od 2019 r./ i kończą 75 lat pytanie czy wówczas dostaną dodatek pielęgnacyjny 324,39 zł i pytanie czy im przepada zasiłek pielęgnacyjny pomimo, ze mają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności znacznym przyznane na stałe ? Ten zasiłek pielęgnacyjny nie może przepaść nie można traktować niepełnosprawnych z emerytami co skończyli 75 lat !
emeryt
4 miesiące temu
Władza emerytom nic nie daje, jedynie zwraca to, co wcześniej zabrała ! Do tej pory NIE zrewaloryzowano progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku ! Mówienie, że władza daje emerytom i rencistom 13-tą i 14-tą emeryturę, jest kłamstwem. Emeryci i renciści już odawno powinni mieć zrewaloryzowane świadczenia. Władza emerytom i rencistom NIC NIE daje, a jeżeli już, to zwraca im tylko część tych środków które wcześniej zabrała !
zasiłek -----...
4 miesiące temu
Gdzie poszanowanie praw człowieka pytam pytamy ? 215,84 zł waloryzacja -- APEL ! Apelujemy o waloryzacje ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO 215,84 zł od miesiąca kwietnia 2024 r., z jakiej racji niepełnosprawni maja czekać aż do sierpnia 2024 r. ? Dlaczego niepełnosprawni mają czekać aż do 15 sierpnia ? Pieniądze rząd ma na wszystko tylko dla tej grupy niepełnosprawnych pieniędzy nie ma ? Podwyższono inne zasiłki, dodatki, renty, tworzą nowe programy BABCIOWE 1500 zł miesięcznie przez 3 lata, podwyższają renty alkoholowe od 1 marca 2024 r. wzrośnie odpowiednio do 1780,96 zł brutto i 1335,72 zł brutto, a niepełnosprawnym dalej zasiłek pielęgnacyjny zaledwie 215,84 zł od 2019 r. Zasiłek pielęgnacyjny 215,84 zł zmiana najpóźniej od 15 sierpnia 2024 r. Dlaczego ? Od 6 lat ten zasiłek nie był waloryzowany , wynosi zaledwie 215,84 zł . Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Pytanie dlaczego ten zasiek jest waloryzowany raz na 3 lata, a nie co roku tak jak inne zasiłki w ZUS ?
...
Następna strona