Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

2 mld zł z dodatków osłonowych. Wsparcie dla milionów gospodarstw

7
Podziel się:

Ponad 2 mld zł wypłacono z dodatków osłonowych w ciągu trzech kwartałów tego roku. Pieniądze trafiły do ponad 3,3 mln gospodarstw domowych - przekazał resort klimatu i środowiska w rozmowie z PAP. Dodatek osłonowy był jednym z pierwszych rozwiązań tzw. tarczy antyinflacyjnej.

2 mld zł z dodatków osłonowych. Wsparcie dla milionów gospodarstw
Miliony osób otrzymało dodatki osłonowe (PAP, Darek Delmanowicz)

Pod koniec ubiegłego roku uchwalono ustawę o dodatku osłonowym, która była kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Dodatek wprowadzono 4 stycznia, a jego celem była ochrona mniej zamożnych gospodarstw domowych przed skutkami wzrostu cen energii elektrycznej i gazu. Na pomoc finansową mogły liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekraczał 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.

Resortu klimatu i środowiska zaznaczył, że wypłacono ponad 2 mld 32 mln 623 tys. zł. Pieniądze trafiły do 3 mln 362 tys. gospodarstw domowych. Pełne podsumowanie wypłat za cały rok poznamy w lutym 2023 r., gdyż to wojewodowie przekazują dane do ministerstwa.

Dwa dodatki

Zgodnie z przepisami dodatek osłonowy był wypłacany w dwóch wysokościach - podstawowym i podwyższonym. Podwyższony dodatek przysługiwał tym, którzy swoje domostwa opalali węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Dodatek osłonowy w podstawowej wysokości trafił do 1 755 123 gospodarstw domowych, a dodatek podwyższony do 1 606 877 domostw.

Przy jednoosobowym gospodarstwie domowym, dodatek wynosił 400/500 zł, jeśli jej dochód nie przekroczy 2100 zł. Przy gospodarstwie złożonym z 2-3 osób było to 600/750 zł, o ile dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę. Przy gospodarstwie 4-5- osobowym 850 zł/1062,50 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę. Natomiast, przy gospodarstwie 6 i więcej osobowym 1150 zł/1437,50 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę.

Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego można było składać do 31 stycznia 2022 r. wówczas ich wypłata była realizowana w dwóch ratach do 31 marca i do 2 grudnia oraz do 31 października - w tym wypadku wypłata całego dodatku miała być zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Na wypłatę dodatków rząd przeznaczył ponad 4 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Wiechu.
rok temu
I tu mam pytanie dla wszystkich w komentarzach ? Kto dostał ten dodatek ?
jaś.
rok temu
Tak się zastanawiam, po co było mi tyrać przez 48 lat i 5 miesięcy, by mieć przyzwoitą emeryturę. Lepiej było pracować na czarno, brać wypłaty pod stołem. Dostał by człowiek 14-stkę, dodatek osłonowy a i MOPS by mi trochę się dorzucił. Ci co pracowali ponad 45 lat, o 14-stce i innych dodatkach osłonowych mogą zapomnieć. 14-stkę i inne dodatki dostaną Ci, którzy pracowali krótko, często na czarno lub dorabiali się za granicą.
8 gwiazdek
rok temu
te wszystkie "tarcze" i dodatki to nic innego jak wyższa inflacja w Polsce. Rozdawanie pieniędzy bez pokrycia doprowadziło ten kraj do nędzy... jechać pis
Dużo?
rok temu
Elektrownia Ostrołęka więcej kasy pochłonęła.
Koni
rok temu
Im więcej pomagają tym większa bida. Obecnie jest więcej niedożywionych dzieci niż po zakończeniu II Wojny Światowej. Ale urzędników do obliczania wszystkiego, analiz,sprawozdań, tabelek, jest najwięcej.Musi ktoś to wszelkie dobro zliczać.