Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Rządowy program rozczarowuje. Wiemy, ile było zgłoszeń budowy domów do 70 m bez pozwolenia

26
Podziel się:

Od stycznia można już budować domy do 70 mkw. bez pozwolenia na budowę. Jak podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii w całym kraju zgłoszono do tej pory budowę 1058 domów przy wykorzystaniu uproszczonej procedury. To niewiele. Resort jednak przekonuje, że przy rosnących kosztach materiałów budowlanych oraz robocizny "program można uznać za sukces".

Rządowy program rozczarowuje. Wiemy, ile było zgłoszeń budowy domów do 70 m bez pozwolenia
Domki do 70 mkw. mogą być budowane według określonych reguł. (Adobe Stock)

Od początku roku można korzystać z uproszczonej procedury budowy domów do 70 m kw. - na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, bez pozwolenia na budowę, a także bez konieczności ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. W przypadku, gdy na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, potrzebne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Termin na wydanie W-Z dla domu do 70 m kw. wynosi 21 dni.

Ile domów powstanie?

Według danych MRiT, w całym kraju zgłoszono do tej pory budowę 1058 domów do 70 m kw. (stan na środę 7 grudnia). Najwięcej zostało zgłoszonych w woj. mazowieckim - 209 i pomorskim - 123. W woj. wielkopolskim wpłynęło 96 zgłoszeń, a śląskim - 90. Najmniejsze zainteresowanie budową takich domów odnotowano w woj. opolskim – 18 i podlaskim - 14.

Resort rozwoju poinformował też, że do środy pobrano ok. 20 700 projektów domów do 70 m kw. Projekty są bezpłatnie udostępnione na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Resort mówi o sukcesie

Jak podkreśliło ministerstwo, "Dom bez formalności" pozwala zmniejszyć koszty budowy dzięki temu, że nie trzeba zatrudniać kierownika budowy i można skorzystać z bezpłatnych projektów domów.

Przy rosnących kosztach materiałów budowlanych oraz robocizny program można uznać za sukces - ocenił resort.

MRiT planuje dalsze uproszczenie procedury budowlanej. Projekt nowelizacji Prawa budowlanego zakłada, że na podstawie zgłoszenia, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, będzie można wznosić także domy jednorodzinne powyżej 70 m kw.

Będzie musiał to być budynek o nie więcej niż dwóch kondygnacjach, wybudowany na własne potrzeby. W tym przypadku ma pozostać natomiast obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Resort przekazał, że projekt noweli, tzw. deregulacja + pełna cyfryzacja, jest obecnie na etapie rozpatrywania przez Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
Qwa
rok temu
70 m z poddaszem to jakieś 350 koła kto będzie budował ich elektorat z 500 plus chyba niemozliwe
Ttt
rok temu
Całe to PiS rozczarowuje. Ja za po kupiłem mieszkanie, za PiS nie stać mnie nawet na samochód.
iiii
rok temu
Podajcie jakieś programy PO dla obywateli .Co nie można znaleźć
magic
rok temu
Przecież to PiSowski Gniot!😡 Gdyby chcieli zrobić dobrze obywatelom ustanowili by proste przepisy! Dom budynek do 50 M2 podstawy maksymalna wysokość do 8 m Maksymalna rozpiętość stropu bez podparcia 6m Odległości od granic 5m Wykusze nie większe niż 1.5 m balkony do 2m Kształt kolory wedle własnego gustu Zgłoszenie akceptowane z urzędu, tylko istotne przesłanki mogą spowodować wydanie odmowy. Zmniejszenie odległości od granicy wymusza dodatkowego wniosku... Taki budynek jest budynkiem jednorodzinnym bez prawa zmiany Na każde 500 m działki może być tylko jeden ( z tolerancją do 2%) Po wybudowaniu inwestor jest zobowiązany dostarczyć operat geodezyjny oraz deklarację wykonania zgodnie ze sztuką budowlaną! Takie przepisy to ułatwienia a nie ta farsa co jest teraz
Ciekawski
rok temu
Bzdura a nie program. Niech minister zrobi statystykę poprawnych dokumentacji budowlanych, a do ilu nadzór budowlany dostał delikatny cynk o poważnych brakach typu brak dostępu do drogi publicznej, ochrona gruntów rolnych, albo zgodność z warunkami technicznymi.
...
Następna strona