Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

300 mld euro do podziału. KE zdradza szczegóły programu ratunkowego dla firm po pandemii

6
Podziel się:

Komisja Europejska planuje uruchomić potężny budżet 300 mld euro na pomoc dla zagrożonych kryzysem firm. Zgodnie z zapowiedziami wiceszefowej KE Margrethe Vestager nie będzie państw lepszych i gorszych przy podziale tych środków.

Margrethe Vestager przekonuje, ze na pomoc moga liczyć firmy z wszystkich krajów wspólnoty.
Margrethe Vestager przekonuje, ze na pomoc moga liczyć firmy z wszystkich krajów wspólnoty. (PAP)
bEstdVkR

Zaprojektowany przez KE Instrument finansowy ma posłużyć wsparciu wypłacalności firm działających w UE. Bruksela zapowiada, że głównym jego celem jest wyrównywanie szans między poszczególnymi krajami.

Ma nie być tu gorszych i lepszych. - Różnice pomiędzy rozmiarami europejskich gospodarek i budżetów państw członkowskich stwarzają ryzyko dalszej fragmentacji jednolitego rynku. Jesteśmy silnie powiązani. Jeśli firma w potrzebie nie otrzyma pomocy w jednej części Europy, może to zaszkodzić w innym zakątku kontynentu - przekonuje Margrethe Vestager.

Zobacz także: Krzysztof Simon nie wierzy w reżim sanitarny na stadionach. "Życzę powodzenia temu kto będzie miał nad tym zapanować"

bEstdVkT

Tymczasem potencjalne dysproporcje przy podziale środków mogłyby być potężne. Dość powiedzieć, że według ujawnionych przez KE danych połowa całkowitej sumy wniosków pochodzi z Niemiec.

Jak wyjaśniała na specjalnej konferencji prasowej w Brukseli Vestager, nie wszystkie państwa członkowskie "mają taką samą przestrzeń w swoich krajowych budżetach, aby dostarczyć wsparcia dla firm".

bEstdVkZ

Dlatego pomoc ma trafiać głównie do firm z państw i sektorów najbardziej poszkodowanych zamrożeniem gospodarki podczas pandemii. Program ma wystartować jeszcze w tym roku.

Unijnych pieniędzy ma być w nim 31 mld euro. Różnica między tą sumą a 300 mld euro ma pochodzić ze środków prywatnych w tym z funduszy inwestycyjnych. Inwestorzy mają być zachęcenie do współpracy unijnymi gwarancjami.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEstdVlu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Jajcarz pinok...
rok temu
Jaka ta UE - wyimaginowana wspólnota niedobra dla Polski. Jak mawia pinokio ledwie daje tylko tyle że starcza na wybudowanie paru chodników. A teraz pinokio ogłasza wielki sukces. UE da nam przeszło 62 miliardy euro na odbudowę gospodarki. Oczywiście przypisuke to temu rządowi nieudaczników i laików z PiS. Śmiechu warte. Ten facet nawet jak się pomyli to też skłamie. Ale ten typ tak ma.
Tolerancja re...
rok temu
Bracia Sz. Czekają
to jasne, jak...
rok temu
Wsparcie dostaną firmy, które - państwach postkolonialnych - generują ogromne zyski transferowane do krajów starej unii.
bEstdVlv
tim
rok temu
Ale te 300 mld drukują na drukarkach czy pożyczają w "jakimś" banku ?Pod jaki zastaw idą te pieniądze? Etc ,etc...
Polak
rok temu
Niemcy już mają złożone wnioski mimo że dopiero plan wchodzi...Znów wal Niemcy czują się chyba Bogami w tej Unii i im się najwięcej należy uważają A powinni nam spłacić repatriacje to nigdy nie przypadnie i się nie przedawni