Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

300 mld euro do podziału. KE zdradza szczegóły programu ratunkowego dla firm po pandemii

Komisja Europejska planuje uruchomić potężny budżet 300 mld euro na pomoc dla zagrożonych kryzysem firm. Zgodnie z zapowiedziami wiceszefowej KE Margrethe Vestager nie będzie państw lepszych i gorszych przy podziale tych środków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Margrethe Vestager przekonuje, ze na pomoc moga liczyć firmy z wszystkich krajów wspólnoty.

Zaprojektowany przez KE Instrument finansowy ma posłużyć wsparciu wypłacalności firm działających w UE. Bruksela zapowiada, że głównym jego celem jest wyrównywanie szans między poszczególnymi krajami.

Ma nie być tu gorszych i lepszych. - Różnice pomiędzy rozmiarami europejskich gospodarek i budżetów państw członkowskich stwarzają ryzyko dalszej fragmentacji jednolitego rynku. Jesteśmy silnie powiązani. Jeśli firma w potrzebie nie otrzyma pomocy w jednej części Europy, może to zaszkodzić w innym zakątku kontynentu - przekonuje Margrethe Vestager.

Zobacz także: Krzysztof Simon nie wierzy w reżim sanitarny na stadionach. "Życzę powodzenia temu kto będzie miał nad tym zapanować"

Tymczasem potencjalne dysproporcje przy podziale środków mogłyby być potężne. Dość powiedzieć, że według ujawnionych przez KE danych połowa całkowitej sumy wniosków pochodzi z Niemiec.

Jak wyjaśniała na specjalnej konferencji prasowej w Brukseli Vestager, nie wszystkie państwa członkowskie "mają taką samą przestrzeń w swoich krajowych budżetach, aby dostarczyć wsparcia dla firm".

Państwowa konkurencja dla Lidla czy Biedronki? Takie plany ma rząd
Rząd chce państwowej sieci sklepów. Pierwsze rozmowy już ruszają

Dlatego pomoc ma trafiać głównie do firm z państw i sektorów najbardziej poszkodowanych zamrożeniem gospodarki podczas pandemii. Program ma wystartować jeszcze w tym roku.

Unijnych pieniędzy ma być w nim 31 mld euro. Różnica między tą sumą a 300 mld euro ma pochodzić ze środków prywatnych w tym z funduszy inwestycyjnych. Inwestorzy mają być zachęcenie do współpracy unijnymi gwarancjami.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-05-2020

Jajcarz pinokioJaka ta UE - wyimaginowana wspólnota niedobra dla Polski. Jak mawia pinokio ledwie daje tylko tyle że starcza na wybudowanie paru chodników. A teraz … Czytaj całość

30-05-2020

PolakNiemcy już mają złożone wnioski mimo że dopiero plan wchodzi...Znów wal Niemcy czują się chyba Bogami w tej Unii i im się najwięcej należy uważają A … Czytaj całość

30-05-2020

Tolerancja represywnaBracia Sz. Czekają

Rozwiń komentarze (6)