Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

37 mld euro na walkę z wirusem. Państwa UE jednogłośne

60
Podziel się:

Rządy państw Unii Europejskiej poparły decyzję Komisji Europejskiej (KE) o przesunięciu 37 mld euro z funduszy spójności na wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej, a także wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Poinformowała o tym w poniedziałek Rada Europejska.

Kraje członkowskie poparły decyzje Komisji Europejskiej w sprawie przesunięcia 37 mld euro na walkę z wirusem. Na zdjęciu Ursula von der Leyen, szefowa KE
Kraje członkowskie poparły decyzje Komisji Europejskiej w sprawie przesunięcia 37 mld euro na walkę z wirusem. Na zdjęciu Ursula von der Leyen, szefowa KE (East News, Xinhua News/East News)
bEEjdlGt

Z ogólnej kwoty 37 mld euro, około 8 mld euro będzie pochodzić z niewykorzystanej płatności zaliczkowej w 2019 r. w ramach funduszy strukturalnych.

Pozwoli to państwom członkowskim wydawać niewykorzystane pieniądze na złagodzenie skutków pandemii, zamiast zwracać je do budżetu UE. Kolejne 29 mld euro zostanie wypłacone wcześniej z płatności na ren rok.

Państwa członkowskie będą także miały większą elastyczność w zakresie przenoszenia środków między programami polityki spójności i przekierowywania ich tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.

bEEjdlGv
Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Rada zmieniła również zakres działania Funduszu Solidarności UE, w ramach którego będą mogły być finansowane nie tylko katastrofy naturalne ale też i epidemie. Ma to pomóc państwom członkowskim na wydatkowanie środków w celu usuwania skutków epidemii i poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego ludności.

bEEjdlGB

Według wstępnych informacji sprzed kilku tygodni, Polsce z tego tytułu przypadnie przynajmniej miliard euro. Pieniądze będą mogły być wykorzystane na łagodzenie skutków koronawirusa.

Oba akty ustawodawcze mają zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 31 marca i wejść w życie 1 kwietnia 2020 r.

bEEjdlGW
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(60)
edi
rok temu
Odebrać KJościołowi zagarnięte tereny i przeznaczyć na ratowanie narodu.
Kapitan Sowa
rok temu
Drżyj wirusie . Ursula von der Leyen na tropie !
oko
rok temu
Unia daje Polsce miliard euro czyli okolo 4.8 miliarda zlotych a PIS dal 2 miliardy na TVP , moze bz cos taki bogaty watykan dal ? Moze by tak zabrac kosciolowi te ziemie co kosciol kupowal po 5% wartosci
bEEjdlGX
lucjan
rok temu
37 mld EUR na cala Unie to okolo 160 mld PLN, czyli 50+ mld PLN mniej niz rzad Polski przeznaczyl na walke z koronawirusem (212 mld). Wiec pytanie to totalsow: skoro polska tarcza antykryzysowa jest "tekturowa" to jaka jest tarcza unijna? Eteryczna? A moze po prostu smiechu warta?
krzycho
rok temu
żadnych dodatkowych pieniędzy to tylko przesunięte z innych celów. Na unię nie ma co liczyć
...
Następna strona