Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
30.03.2020 20:58

37 mld euro na walkę z wirusem. Państwa UE jednogłośne

Rządy państw Unii Europejskiej poparły decyzję Komisji Europejskiej (KE) o przesunięciu 37 mld euro z funduszy spójności na wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej, a także wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Poinformowała o tym w poniedziałek Rada Europejska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kraje członkowskie poparły decyzje Komisji Europejskiej w sprawie przesunięcia 37 mld euro na walkę z wirusem. Na zdjęciu Ursula von der Leyen, szefowa KE (Fot: Xinhua News/East News)

Z ogólnej kwoty 37 mld euro, około 8 mld euro będzie pochodzić z niewykorzystanej płatności zaliczkowej w 2019 r. w ramach funduszy strukturalnych.

Pozwoli to państwom członkowskim wydawać niewykorzystane pieniądze na złagodzenie skutków pandemii, zamiast zwracać je do budżetu UE. Kolejne 29 mld euro zostanie wypłacone wcześniej z płatności na ren rok.

Państwa członkowskie będą także miały większą elastyczność w zakresie przenoszenia środków między programami polityki spójności i przekierowywania ich tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Rada zmieniła również zakres działania Funduszu Solidarności UE, w ramach którego będą mogły być finansowane nie tylko katastrofy naturalne ale też i epidemie. Ma to pomóc państwom członkowskim na wydatkowanie środków w celu usuwania skutków epidemii i poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego ludności.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Miliard euro dla Polski z unijnego budżetu. To pieniądze na walkę z koronawirusem

Według wstępnych informacji sprzed kilku tygodni, Polsce z tego tytułu przypadnie przynajmniej miliard euro. Pieniądze będą mogły być wykorzystane na łagodzenie skutków koronawirusa.

Oba akty ustawodawcze mają zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 31 marca i wejść w życie 1 kwietnia 2020 r.

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-03-2020

zdrówko37 mld Euro to jakiś żart!!!! przy skali problemu z korona wirusem Europejczyków .Proponuję ruszyć nieprzebrane miliardy kierowane na obsesję z … Czytaj całość

30-03-2020

abcWicej Niemcy wydaja na PO i LGBT w Polsce

30-03-2020

foksEU nie ma swoich pieniędzy, tylko składkowe od poszczególnych państw. Nie produkuje nic . To chyba nie jest skomplikowane.

Rozwiń komentarze (60)