Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. RWP
|

5 najbardziej podchwytliwych pytań na rozmowie o pracę

9
Podziel się:

Twoje odpowiedzi podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą mieć kluczowy wpływ na karierę. Szczególnie podchwytliwe pytania mogą odegrać decydującą rolę, ponieważ rekruterzy oceniają nimi twój charakter i refleks. Oto kilka przykładów takich pytań oraz sposoby na radzenie sobie z nimi.

5 najbardziej podchwytliwych pytań na rozmowie o pracę
Podchwytliwe pytanie może pojawić się już na samym początku spotkania (Getty Images, Fiordaliso)

Przede wszystkim, przez cały czas musisz być przygotowany. Rekruter może zadać podchwytliwe pytanie w najmniej oczekiwanym momencie, wykorzystując chwilę odprężenia lub zmęczenia.

1. "Z czego jesteś najbardziej dumny w dotychczasowej karierze?

Jednym z takich pytań może być: "Z czego jesteś najbardziej dumny w swojej dotychczasowej karierze?" Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste, ale kto z nas potrafi błyskawicznie i logicznie wyliczyć swoje najważniejsze osiągnięcia?

Lepiej przygotować się do tej odpowiedzi wcześniej. Dzięki temu rekruter nie pomyśli, że nie masz czym się pochwalić. Unikaj odpowiedzi w stylu "dużo tego" – to sugeruje, że nie przygotowałeś się do rozmowy.

Jeżeli jednak będziesz gotowy na to pytanie, zademonstrujesz, że praca i sukcesy w niej są dla ciebie ważne, a rozmowę traktujesz bardzo poważnie.

2. "Czy możesz mi o sobie opowiedzieć?"

Podchwytliwe pytanie może pojawić się już na początku rozmowy. Jedno z najpopularniejszych brzmi: "Czy możesz mi o sobie opowiedzieć?".

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to proste, warto pamiętać, że nie rozmawiasz z przyjacielem, ale z rekruterem. Dlatego lepiej unikać wątków prywatnych i skupić się na doświadczeniach zawodowych, które mogą być cenne dla przyszłego pracodawcy.

Sprawnie odpowiadając, pokażesz, że jesteś przygotowany, pewny siebie i umiesz przedstawić swoje mocne strony.

3. "Czy zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy?"

Kolejnym trudnym pytaniem może być: "Czy zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy?". Pamiętaj, rekruter to nie twój znajomy. Nie mów o swoich planach i próbach przejścia na swoje.

Musisz być ostrożny. Poszukujesz przecież pracy w tej firmie, więc nie możesz dać do zrozumienia, że tylko czekasz na możliwość zaczęcia własnego biznesu. Rekruter nie powinien też odnieść wrażenia, że brakuje ci ambicji.

Warto przedstawić się jako osoba przedsiębiorcza, która ma na siebie niejeden pomysł, ale bez przesady. Szukasz pracy, a nie inwestora, więc rekruter nie powinien myśleć, że ta praca to dla ciebie mniejsze zło lub chwilowe zajęcie.

4. "Dlaczego chciałbyś tutaj pracować?"

A co, gdy usłyszysz: "Dlaczego chciałbyś tutaj pracować?". Łatwo wtedy wpaść w pułapkę i zasypać rekrutera pochwałami dla firmy.

Dobrze jest wcześniej przemyśleć tę odpowiedź. Złożenie aplikacji to już znak, że cenisz sobie tę firmę. Zastanów się, w jakiej kolejności przedstawić jej zalety. Ważne jest, aby podkreślić, co jest dla ciebie istotne, i by jedna z tych wartości pokrywała się z wartościami pracodawcy.

5. "Gdybyś mógł pracować w dowolnej firmie, którą byś wybrał?"

To pytanie wymaga umiaru. Nie przechwalaj zbytnio tej firmy, nie zachwycaj się również jej konkurencją.

Eksperci radzą, by wspomnieć o pozytywnie ocenianej firmie z innej branży jako przykład. Uważaj jednak, by nie przesadzić. W końcu aplikujesz do tej konkretnej firmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Krystyna
2 tyg. temu
A moja kuzynka, podczas rekrutacji, dostała kopertę i kazano jej zaadresować prawidłowo. I na tym się wyłożyła. Zrobiła błąd ortograficzny w nazwie miejscowości i wpisała pid nazwą firmy najpierw miejscowość, obok niej kod pocztowy, a pod spodem ulicę. Ze wstydem mi to opowiadała. Natomiast w hezyku chorwackim (wymagali) biegle rozmawiała. Przez taką źle zaadresowaną kopertę nie przyjęto jej do "wymarzonej" pracy.
Michal
2 tyg. temu
A milicja akcje za akcja prowadzi i już sami chyba w tych akcjach się zagmatwali. I tylko karać i karać. W caban im....
Serio
2 tyg. temu
I to są te podchwytliwe pytania wow
Gość 123
2 tyg. temu
Ostatnio byłam na rozmowie o pracę i dostałam takie pytanie: "Dlaczego Pani szuka pracy?"
Jeden
3 tyg. temu
Czy to ma wogule sens.. Ogłoszenie wystawiają i często, żeby tylko pokazać, że firma rozwija siebie i szuka ludzi a później już mam człowieka stanowako..