Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Rozmowa o pracę. Najbardziej podchwytliwe pytania

37
Podziel się

Odpowiedzi na pytania podczas rozmowy o pracę mogą zaważyć na twojej przyszłości. Jednak te podchwytliwe mogą być decydujące. Rekruterzy w ten sposób oceniają twój charakter i refleks. Oto kilka przykładów.

Rozmowa o pracę. Najbardziej podchwytliwe pytania
Podchwytliwe pytanie może też pojawić się na samym początku spotkania. (pixabay.com)
bEifZoLF

Pamiętaj, że rekruter podchwytliwe pytanie zadaje w najmniej spodziewanym momencie. Może do tego wykorzystać moment odprężenia lub zmęczenia. Bądź więc zawsze przygotowany.

Rekruter może cię na przykład zapytać: "z czego jesteś najbardziej dumny w dotychczasowej karierze?" Wydaje się proste, ale powiedzmy sobie szczerze. Kto z nas jest w stanie szybko i w odpowiedniej hierarchii wymienić najważniejsze sukcesy.

Lepiej przygotuj się wcześniej do odpowiedzi, bo rekruter jeszcze pomyśli, że nie masz się czym chwalić. Nie mów, że "dużo tego", to znak, że nie przygotowałeś się do rozmowy.

bEifZoLH
Zobacz także: Masowe podniesienie emerytur. "Zapłacą ci, którzy przejdą na emeryturę za kilkanaście lat"

Jeśli jednak będziesz gotowy na to pytanie, to informujesz potencjalnego pracodawcę, że praca i sukcesy w niej są dla ciebie ważne, a rozmowę traktujesz bardzo poważnie.

Opowiadać o sobie?

Podchwytliwe pytanie może też pojawić się na samym początku spotkania, jak np : czy możesz mi o sobie opowiedzieć.

bEifZoLN

Wydaje się proste. Nawet bez namysłu potrafimy krótko opisać swoje zainteresowania, pasje, dotychczasową karierę, życie. Powinieneś jednak uważać. Nie rozmawiasz z przyjacielem, a rekruterem.

Dlatego, nie opowiadaj o swoim prywatnym życiu. Trzeba skupić się na doświadczeniach, które mogą być cenne dla tego pracodawcy. Sprawnie odpowiadając pokazujesz, że jesteś przygotowany, jesteś pewny siebie i wiesz jak, pokazać swoje mocne strony.

bEifZoLO

Podobnie jest z pytaniem: "Czy zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy?" Znów powinieneś pamiętać, że nie rozmawiasz ze znajomym. Nie opowiadaj o swoich planach, próbach przejścia na swoje.

Pokaż, że masz ambicje

Stąpać musisz bardzo ostrożnie. Oczywiście szukasz pracy u kogoś, więc nie powinieneś mówić, że tylko czekasz, by wystartować ze swoim biznesem. Rekruter nie może też odnieść wrażenia, że nie masz lub nie miałeś takich ambicji.

Dlatego warto przedstawić się jako przedsiębiorczą osobę, która ma na siebie nie jeden pomysł. Pamiętaj jednak, by nie przeholować. Szukasz pracy, a nie inwestora. Nie chcesz, by rekruter pomyślał sobie, że wybór tej pracy jest dla ciebie mniejszym złem, lub co gorsza, chcesz ją tylko na chwilę.

bEifZoLP

A co robić, kiedy usłyszysz: "Dlaczego chciałbyś tutaj pracować?" Oczywiście od razu na usta cisną się jakieś pośpieszne superlatywy pod adresem potencjalnie, przyszłego pracodawcy.

Przygotuje się dobrze do tej odpowiedzi. Nie przesadź. Skoro złożyłeś aplikację, to rekruter już wie, że cenisz sobie tą firmę. Przemyśl dobrze, jak w w kolejności poustawiać zalety tego konkretnego przedsiębiorcy. Daj znać rekruterowi, co jest dla ciebie ważne i że jest to również jednak z podstawowych wartości tego konkretnego pracodawcy.

Firma marzeń

Innym podchwytliwym pytaniem jest: "gdybyś mógł pracować w dowolnej firmie, którą byś wybrał?"

bEifZoLQ

To kolejne pytanie, w którym powinieneś postawić na drogę rozsądnego środka. Nie przesadź z wychwalaniem tego pracodawcy i nie mów również z zachwytem o konkurencji.

Eksperci radzą podeprzeć się przykładem powszechnie dobrze ocenianej firmy z innej branży. Uważaj jednak, by nie przesadzić. W końcu aplikujesz do tej konkretnej firmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEifZoMi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Xcghhhg
6 dni temu
Jedyne co tak naprawdę musisz wiedzieć przed taką rozmową to szacunkowa liczba firm w twoim mieście. Oraz wiedza, że nie zdołasz pracować w więcej niż 0,1% tych firm, bo albo upadną albo ci życia nie starczy.
Vhjkjfff
6 dni temu
Jak szukam pracy to ją znajduję, nie interesuje mnie generowanie pomysłów dla jakichś śmiesznych rekruterków/ branie udziałów w badaniach rynkowych.
Anonim
miesiąc temu
Szczerze to omijać tego typu rekrutacje ponieważ rekruterzy danej firmy czasem szukają pomysłów do swojej firmy zadając dziwne pytania i w cale nie szukają pracowników lecz sprawdzają jakie jest zainteresowanie ich firmą, zdala od takich. Jedna firma się przejechała na regorystycznym rekrutowaniu pracowników do tego stopnia że nie mogła znaleść pracowników , pracownika nowego można przetestować w tydzień lub dwa a nie podczas stresującej rekrutacji gdy każdy jest zdenerwowany bo każdy jest człowiekiem i popełnia błędy pod czas takich rozmów co wypacza całkowicie kandydata na pracownika , ja tak miałem w zdenerwowaniu nie potrafiłem odpo wiedzieć na proste pytanie no i nie przeszedłem no ale po rozmowie przyszedł luz i zdałem sobie sprawe że oni i tak nie więdza dalej o mnie nic i co stracili , mimo tego realizuje się gdzie indziej jeden pracodawca na tym świecie nie jest są inni i lepsi a ten co mnie rekrutował i tak nie poznał mojej wiedzy i umiejętności. Każdy może polegnąć na jednym pytaniu nawet rekruter czy sam pracodawca nie ma idealnych ludzi , pracowników ,pracodawców, rekruterów. Jak pracownik na dane stanowisko jest potrzebny to rozmowa kwalifikacyjna schodzi na dalszy plan, a kandydat nie składa papierów dla zabawy , to nie jest żadna przyjemność szastać swoimi danymi osobowymi.
bEifZoMj
Krystyna
miesiąc temu
Nie ma większych idiotów niż rekruterzy. To są ludzie bez konkretnych umiejętności merytorycznych a biedny kandydat na pracownika musi stoczyć nierówna walkę z głupszym od siebie.
dudek
miesiąc temu
Powiem ,ze nowa praca mnie zainteresuję nauczę się czegoś nowego.
...
Następna strona