Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

5 tys. zł za oszczędzanie wody. Czas na drugą edycję rządowego programu "Moja woda"

73
Podziel się:

W poniedziałek 22 marca rusza druga odsłona programu "Moja Woda", nazywanego też "Oczko plus". Wnioski o dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

5 tys. zł za oszczędzanie wody. Czas na drugą edycję rządowego programu "Moja woda"
Rząd będzie dopłacał do instalacji przydomowych, które pozwalają zatrzymywać wodę. (Adobe Stock, Paweł Palarczyk)

W poniedziałek przypada światowy dzień wody. Jednocześnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchamia drugą odsłonę programu "Moja Woda".

W puli jest 100 mln zł na łagodzenie skutków suszy w Polsce. Wnioski będą przyjmowane do wyczerpania środków.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. poniesionych kosztów. Do dofinansowania kwalifikuje się zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

Dzięki temu wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp.

Wnioski należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przed zakończeniem realizacji przedsięwzięcia. Minimalna kwalifikowana kwota inwestycji to 2 tys. zł. Minimalna, sumaryczna pojemność zbiornika/zbiorników to 2 metry sześcienne.

Okres trwałości przedsięwzięcia to 3 lata od daty jego zakończenia. Realizacja przedsięwzięcia musi być zgodna z przepisami prawa, a zastosowane urządzenia i materiały (nowe lub używane) muszą być dopuszczone do stosowania na rynku polskim.

Program został ogłoszony 1 czerwca 2020 roku. W ramach pierwszej edycji wpłynęło około 25 tys. wniosków na dofinansowanie przydomowych instalacji. Nabór wniosków, których łączna kwota wyniosła ponad 114 mln zł, prowadzony był od 1 lipca do 31 października 2020.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
gha
3 lata temu
Lepiej by było ogólnie krajowo wykorzystać te pieniądze na duże inwestycje w stawy w zagłębieniach terenu, zasilane np. 20-50km grubymi rurociągami z rzek i pompami na energię słońca i wiatru. Lub na zbiorniki przeciwpowodziowe przy rzekach. Do których woda wlewa się automatycznie gdy poziom rzeki przekroczy jakiś stan. Niech ktoś nam wyjaśni o jakie cele biznesowe czy bytowe tu chodzi przy tych małych zbiornikach przy domach? 5000zł to niewielka część inwestycji. Na oczko wodne wystarczy 4000. Ale oczko wodne to miłe dla oka źródło komarów. Ci co budują oczka wodne nie zbierają wody deszczowej, tylko biorą wodę z wodociągów lub studni do ich wypełnienia - nie deszczówkę! Deszczówka z rynien sama w sobie jest bardzo brudna - szczególnie w okresie sezonu grzewczego. Co oznacza konieczność czyszczenia np. zamkniętych zbiorników ze szlamu. W innym miejscu o tym programie napisano, że przez to uda się zaoszczędzić 100mln m3 wody deszczowej. Czyli mikroułamek opadów w skali kraju. Tam gdzie opadów jest dużo to nie ma sensu zbierać wody. Tam gdzie jest mało, to zbiorniki na działce powinny być do 100m3. Koszt ogromny. Przy czym roczna zdolność zbierania wody deszczowej z dachu jest np. 60m3 na rok. Kto w takim razie wykorzysta te dotacje: Ideologiczny i zasobny w pieniądz pasjonat lub oszust.
!!!
3 lata temu
Tatoooo, a dlaczego my mamy takie brzydkie, owłosione kopytka a zeberki, koniki mają takie ładne, świecące?? -gdybyśmy mieli takie kopytka jak koniki lub zeberki to idąc w karawanie tonęli byśmy po kolana w piachu. - Ahaaaa,a tato a dlaczego my nie mamy takich ładnych sierści jak mają koniki, albo zeberki tylko mamy taką skundloną, popękaną,i się wszyscy ze mnie śmieją? -koniki i zeberki nie idą w karawanie, my ruszamy w nocy, gdy jest minus 5, w dzień jest plus 60,dzięki tej sierści możemy iść w karawanie, iść i iść... - Ahaaaaa, a Tato, a dlaczego my nie mamy takich fajnych plecków jak mają zeberki albo koniki,tylko mamy takie garby,i się wszyscy ze mnie śmieją? -synku koniki nie idą w karawanie, my w tych garbach mamy tłuszcz i wodę, i dzięki temu możemy iść w karawanie iść i iść... rozumiesz? - Ahaaaaa, TATO A..NA H.J NAM TO WSZYSTKO JAK MY W ZOO MIESZKAMY???
zxc
3 lata temu
A co dla tych, co mieszają w blokach? Zbiornik na deszczówkę?
Gregory
3 lata temu
Jak łatwo kupili temat Obajtka. A to tylko podpoucha.aaaaaaaaaaaaaa/ maja was.
Loony
3 lata temu
a to już nie ma ważniejszych wydatków?
...
Następna strona