Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

50 mln zł kary dla Polkomtelu. Sąd utrzymał decyzję UOKiK

6
Podziel się:

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję UOKiK z 2019 r. w sprawie spółki Polkomtel i nałożone kary w łącznej wysokości ponad 50 mln zł za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów - poinformował Urząd we wtorek.

50 mln zł kary dla Polkomtelu. Sąd utrzymał decyzję UOKiK
Polkomtel od 2013 r. pobierał dodatkowe opłaty za tzw. video streaming, czyli słuchanie radia on-line, oglądanie filmów w internecie lub treści wideo (Adobe Stock)

Doliczanie opłat za video streaming

Wyjaśniono, że chodzi o decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2019 r., w której Urząd uznał, że przez sposób ukształtowania oferty dostępu do internetu przez Polkomtel klienci nie byli świadomi, że za słuchanie radia on-line lub oglądanie filmów w internecie będą musieli ponosić dodatkowe opłaty.

Jak informował wówczas Urząd, postępowanie przeciw operatorowi wszczęto pod koniec grudnia 2018 r. Do UOKiK wpłynęło zawiadomienie od konsumenta, że Polkomtel dolicza opłaty za video streaming, choć miał on wykupiony pakiet internetowy.

Zobacz także: Pokazy garnków i pościeli. UOKiK idzie na wojnę z naciągaczami

Sprawa dotyczyła ofert takich jak: Bezpieczny internet, Nielimitowany internet oraz Pakiet non stop.

W toku postępowania Urząd ustalił, że konsumenci nie mogli z nich w pełni korzystać, ponieważ Polkomtel od 2013 r. pobierał dodatkowe opłaty za tzw. video streaming, czyli słuchanie radia on-line, oglądanie filmów w internecie lub treści wideo. Było to 40 groszy za minutę transmisji.

Naruszenie zbiorowych interesów

Dodatkowe opłaty, jak wyjaśniono, nie były wyszczególnione na fakturze. Urząd uznał, iż takie działanie wprowadzało konsumentów w błąd, ponieważ dopiero gdy ktoś przeanalizował biling, orientował się, że musi zapłacić za usługi multimedialne. Według UOKiK praktyka ta była stosowana do 2017 r. i została zaniechana.

UOKiK uznał wówczas, że Polkomtel naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na spółkę karę 5,6 mln zł. Spółka została też zobowiązana do opublikowania na swojej stronie internetowej oraz w swoich mediach społecznościowych oświadczenia wraz z linkiem do rozstrzygnięcia urzędu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Mnie
2 lata temu
oszukali, a nie dostanę ani grosza z tej kary! Czyli temu rzadowi bardzo sie opłaca nakładać kary i forsę głabać na nam sie nalezało.
abonent plusa
2 lata temu
To oszusći! sprzedali abonament 5G, ale ich 5G nie działa. To tylko mydlenie reklamą i żądanie kupowania od nich telefonów. Nieświadom płacę 2 lata za umowę, która miała byc świetna, ale nie dla mnie. NIE KUPOWAĆ!
Co2
2 lata temu
Biznesy byłych SB ków kręcą się świetnie.. .
podatnik
2 lata temu
Przykład: Wolność słowa a'la Solorz w jego interia.pl podatnik- Przed chwilą Nie rozumiem Narodu mieszkającego na terenach między Bugiem a Odrą zwanego PRLelem bis. Inflacja już przebiła 30%(koszyk emeryta), umiera ok. 600 osób dziennie, podwyżki cen gazu i prądu i nikt nie protestuje? Natomiast w sprawie prywatnego biznesu amerykańskiego założonego przez dwóch kapusi SB i zwanego TVN a jakże pod Pałacem Prezydenckim i w wielu innych miastach w Polsce. Wyznaczono datę: 19 grudnia o godzinie 19.przyszło wielu!!!! Komentarz został usunięty ze względów regulaminowych.
Gramatolog
2 lata temu
TO 50mln czy 5,6mln.? Ktoś sprawza te artykuly ? ;)