Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"500+" na każde dziecko. Ważne zmiany w ustawie. Kogo obejmie świadczenie?

Sejm wprowadził ważne zmiany w ustawie o "500+". Od 1 lipca 2019 roku program obejmie każde dziecko, zostanie też zlikwidowany próg dochodowy. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowym "500+".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"500+" na pierwsze dziecko. Zmiany w programie

W czwartek Sejm przyjął zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Jedną z głównych propozycji jest wypłata świadczenia "500+" na pierwsze dziecko.

Według szacunków resortu pracy skorzysta z niego po zmianach niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka to 17 mld złotych.

- Już widzimy, że to są pieniądze, które będą w obrocie, w obiegu. To być może będą lepsze wakacje, większe wydatki edukacyjne. Stąd nie ma tu obaw co do tego, że będzie nam malała konsumpcja. W obrocie będzie znacznie więcej dodatkowych pieniędzy liczonych w miliardach złotych – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, cytowana przez Polskie Radio.

Zobacz: "500+" na pierwsze dziecko od lipca. "Termin nie jest zagrożony"

"500+" na pierwsze dziecko. Zmiany we wnioskowaniu

Kluczową zmianą w rządowym programie "500+" jest wypłata świadczenia również na pierwsze dziecko. Do tej pory pieniądze wypłacane były dopiero na drugie i kolejne.

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie. Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - mówiła minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Jak podkreśla ministerstwo rodziny zmieniony program "500+", po podpisaniu przez prezydenta, wejdzie w życie od 1 lipca. Od tego terminu wszyscy mogą składać wnioski internetowe. - Składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - tłumaczyła Rafalska.

Istotnej zmianie ulegnie także wnioskowanie. Obecnie wniosek o "500+" rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają. Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

500+ dla dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

Zmiany w programie "500+" obejmą także dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych tj. socjalizacyjnego, interwencyjnego, specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych.

Świadczenie to przyznaje się na wniosek dyrektora placówki. Jak zapewnia ministerstwo rodziny, w tym przypadku "500+ w szczególności powinno być przeznaczane na rozwój zainteresowań wychowanków oraz zwiększanie ich szans edukacyjnych i rozwojowych.

"Nowe 500+". Mniej biurokracji

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany w programie "500+" ograniczą także biurokrację. Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie informacji o jego przyznaniu.

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem. - Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada resort rodziny.

Podsumowując, wniosek o "500+" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Wyjątki stanowić mogą jedynie "dorosłe dzieci" – jeśli 16-latka urodzi i będzie pobierała 500 zł na swoje dziecko, automatycznie jej rodzic bądź opiekun przestanie mieć prawo do pobierania świadczenia na nią.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-04-2019

olo999No i gitara a ci wszyscy co tak bzdurnie gadają, że rozdawnictwo to niech się przymkną bo nikt tych pieniędzy nie będzie trzymał w skarpecie, mamy za … Czytaj całość

26-04-2019

Nauczycielkabędą miały mamuśki na pazury

26-04-2019

wachuw końcu klasa srednia dostanie to co się dzieciom należy a nie tylko dojenie z nas podatków

Rozwiń komentarze (100)