Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

500 plus na dziecko. Ruszył nabór wniosków

38
Podziel się:

Od środy, 1 lutego można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. Wnioski można składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.

500 plus na dziecko. Ruszył nabór wniosków
- Przyjmowanie wniosków przebiega bez zakłóceń - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. (East News)

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

- Właśnie rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus. Wszystko przebiega bez zakłóceń - przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

500 plus - zasady

Jak przypomniała, świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

- Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną - dodała prof. Uścińska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS ma bardzo poważny problem. "Rząd doszedł do ściany"

ZUS informuje, że wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Jak wskazała prezes Zakładu, rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swój bank – jeśli bank uruchomił taką usługę. Jeżeli złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

500 plus - terminy

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek:

  • - do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.,
  • - w maju 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
  • - w czerwcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
  • - w lipcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r., wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,
  • - w sierpniu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

500 plus dla obcokrajowców

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".

Świadczenie 500 plus przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
WAWA
2 miesiące temu
Trzeba chyba mieć nie po kolei w głowie aby sobie fundować dzieciaki za 500 zł i narobić sobie tylko problemów. Proszę sobie policzyć ile rocznie kosztuje utrzymanie jednego wyrostka albo dwóch, a można te pieniądze przeznaczyć na ciekawsze rzeczy. Nam to się nie kalkulowało, bo lepsze jest spokojne życie we dwoje, w miarę dostatnie i bez kredytów, we własnym m3 w stolicy, niż bujać się z dzieciakami.
Zenek
2 miesiące temu
105 dni czekam na decyzję o kapitale początkowym choć ZUS ma 60 dni czasu. Na infolinii kpią że mogę czekać na decyzję nawet rok.
Polak
2 miesiące temu
Jak by nie 500 + to by dzieci nie było i niepotrzebne by były przeszkolą żłobki i szkoły
Wkurzony emer...
2 miesiące temu
To farsa żeby polski rząd dawał obcokrajowcom jak na tacy pieniadze za nic. Znam takiego który naklepałem drobnych 9 dzieci i ma w nosie pracę skoro mu dajecie wszystko za darmo-opeke lekarska bez kolejki, mieszkanie za które oplacacie wszystko, ubrania. Kiedy proponowano mu pracę nie przyjął nieuk jeden bo po coś się będzie martwił, wszystko ma. Krew mnie zalewa gdy po 46 latach pracy muszę pracować nadal dodatkowo by przeżyć.
babcia
2 miesiące temu
A dzieci w Polsce coraz mniej. Coś tu nie gra,
...
Następna strona