Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

60 mln zł na osoby niepełnosprawne. Minister Rafalska: Rosną wydatki na usługi opiekuńcze

0
Podziel się:

Zmniejsza się liczba gmin, które nie świadczą usług opiekuńczych, twierdzi szefowa resortu pracy i polityki społecznej. W ubiegłym roku było ich 376. – Ich rozwój to szansa na dłuższe życie – podkreślała Elżbieta Rafalska.

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. (East News, Mateusz Jagielski / East News Warszawa)

- Samorządy mogą korzystać z dwóch programów dotyczących usług opiekuńczych. Pierwszy to Opieka 75 +, a drugi finansowany jest z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – zaznaczyła podczas środowej konferencji prasowej w KPRM minister Rafalska.

To wsparcie, jakie uruchomił rząd dla samorządów. Z budżetu centralnego wygospodarowano na ten cel w 2019 roku 60 mln zł.

Kto może skorzystać z programów dla osób niepełnosprawnych? – Z programu finansowanego ze SFWON skorzystać będą mogły osoby z niepełnosprawnościami poniżej 75. roku życia – informowała minister Rafalska. Ale pomoc będzie też kierowana do dzieci z niepełnosprawnością, które nie ukończyły 16 lat.

Zobacz także: Esport szansą dla niepełnosprawnych. "Potrzebujemy ich, by głośno mówić o równości"

Szefowa resortu chwaliła gminy i miasta za zaangażowanie i rozwój tych usług. Jak zaznaczyła, budżety na ten cel są coraz większe. Zwiększa się też liczba samorządów, które biorą udział w programie. Od 2016 roku do końca 2018 roku w usługi opiekuńcze zainwestowało o 54 gmin więcej.

- W ubiegłym roku już tylko 376 gmin nie realizowało zadań związanych z usługami opiekuńczymi – zaznaczyła minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)