Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

60 proc. firm prognozuje, że warunki biznesowe będą się pogarszać. Niepokój przedsiębiorców rośnie

13
Podziel się:

Jeszcze przed pandemią 67 proc. przedsiębiorców oceniało kondycję swojej firmy na raczej dobrą. W najświeższych badaniach 62 proc. zauważa negatywny wpływ wirusa na swój biznes. Badani są równo podzieleni w ocenie tarcz antykryzysowych.

60 proc. firm prognozuje, że warunki biznesowe będą się pogarszać. Niepokój przedsiębiorców rośnie
44 proc. przebadanych przedsiębiorców nie wyobraża sobie utrzymania działalności przy obowiązywaniu obostrzeń epidemicznych. (Getty Images)

Rosnący niepokój przedsiębiorców wyłania się z badaniach przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika MŚP przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna.

Wynika z niego, że, jeszcze w styczniu nastroje wśród prowadzących działalność były pozytywne. 67 proc. oceniało kondycję swojej firmy na raczej dobrą, 16 proc. jako bardzo dobrą. Z kolei jako złą 15 proc, a 3 proc. jako bardzo złą.

W 6 miesięcy po wprowadzeniu rygorów sanitarnych już tylko 51 proc.uznaje kondycję własnego przedsiębiorstwa za dobrą lub bardzo dobrą. 40 proc. badanych twierdzi, że kondycja ich firm jest zła lub bardzo zła.

Zobacz także: Zobacz też: Kontrole kwarantanny oraz wesel. Policja mówi, jak wyglądają

34 proc. przedsiębiorców odpowiedziało, że epidemia miała negatywny wpływ na ich biznesy, 28 proc. uznało jej skutki za bardzo negatywne. Tylko 29 proc. nie dostrzega żadnego wpływu, a 9 proc. przekonuje, że pandemia dobrze wpłynęła na wyniki ich firm.

— Pandemia, niestety, zrzuciła nas ze ścieżki ciągłego wzrostu. Po bardzo dobrych ostatnich latach przedsiębiorcy w wielu branżach spodziewali się, że rok 2020 będzie rekordowy. Rzeczywistość okazała się brutalna i konieczne jest liczenie strat. Te badania potwierdziły to, o czym mówię od tygodni – kolejny lockdown oznaczałby zapaść gospodarki, a co za tym idzie – zapaść systemu zdrowia. Większość firm go nie przetrwa - komentuje wyniki badań rzecznik MŚP Adam Abramowicz w specjalnym komunikacie.

Jak przedsiębiorcy widzą swoją przyszłość. Niestety 60 proc. Uważa, że warunki do prowadzenia biznesu mogą ulec pogorszeniu. Tylko 36 proc. wierzy, że będą dobre lub nawet bardzo dobre.

Ocena skuteczności tarcz antykryzysowych równo podzieliła respondentów. Połowa z nich ocenia wpływ pomocy udzielanej firmom w ramach tarcz za korzystny. Tyle samo jednak uważa, że szkodliwy.

W ocenie Abramowicza najbardziej niepokojące jest jednak to, że 44 proc. przebadanych przedsiębiorców nie wyobraża sobie utrzymania działalności przy obowiązywaniu obostrzeń epidemicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
arahat
4 lata temu
Patrz obozy fema....
Romek
4 lata temu
Mozna zamknac jeden a otworzyć drugi
jk
4 lata temu
Przecież ich to nie obchodzi. Jesteśmy bogatym krajem, jak Norwegia. Jeszcze niech zamkną handlowe soboty i piątki. No i dodatkowe 500 plus na niepracującego męża albo żonę i będzie git.
ja
4 lata temu
W Polsce dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników podnosząc płace minimalne. W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
lw
4 lata temu
większość firm przez pandemię przegrało, ale część dobrze ustawiona wygrywa np w kilka sekund dostaje duże pieniądze z urzędów marszałkowskich, które za kryterium przyjęły szybkość, jakby nie można stworzyć kilku merytorycznych kryteriów oceny, dlaczego?...