Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

ABW zatrzymała 5 osób. Skarb państwa stracił około 27 mln zł

72
Podziel się

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwa. W wyniku działań grupy doszło do uszczuplenia w podatku VAT i akcyzy w wysokości ok. 27 mln zł.

Zatrzymania ABW w sprawie nielegalny handlu paliwem.
Zatrzymania ABW w sprawie nielegalny handlu paliwem. (PAP, Darek Delmanowicz)
bDAciuBh

Z materiałów ABW wynika, że podejrzani w latach 2014-2015, dzięki stworzonej sieci spółek, dostarczali na rynek sfałszowane faktury, które służyły upozorowaniu transakcji handlowych.

- Podmioty nabywające paliwo niewiadomego pochodzenia – zazwyczaj odbarwionego oleju opałowego - dzięki fikcyjnym fakturom tworzyły dokumentację handlową, która miała pozorować legalność nabycia towaru. Wszystko po to, by uniknąć odprowadzania podatku VAT i akcyzy od paliwa faktycznie wprowadzanego do obrotu w Polsce oraz zaniżyć podatek CIT. Skarb Państwa z tego tytułu mógł stracić ponad 27 mln zł - czytamy w komunikacie komunikat rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych.

Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i "prania pieniędzy".

bDAciuBj
Zobacz także: Zobacz: ABW zatrzymała Ukraińca za faszyzm

Trzy zatrzymane przez ABW osoby miały być odpowiedzialne za proces technologiczny odbarwiania oleju opałowego, który później był sprzedawany jako olej napędowy. Czwarta z nich to prezes spółki – "słupa", a piąta to osoba faktycznie kierująca spółką.

Wobec dwóch podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Pozostali po wpłaceniu poręczeń majątkowych oraz zastosowaniu dozoru policyjnego połączonego z zakazem opuszczania kraju, odpowiadają z wolnej stopy.

bDAciuBp

Organizatorom procederu grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny. Jak informuje rzecznik, są to kolejne zatrzymania w sprawie, w której dotychczas zarzuty zostały przedstawione 14 osobom.

Śledztwo prowadzone jest przez Wydział Zamiejscowy w Łodzi Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAciuBq
bDAciuBK
KOMENTARZE
(72)
xxl
2 lata temu
A co to za sukces jak złapali po kasy tak i tak nie odzyskają !
Qaz
2 lata temu
Jak wszyscy zwrócą pieniądze do skarbu państwa to proszę poinformujcie nas. Nigdzie nie czytałam, że ktoś oddał to co się należy.
jakut
2 lata temu
Niech lapia tych, którzy doja państwo od 2015 roku. Czas zacząć lapac swoich, którzy pewnie doja więcej i dużo bezczelniej.
bDAciuBL
46y
2 lata temu
udział paulinow czestochowskich w obrocie paliw....TO BEDZIE AFERA
od_rzeczy
2 lata temu
Rydzyk więcej przytulił w tym czasie
...
Następna strona