Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

ABW zatrzymała 5 osób. Skarb państwa stracił około 27 mln zł

72
Podziel się

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwa. W wyniku działań grupy doszło do uszczuplenia w podatku VAT i akcyzy w wysokości ok. 27 mln zł.

Zatrzymania ABW w sprawie nielegalny handlu paliwem.
Zatrzymania ABW w sprawie nielegalny handlu paliwem. (PAP, Darek Delmanowicz)
bEraIDnV

Z materiałów ABW wynika, że podejrzani w latach 2014-2015, dzięki stworzonej sieci spółek, dostarczali na rynek sfałszowane faktury, które służyły upozorowaniu transakcji handlowych.

- Podmioty nabywające paliwo niewiadomego pochodzenia – zazwyczaj odbarwionego oleju opałowego - dzięki fikcyjnym fakturom tworzyły dokumentację handlową, która miała pozorować legalność nabycia towaru. Wszystko po to, by uniknąć odprowadzania podatku VAT i akcyzy od paliwa faktycznie wprowadzanego do obrotu w Polsce oraz zaniżyć podatek CIT. Skarb Państwa z tego tytułu mógł stracić ponad 27 mln zł - czytamy w komunikacie komunikat rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych.

Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i "prania pieniędzy".

bEraIDnX
Zobacz także: Zobacz: ABW zatrzymała Ukraińca za faszyzm

Trzy zatrzymane przez ABW osoby miały być odpowiedzialne za proces technologiczny odbarwiania oleju opałowego, który później był sprzedawany jako olej napędowy. Czwarta z nich to prezes spółki – "słupa", a piąta to osoba faktycznie kierująca spółką.

Wobec dwóch podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Pozostali po wpłaceniu poręczeń majątkowych oraz zastosowaniu dozoru policyjnego połączonego z zakazem opuszczania kraju, odpowiadają z wolnej stopy.

bEraIDod

Organizatorom procederu grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny. Jak informuje rzecznik, są to kolejne zatrzymania w sprawie, w której dotychczas zarzuty zostały przedstawione 14 osobom.

Śledztwo prowadzone jest przez Wydział Zamiejscowy w Łodzi Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEraIDoy
KOMENTARZE
(72)
Krzysiek
2 lata temu
Nie na darmo Rostowski twierdził że,, piniendzy ni ma i nie bendzie"! Takich grup w całym kraku było pewnie wiele i tam były piniondze :)
Nigdy dyktatu...
2 lata temu
Hak ti ? Przeciez podobno za pis już nie oszukują ,ot pusia klamliwa banda !!!!
Kłamstwa wład...
2 lata temu
Gdzie to było? Kto to widział? Nikt nie widział, nikt nie wie gdzie to było. Tego nie było, tylko puścili lipną informację, aby podkreślić, że Państwo ściga wyłudzaczy vat (bo w tle - przesłuchanie D.Tuska) i trzeba było wzmocnić pozycję pisekty.
bEraIDoz
A, tak
2 lata temu
by poszło na nam się należało, do ojca belzebuba, na srebrną, prezesów spółek skarbu państwa, itd.
Troll i to wr...
2 lata temu
W średniej wielkości gminie miejskiej, lub wiejskiej jest z tysiąc najemców mieszkań komunalnych. Gmina pobiera podatki na sprzątanie...sprzątają lokatorzy. Gmina pobiera podatek na odśnieżanie...posesję odśnieżają lokatorzy. Gmina pobiera podatek za utrzymanie zieleni...w ogródki i rabatki inwestują lokatorzy. Gmina jest właścicielem budynków i mieszkań...budynki i mieszkania są remontowane i odnawiane przez lokatorów....itd.itp. Gmin w Polsce jest jakieś 2500 razy liczba lokatorów razy ostatnie 30 lat razy niesłusznie naliczony i pobrany podatek...Gdzie jest prastara zasada wzajemności i co z tym robi np. ABW i prokuratura ?! Jeżeli nie robi nic -to dlaczego Suweren wypłaca im pensje ?!
...
Następna strona