Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRWL
|

Adam Niedzielski o składce zdrowotnej. Chce "opodatkowania wszystkich w podobnej skali"

17
Podziel się:

Adam Niedzielski podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu odniósł się do tematu składki zdrowotnej. Szef resortu zdrowia jest zdania, że podatkowe pomysły z Polskiego Ładu są o wiele bardziej sprawiedliwe.

Adam Niedzielski o składce zdrowotnej. Chce "opodatkowania wszystkich w podobnej skali"
Adam Niedzielski w Krynicy skomentował temat składki zdrowotnej (PAP, Łukasz Gągulski)
bEIMFucB

Składka zdrowotna jest tematem, który od maja rozgrzewa przedsiębiorców i polityków. W Karpaczu na jej temat zabrał głos minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Wprowadzenie tych rozwiązań, które mają charakter fair play, czyli opodatkowania wszystkich w podobnej skali obciążenia ich dochodu, jest rozwiązaniem, które nosi cechy sprawiedliwości społecznej – mówił w Karpaczu Adam Niedzielski.

Tymczasem przedsiębiorcy traktują brak możliwości odliczenia składki od podatku jako nowe zobowiązanie.

bEIMFucD
Zobacz także: Łukaszenka czuje biznes? Zaskakujące słowa prezesa Grupy Atlas: otoczenie prawne jest lepsze niż w Polsce

Niedzielski powiedział też, ze wciąż trwają konsultacje i wyliczenia dotyczące składki zdrowotnej. Rząd wydaje się powoli wycofywać z zapowiedzi 9-proc. stawki. - Przez cały weekend trwała praca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych pod egidą Ministerstwa Finansów. To minister finansów będzie decydował o ostatecznym kształcie tych obciążeń – powiedział w Karpaczu Niedzielski.

Niewiadoma wokół składki

W ostatnich tygodniach w mediach pojawiały się różne pomysły dotyczące tego rozwiązania zawartego w propozycjach Polskiego Ładu. Stawka miała być niższa albo wprowadzana stopniowo. Rząd sam do końca nie jest jeszcze najwidoczniej przekonany, która opcja będzie optymalna dla budżetu i jednocześnie nie skieruje gniewu przedsiębiorców, którzy stracą przywilej podatkowy.

bEIMFucJ

O tym, że rząd wciąż się waha co do ostatecznego kształtu regulacji, informował także rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego Piotr Mueller.

- Jeżeli chodzi o rozwiązania związane z systemem podatkowym, to faktycznie wczoraj komitet stały obradował w tym zakresie. Dzisiaj mamy jeszcze dzień przerwy na przyjrzenie się wszystkim rozwiązaniom zarekomendowanym przez komitet stały, natomiast decyzje w pełnym zakresie będzie podejmował dopiero jutro rząd – powiedział rzecznik rządu.

Nie tylko składka była tematem obrad. PiS rzeźbi ostateczną wersję swoich podatkowych rozwiązań. Czasu jest coraz mniej, bo im szybciej nowe pomysły nabiorą kształtu ustawy, tym lepiej dla przedsiębiorców, którzy będą musieli się do nowych regulacji dostosować.

bEIMFucK

- W tym wypadku zarówno są rozważane kwestie związane z korektą w niektórych obszarach składki zdrowotnej, jak i w kwestii podatku minimalnego dla spółek – dodał rzecznik rządu.

Będzie problem?

Przedsiębiorcy i księgowi zwracali uwagę, że nowe regulacje dotyczące wyliczania składki zdrowotnej mogą kolidować z funkcjonującymi terminami dotyczącymi wystawiania faktur przez kontrahentów. Składka zdrowotna musiałaby być wyliczona przed ostatecznym terminem wpłynięcia faktur z danego miesiąca.

Polski Ład ma wprowadzić szereg zmian do systemu podatkowego. Najważniejszą zmianą, która obejmie większość Polaków, jest nowa kwota wolna od podatku. Od 2022 ma ona wynosić 30 tys. zł. Wraz z nią duża część emerytów zostanie całkowicie zwolniona z podatku. Na nowych regulacjach ma zyskać 18 mln Polaków. Najbardziej kontrowersyjną zmianą jest waśnie ta dotycząca składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy traktują ją jako parapodatek, który zostanie wprowadzony pod płaczem zwiększenia wydatków na zdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIMFude
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Aab
miesiąc temu
Wszysko powinno byc juz jasne pol roku temu, a nie niecale 4 miesiace i dalej nic nie wiadomo. To jakaś kpina jest.
rrrr
miesiąc temu
A czy rolnicy dalej NIE będą płacić składki zdrowotnej? Pracodawcom się podnosi no bo przecież te święte krowy nie mają z czego płacić . Do wszystkiego im się dopłaca a oni dalej biedni.
Calineczka
miesiąc temu
Ja uważam, że jest złem, ogromnym złem obciążenie uczciwie pracujących, przedsiębiorców i emerytów żeby nieroby żyły za wypracowane przez tych pracujących pieniądze na podobnym poziomie jak ci, którzy je wypracowali. Dla mnie do hodowanie patologii i wielka, OGROMNA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ. Słaby ten kraj, który swoją siłę upatruje w pasożytniczej części społeczeństwa
bEIMFudf
Jak...
miesiąc temu
wygląda sprawiedliwość: 50 000,00 x 9% = 4500,00 100 000,00 x 9% = 9 000,00 45000 zł podatku więcej tylko dlatego że ktoś inwestuje w swój rozwój, prowadzi działaność gospodarczą i pracuje 10-12 godzin dziennie. Wpłaca realnie wyższe składki to chorego systemu na który i tak nie możeli w razie choroby liczyć.
Polak
miesiąc temu
Ludzie jaka podwyżka!!!!???? Ja jestem na rencie a i tak chodzę prywatnie do jasnej. ...bo na NFZ się nie dostanę takie terminy. To żart jakiś.