Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Agora przejmuje Radio Zet. Podpisano umowę przedwstępną na 130 mln zł

587
Podziel się:

Wydawca "Gazety Wyborczej" przejmie 40 proc. akcji spółki Eurozet, właściciela Radia Zet za 130 mln zł. Oznacza to, że z gry odpadła Fratria i inni potencjalni nabywcy.

Agora przejmuje Radio Zet. Podpisano umowę przedwstępną na 130 mln zł
(Łukasz Dejnarowicz/FORUM, Andrzej Hulimka/Forum)

Zgodnie z opublikowanym w środę komunikatem Czech Radio Center sprzedaje 60 proc. udziałów Eurozetu na rzecz SFS Ventures i 40 proc. na rzecz Agory. Spółki mają razem współpracować.

Agora ma kupić a 400 udziałów czyli 40 proc. za 130 mln 754 tys. 689 zł, ale cena ta może być później skorygowana m.in. na podstawie wyników Eurozetu za 2018 rok, gdy będą już znane. Zakup zostanie tylko w części sfinansowany ze środków własnych Agory. 75 mln zł będzie pochodzić z kredytu bankowego.

"Transakcja jest zgodna z długoterminową strategią Grupy Agora, w szczególności z planem wzmacniania pozycji grupy kapitałowej Agory w wybranych obszarach dotychczasowej działalności" - czytamy w komunikacie spółki. "Realizacja transakcji może wpłynąć na zrewidowanie planów inwestycyjnych grupy kapitałowej Agora w biznesach pozamediowych" - zaznaczono.

W umowie przedwstępnej zapisano, że Agora będzie mogła odkupić od SFS Ventures pozostałe udziały w Eurozecie, by objąć 100 proc. akcji tej spółki. Będzie to możliwe po roku, ale maksymalnie do trzech lat od zawarcia umowy. SFS Ventures w tym czasie nie sprzeda swych akcji innemu podmiotowi.

Spółka, do której należą m.in. "Gazeta Wyborcza" czy radio Tok FM, 25 stycznia poinformowała, że przystąpiła do negocjacji w sprawie przejęcia mniejszościowego pakietu udziałów w Eurozet.

Agora przystąpiła do negocjacji wraz z inną czeską spółką SFS Ventures, by łącznie przejąć 100 proc. udziałów od Czech Media Invest, w podziale: 60 proc. dla SFS Ventures, 40 proc. dla Agory.

Zarówno w Agorze, jak i w SFS Ventures udziały ma słynny amerykański inwestor George Soros.

Eurozet został wystawiony na sprzedaż kilka miesięcy po kupnie go przez Czech Media Invest od francuskiego koncernu Lagardère. Czeska firma przejęła spółkę razem z aktywami radiowymi Lagardère w Czechach, Rumunii i na Słowacji, płacąc 73 mln euro.

Transakcję ogłoszono w kwietniu 2018 roku, a w czerwcu zgodę na jej realizację w Polsce wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na początku grudnia ofertę zakupu Eurozetu złożyła Grupa Fratria. Wydawca "Sieci" zawnioskował do banku Pekao SA o przyznanie kredytu na sfinansowanie tej transakcji. Wśród potencjalnie zainteresowanych wymieniano także Agorę, ZPR Media i PMPG Polskie Media. Ofertę złożył też Zbigniew Jakubas.

Do grupy Eurozet należą Radio ZET, Antyradio, Meloradio (znane wcześniej pod nazwą ZET Gold) i Chillizet oraz serwisy internetowe, a także spółka Studio ZET produkująca reklamy radiowe i telewizyjne oraz agencja eventowa Eurozet Live.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

media
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(587)
Leon
5 lata temu
Przestaję słuchać w tej sytuacji tego radia tzn szczekaczkiubekozłodziei ze szmatławaszechtera
Luvy
5 lata temu
Nie Agora kupuje tylko gorzej - George Soros, a właściwie spółki, które on kontroluje.
Bronsku
5 lata temu
Radio Zet i jego Baila Morena :D
kuba
5 lata temu
Jak to się uda ,to będę mógł na powrót słuchać zetki
Wacek
5 lata temu
No to przestajemy słuchać
...
Następna strona