Trwa ładowanie...
bEgxCuZN

Notowania

Przejdź na

Allegro pod lupą UOKiK. "Były skargi. Sprawdzamy, czy działa uczciwie"

UOKiK kontroluje Allegro, największą platformę do e-handlu w Polsce. - Mieliśmy skargi, i od konsumentów, i od przedsiębiorców. Musimy pamiętać, że Allegro dominuje na polskim rynku. Ta pozycja jest niezwykle silna, więc przedsiębiorcy są zdani tylko na tę platformę - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Poza mechanizmem cenowym, który został diametralnie zmieniony w krótkim czasie. Do tego jest postępowanie klauzulowe związane z regulaminami. Zmiany dotykają klientów i przedsiębiorców. Ci drudzy często tylko z tego żyją. Trzeba sprawdzić, czy mechanizm narzucony przez Allegro nie jest nieuczciwy i nie godzi w prawa konsumenckie - dodał.

Tranksrypcja:Ostatnio same duże podmioty pod waszą lupą, bo sprawdzacie t...
rozwiń
Na największej platformie e-handlu w Polsce.
Tutaj rzeczywiście mieliśmy już skargi konsumenckie i od konsumentów, i od przedsiębiorców, którzy działają na tego typu platformie.
Proszę pamiętać, że Allegro na rynku polskim jest dominantem. Ta pozycja jest rzeczywiście niezwykle silna.
Stąd między innymi ci przedsiębiorcy na chwilę obecną są zdani praktycznie tylko i wyłącznie na Allegro - to jest ta platforma, która ma największy wolumen, jest największa na rynku.
Jednocześnie oczywiście tutaj poza tym mechanizmem cenowym, który został bardzo diametralnie zmieniony, gdzie między innymi mamy pewne elementy związane z programem Allegro Smart.
Ale też między innymi kwestie związane z zasadami obliczania prowizji, która również jest od kosztów wysyłki i kosztów transportu - ona jest obliczana.
Więc tutaj mamy w ciągu krótkiego czasu zmienione kilka elementów, ale bardzo istotne i związane z mechanizmem kształtowania prowizji.
I dodatkowo mamy postępowanie klauzulowe związane z regulaminami. Stąd zajmujemy się tą kwestią, wiedząc, że ona dotyka bardzo wielu konsumentów.
Ale dotyka też przedsiębiorców, którzy korzystają z tej platformy, często z niej żyją i na nich ta diametralna zmiana ma kluczowe znaczenie.
Oczywiście tak jak wskazaliśmy w postępowaniu - było wiele sygnałów, które do nas docierały, że ten mechanizm może też służyć temu, żeby zwiększyć wartość spółki w związku ze zwiększonymi przepływami pieniężnymi.
To jest oczywiście wątek, który gdzieś tam się pojawił. Natomiast dla nas to jest przede wszystkim istotne to, czy ten mechanizm, który jest zastosowany, który został poniekąd narzucony ze strony dominanta.
Czy on nie jest mechanizmem nieuczciwym, który by godził prawa ochrony konkurencji. A serwis już odpowiedział na wasze wszystkie pytania?
Czy wciąż ta wymiana dokumentów trwa?
Po pierwsze mamy wymianę dokumentów. Po drugie również spotkaliśmy się po to, żeby wskazać, jakie elementy są dla nas kluczowe, które budzą w nas największe wątpliwości.
No, właśnie po to, żeby jak najszybciej była ta korzyść dla konsumentów i dla przedsiębiorców, którzy korzystają z platformy.
Mamy świadomość też tego, że Allegro jest przed swoim debiutem giełdowym. To jest oferta, która może być też bardzo kusząca - czy dla przedsiębiorców zaangażowanych na Allegro.
Wykorzystujących jako platformę sprzedażową. Czy dla konsumentów, czy dla inwestorów indywidualnych.
Natomiast oczywiście pamiętajmy, że tego typu inwestycje zawsze są obarczone ryzykiem. Zwłaszcza konsumentów zachęcamy do tego, żeby...
Temu służyła między innymi kampania Sprawdzaj. Czytaj. Pytaj. - do tego, żeby zawsze mądrze podchodzić do inwestycji, wiedząc, że możemy zarówno zyskać, jak i stracić.
51 reakcji
28
4
19
Podziel się
Komentarze (19)
zobacz więcej komentarzy (19)
bEgxCuZZ
KOMENTARZE
(19)
Sprzedawczyni
6 miesięcy temu
Zlecenie odbioru (dot. jednorazowego zlecenia 3 lub mniej paczek z jednego a miejsca w tym samym dniu) DPD_N1_PODJAZD w cenie Usługi a mimo to allegro nalicza złodziejskie 3,69 jako dopłatę
Allegro zdzie...
9 miesięcy temu
A Najbardziej bezczelne jest pobieranie prowizji od kwoty brutto. Jak można liczyć prowizję od podatawy i podatku ? czy ste ździerstwo. Ostatnio się zoriętowałem, że z produkt wart 600 zl zabierają mi ponad 100 zl prowizji... Czyli zarabiam tylko dla allegro...
ekspert
9 miesięcy temu
Mówi się że w Polsce jest prawo konsumenta, ale tak naprawdę każda reklamacja na Allegro czy w innej sieci to droga przez mękę, robią wszystko żeby oszukać. Na Aliexpress, zgłaszasz problem i masz zwrot pieniędzy. Ludzie zgłaszają sprawy po pół roku i też dostają zwroty, oczywiści nie każdy bo większość to zwykli naciągacze, ale jak ktoś dużo kupuje to jest traktowany jak król.
bEgxCvar
asdf
9 miesięcy temu
coraz więcej oszustów i naciagaczy na allegro przykład nożyki gillet lub końcówki do szczoteczek elektrycznych to podróbki kiepskiej jakosci
dddd
9 miesięcy temu
Prowizje i opłaty na alledrogo wołają o pomstę, już dawno przestałem tam sprzedawać bo to przestało się opłacać - korzystam z OLX-a.