Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Anna Schmidt-Rodziewicz wiceministrem rodziny i pełnomocnikiem ds. równego traktowania

Anna Schmidt-Rodziewicz została wiceministrem rodziny oraz pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania. To jej kolejne rządowe stanowisko. W przeszłości była m.in. pełnomocnikiem ds. dialogu międzynarodowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter)
To kolejne rządowe stanowisko Anny Schmidt-Rodziewicz (po lewej). (Fot: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)

Anna Schmidt-Rodziewicz została nową wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, o czym poinformował sam resort w komunikacie. Do jej obowiązków będą także należeć kwestie równego traktowania. Na stanowisku pełnomocnika zastąpiła Adama Lipińskiego.

Historię marginalizowania stanowiska pełnomocnika ds. równego traktowania przytacza oko.press. Portal wskazał, że w styczniu br. doszło do zmiany w ustawie, za sprawą której stanowisko pełnomocnika przesunięto z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do resortu rodziny. Wcześniej o działaniach urzędującego na nim Lipińskiego nie było nic słychać.

Jak tłumaczą dziennikarze portalu, od 2016 roku nie jest kontynuowany Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania. Chociaż w odpowiedzi na interpelację poselską Moniki Wielichowskiej (PO) z kwietnia 2017 roku Lipiński pisał, że są opracowywane "wstępne propozycje zagadnień i problemów", które "powinny znaleźć się w nowej edycji programu", to w praktyce nie uchwalono go do dziś. Zatem pełnomocnik ds. równego traktowania nie posiada nawet strategii przeciwdziałania dyskryminacji.

Zobacz też: Koronawirus dotarł do Polski. "Najważniejsze to zachować spokój"

Wraz z nominacją w ministerstwie rodziny, Anna Schmidt-Rodziewicz zwolni dotychczas piastowane stanowisko pełnomocnika ds. dialogu międzynarodowego. Premier Mateusz Morawiecki powołał ją na nie w czerwcu 2019 roku.

Schmidt-Rodziewicz jest socjologiem, absolwentką Wydziału Nauk Społecznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zdobyła mandat poselski zarówno w 2015, jak i w 2019 roku.

Jest członkinią sejmowych grup bilateralnych: polsko-litewskiej, polsko-francuskiej, polsko-izraelskiej. Zajmuje także fotel wiceprzewodniczącej grupy polsko-brytyjskiej.

Oprócz tego jest przewodniczącą komisji łączności z Polakami za granicą oraz członkinią komisji polityki społecznej i rodziny.

To kolejna nominacja w rządzie, o której dowiedzieliśmy się w czwartek. Wcześniej pełnomocnikiem ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego został Antoni Repa.

Antoni Repa (na zdj. po prawej) będzie odpowiedzialny za wdrożenie SRRK.
Antoni Repa będzie odpowiedzialny za Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2020

henryw tym kraju ludzie pracuja tylko na pieprzonych urzednikow /pis zgnila partia

05-03-2020

zgrzytto jest dopiero kasta - rodzina na swoim

05-03-2020

jestRówne traktowanie to utopia . Nigdy tego nie było i nie będzie . Kolejny pusty stołek opłacany nadaremno .

Rozwiń komentarze (4)