Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Armia dłużników ZUS liczy już prawie półtora miliona. A składki rosną

167
Podziel się:

W przyszłym roku składki ZUS-owskie dla przedsiębiorców wzrosną o prawie jedną dziesiątą. A tymczasem armia dłużników ZUS rośnie i rośnie. Ich zobowiązania zwiększają się o 120 mln zł miesięcznie.

Dłużnicy są winni ZUS już ponad 31 mld zł
Dłużnicy są winni ZUS już ponad 31 mld zł (East News)

ZUS jako wpływy z samych odsetek od zaległych składek inkasuje rocznie prawie cztery miliardy złotych. Podatek zwany "ubezpieczeniem społecznym" to zmora wielu ludzi w Polsce, którzy wybrali życie przedsiębiorcy, a biznes nie dał im sukcesu.

A tymczasem składki ZUS rosną. Dla przedsiębiorców na rok 2020 wyniosą minimalnie 1445 zł wobec 1315 zł w roku 2019 - oszacował zus.pox.pl. Wynika to z prognozowanego wzrostu średniej płacy. Rząd szacuje, że przeciętne wynagrodzenie w 2020 roku wyniesie 5227 zł wobec 4765 zł w 2019 roku. W oparciu o te liczby wylicza się ryczałtowe składki dla przedsiębiorców - podstawa wymiaru wynosi 60 proc. prognozowanej średniej pensji.

Zobacz też: Zmiana składek na ZUS. Rzecznik interweniuje u premiera

Tak wysoki wzrost składek oznaczać może, że części małych przedsiębiorców nie będzie po prostu stać na płacenie i pojawią się zaległości. Wiele małych firm, które i tak ledwo wiązały koniec z końcem, teraz upadnie. A zaległości w ZUS i tak już są olbrzymie.

Według najnowszej informacji zakładu, na koniec maja było aż 1,4 mln dłużników ZUS, z czego 535 tys. aktywnych, tj. takich, którzy nie zwinęli jeszcze działalności. Łączna liczba dłużników spadła o 16 tys. od stycznia, ale to wynika raczej z umorzeń na nieaktywnych już kontach, bo tych aktywnych przybyło aż 33 tys.

No i rośnie kwota zaległości. Ta wynosi już 31,5 mld zł, a od końca stycznia przybyło aż 477 mln zł. Miesięcznie pojawia się 120 mln zł nowego długu.

Polski ryczałt najwyższy w Europie

- Zmieńmy system wyliczania składek odprowadzanych przez przedsiębiorców do ZUS, bo on dzisiaj jest szkodliwy dla polskiej gospodarki i jest kulą u nogi - zaapelował w TVN24 Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Jego zdaniem lepszym rozwiązaniem byłaby dobrowolność składek, która funkcjonuje w Niemczech. Uważa wiązanie wysokości składek ze średnią pensją w gospodarce za idiotyczną.

- Popatrzyliśmy, jak działają systemy w innych krajach. Ryczałt tak wysoki jak w Polsce w zasadzie nie istnieje - stwierdził.

Jak podał, w Wielkiej Brytanii funkcjonuje niska składka powiązana z dochodem. Do dochodu 2,8 tys. zł, składka wynosi 60 zł, a od 2,8 tys. zł do 8 tys. zł - 320 zł. W Niemczech przedsiębiorcy mają dobrowolność opłacania składki. Abramowicz policzył, że opcja niemiecka mogłaby zmniejszyć dochody ZUS o maksymalnie 12 mld zł.

Obecnie przedsiębiorcy mają możliwość obniżenia składek ZUS. Sześciomiesięczna ulga na start po założeniu firmy daje możliwość opłacania wyłącznie składki zdrowotnej, czyli obecnie 342,32 zł miesięcznie. Potem jeszcze przez dwa lata można płacić połowę składki - obecnie minimalnie 555,89 zł miesięcznie.
Tak zwany mały ZUS płaci obecnie około 100 tys. przedsiębiorców.

Najwięksi dłużnicy w Biłgoraju

Najwięcej wielkich dłużników ZUS mieszka w Warszawie i okolicach stolicy. Trzy oddziały ZUS mają wpisane 1,4 tys. przedsiębiorstw (z czego 595 aktywnych), które są winne zakładowi ponad 500 tys. zł.

Ale największych dłużników trzeba szukać zupełnie gdzie indziej. Przeciętne zobowiązania względem ZUS największych 22 dłużników w Biłgoraju wynosi 2,4 mln zł. W tym wciąż działających firm jest 11, a przeciętny ich dług to 3,8 mln zł.

Na kolejnych miejscach z przeciętnymi długami 1,7 mln zł są: Tomaszów Mazowiecki, Jasło, Chrzanów i Zabrze.

Jest też i druga strona medalu. Najmniej wielcy dłużnicy są winni ZUS-owi w Siedlcach, Koszalinie i Opolu. Siedlce mogą też pochwalić najniższą liczbą wielkich dłużników (pow. 500 tys. długu) - jest ich zaledwie czternastu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(167)
Cześć
3 lata temu
A ten pan niech nie pisze głupot a tym bardziej niech nie rozpowiada że w Niemczech kto chce to płaci a kto niechce nie płaci. Po pierwsze jak masz firmę jednoosobową to płacisz podatek i płacą ludzie ubezpieczenia chorobowe i rentowe w prywatnie na filary OFE lub PZU w firmach ubezpieczeniowych. Kto nie płaci wogóle żadnych składek nie dostaje nic i to jest prawda że możesz płacić a nie musisz tylko nic później nie dostaniesz a państwo ma to w nosie za co będziesz żył w wieku emerytalnym. Druga sprawa firma jak ma powyzej iluś pracowników to odprowadza składki na wszystko.
Mistrz Polika...
3 lata temu
ZUS to jeszcze większy przekręt jak holocaust
Ysygim
3 lata temu
Do KRUSu dopłacamy wszyscy. Dla porównania w Irlandii: składka emerytalna wynosi o wiele mniej, choć zarabiają tam średnio 4 razy więcej. Brak przymusowego ubezpieczenia zdrowotnego. W Polsce, jak ktoś ma działalność, pracuje na etat i ma umowę zlecenie to płaci trzy składki. W Czechach ichni odpowiednik zus pobiera połowę tego, co w Polsce... Żeby było weselej, jak ktoś się przekręci na miesiąc przed emeryturą, to wpłacone składki przechodzą na rzecz państwa. Natomiast zobowiązania nie są anulowane, tylko dziedziczą je potomkowie.
J323
3 lata temu
MAŁY ZUS A RENTA TAKA SAMA JAK MAŁY ZUS POWODZENIA DLA TYCH CO PŁACĄ MAŁY ZUS OBUDZĄ SIĘ Z RĘKĄ W NOCNIKU
ala
3 lata temu
A ile wzrośnie KRUS, pewnie budżet dołoży
...
Następna strona