Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Nowe składki ZUS. Będzie rekordowa podwyżka w 2020 r.

329
Podziel się:

Znamy nowe składki ZUS, jakie obowiązywać będą przedsiębiorców w 2020 roku. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą składki o prawie 10 proc. większe niż w roku bieżącym. Dzięki temu comiesięcznie na konto ZUS-u wpłacą prawie 1500 zł.

Nowe składki ZUS na 2020 rok
Nowe składki ZUS na 2020 rok (PAP)

W ostatnich dniach rząd przyjął założenia do projektu budżetu na rok 2020. Z dokumentu opublikowanego przez ministerstwo finansów wynika m.in. na jakim poziomie ustalona została wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na przyszły rok.

To właśnie poziom tego wynagrodzenia decyduje o tym, jak wysokie będą składki ZUS płacone przez przedsiębiorców w 2020 r. Podstawa wymiaru składek kalkulowana jest bowiem jako 60% tego przewidywanego wynagrodzenia.

Prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne na 2020 r. przyjęte zostało na poziomie znacznie wyższym niż w roku obecnym. Wzrosło ono z 4765 zł w roku 2019 do aż 5227 zł w roku 2020. Podstawę wymiaru składek ZUS stanowić będzie 60% tej kwoty, czyli 3136,20 zł.

Zobacz także: Zobacz: Dobrowolna składka na ZUS. Pracodawcy: Tak, ale pod jednym warunkiem

Tak duży wzrost wartości bazowej oznacza także wysoki wzrost składek ZUS na rok 2020.

Minimalne składki ZUS dla przedsiębiorców na rok 2020:

  • Składka emerytalna - 612,19 zł (wzrost o 54,11 zł w porównaniu z rokiem 2019 r.)
  • Składka rentowa - 250,90 zł (wzrost o 22,18 zł)
  • Składka chorobowa - 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
  • Składka wypadkowa - 52,37 zł (wzrost o 4,62 zł)
  • Składka na Fundusz Pracy - 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)

Łącznie więc pełne składki ZUS na rok 2020 (bez składki zdrowotnej) wyniosą 1069,14 zł wobec 974,65 zł w roku 2019. Oznacza to wzrost o 94,49 zł, czyli o 9,7% w stosunku do br.

W dalszym ciągu nie jest znana wysokość nowej składki zdrowotnej. Liczona jest ona bowiem oddzielnie. Jej wartość zależy od wskaźnika, którego wartość zostanie opublikowana w styczniu przyszłego roku.

Jednak jak wynika z wyliczeń portaluzus.pox.pl, biorąc pod uwagę zmiany wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, możemy założyć, iż w 2020 roku składka zdrowotna wzrośnie do poziomu ok. 375 zł.

Źródło: zus.pox.pl, money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(329)
Jolo
4 lata temu
Czemu Polacy nie maja opcji wpalcania skladek na prywatne fundusze investycyjne?? Ja nie uznaje zusu i nie chce im nic placic bo im nie ufam. W ogole niech juz zmienia ten system opodatkowania bo Polacy sa jawnie perfidnie okradani tak wysokim Vatem i tak mala kwota wolna od podatku. Opodatkowali nas prawie jak w bogatej skandynawii. Energia drozsza niz w bogatych Niemczech o reszcie nawet nie ma co pisac.
Ona
4 lata temu
A mowili ze bedzie jak na zachodzie z malymi dzialalnosciami? Tam one maja sie bardzo dobrze bo placa podatek od tego ile zarobia a nie krajowych srednich. Kto to w ogole wyliczyl, przeciez to jest tak komiczne ze az sie nie dobrze robi. Zenada zenada zenada zenada
Ona
4 lata temu
Na silnych malych przedsiebiorstwach mozna budowac gospodarke, ale widac wiedza o tym Anglicy no a Polacy juz nie bardzo. U nas trzeba zajechac kazdego samozatrudnionego. Naprawde czasami musimy uczyc sie od tych to wiedzs lepiej niz my, zus to porazka.
Kama
4 lata temu
System ubezpieczen spolecznych w Polsce to jest tragedia. Nie ma szans na zakladanie jednoosobowej dzialalnosci bo to sie po prostu nie oplaca. Czemu nie mozna wprowadzic logicznego uczciwego i prostego systemu jak w UK czy Niemczech? Malo zarabiasz mniej placisz a nie kazdy tyle samo, to jest nienormalne!!! Postokomunistycznie nienormalne myslenie.
Nic nie ma za...
5 lata temu
A potem wyborcy PiS poczują dobrą zmianę w sklepach :) Jak coraz drożej będzie W tamtym roku ceny podniosłem o 10 % w 2020 r następne 10 %
...
Następna strona