Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Automatyzacja rozliczeń zasiłków i składek. "Dwa duże projekty gotowe"

40
Podziel się:

Są już e-składka, e-zwolnienia czy e-akta, jest Platforma Usług Elektronicznych ZUS, ale podobnych rozwiązań będzie więcej. - Zdecydowana większość spraw może być załatwiana elektroniczne. I ten kierunek działań jest cały czas realizowany – zaznaczyła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przekazała też, że sytuacja na rynku pracy pod względem liczby płatników składek jest bardzo korzystna.

Automatyzacja rozliczeń zasiłków i składek. "Dwa duże projekty gotowe"
Zmienią się terminy dotyczące wyliczenia wysokości składki zdrowotnej - przypomniała prezes ZUS (money.pl, Rafał Parczewski)

- Planowany jest dalszy proces automatyzacji rozliczeń zasiłków i składek na ubezpieczenie społeczne – zapowiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podczas XXIX Rady Przedsiębiorców. Chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której pracodawca nie będzie musiał ustalać wypłaty zasiłków tak, jak dzieje się to w przypadku firm zatrudniających powyżej 20 pracowników.

Jak dodała, są dwa duże projekty, które ZUS chce wprowadzić w najbliższym czasie. - One są już gotowe, ale Polski Ład uzyskał pierwszeństwo – powiedziała prof. Uścińska.

- Zdecydowana większość spraw może być załatwiana elektroniczne. I ten kierunek działań jest cały czas realizowany – powiedziała szefowa ZUS.

Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna dla każdego? Semeniuk o szczegółach walki z inflacją

Bez przedsiębiorców nie ma mowy o emeryturach

Podkreśliła, że przedsiębiorcy są pierwszym filarem w systemie ubezpieczeń społecznych. - Nasza współpraca, także pomoc w stosowaniu przepisów jest kluczowa, żeby w ogóle mówić o drugim filarze, czyli wypłacie świadczeń – dodała prof. Uścińska.

Przekazała, że obecna sytuacja na rynku pracy pod względem liczby płatników składek jest bardzo korzystna. - Podobnie jeśli chodzi o liczbę ubezpieczonych. W połowie listopada mieliśmy prawie 15,8 mln osób w ubezpieczeniu emerytalno-rentowym. To są bardzo wysokie wskaźniki – oceniła prezes ZUS.

Dodała, że stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek wraca do wartości obserwowanych przed wybuchem epidemii. - Jesteśmy w stanie pokryć wydatki np. z FUS-u w ponad 80 procentach ze składek – zaznaczyła.

Polski Ład. Co się zmieni dla przedsiębiorców?

Prof. Uścińska przypomniała, że od nowego roku kalendarzowego ma wejść w życie pakiet ustaw w ramach Polskiego Ładu. Wskazała, że na stronie internetowej ZUS przygotowano pełną informację m.in. na temat zmiany w zasadach rozliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z nowymi przepisami dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu (tak jak dla pracowników). Nie będzie też odliczana od podatku. Przygotowano dla nich specjalny mechanizm, który będzie polegał na odliczeniu od dochodu określonej kwoty.

Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu. Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy: dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

U ok. 107 tys. podatników rozliczających się na karcie podatkowej składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia.

Zmienią się także terminy dotyczące wyliczenia wysokości składki zdrowotnej. Przykładowo, składka za marzec będzie płacona od dochodu z lutego, w terminie do 20 kwietnia, za kwiecień od dochodu z marca płatna do 20 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
teso
rok temu
Wystarczy podnieść minimalne wynagrodzenie np. o 400,00 zł to składki ZUS płacone przez pracodawców same wzrosną dodatkowo myślę że o ponad 120,00zł.
rex654
rok temu
Dajcie Nobla za to stwierdzenie temu tępakowi i jej mocodawcom.Przez siedem lat wykańczali przedsiębioców jak mogli i nagle doznali olśnienia.
Dorota.
rok temu
To prawda, przedsiębiorcy utrzymują ZUS, a w zamian za to w momencie, kiedy sami przechodzą na emeryturę, dostają 1500 zł netto po 40 latach płacenia składek. Wysokich składek podkreślam, ktore sa znacznym wydatkiem w budzecie przedsiębiorcy, bo przecież nie kazdy ma fabrykę i zatrudnia dziesiątki ludzi. Sa tez tacy, co pracują na własnej działalnosci sami. Tak, że ten.........
ulle
rok temu
Już niedługo, przedsiębiorcy nie dadzą się doić bez końca. Darmozjady plusowe szykować się po nowym roku na truskawki i szparagi do Niemiec!!!
zAtom
rok temu
Podobnie i ja od nowego roku zamykam działalność z dochodem miesięcznym około 300,-zł. Prowadzę ją niejako hobbystycznie tylko po to, by nie zgnuśnieć na emeryturze. Satysfakcji z jej wykonywania nie zastąpią żadne świetlice dla seniorów tworzone przez Rudą Rafaellę i obecnego Dziwoląga.
...
Następna strona