Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRWL,KRO
|

Polski Ład. Zmiany w składce zdrowotnej i nowy podatek już pewne, rząd przyjął projekt ustawy

637
Podziel się:

Koniec spekulacji i dywagacji na temat wysokości składki zdrowotnej. Polski Ład podniesie ją do poziomu 4,9 proc. Oprócz tego pojawi się nowy podatek. Takie zapisy znalazły się w projekcie ustawy przyjętym w środę przez rząd.

Polski Ład. Zmiany w składce zdrowotnej i nowy podatek już pewne, rząd przyjął projekt ustawy
Mateusz Morawiecki zaprezentowął ostateczną wersję Polskiego Ładu (PAP, Piotr Nowak)

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zaprezentował ostateczną wersję podatkowych założeń Polskiego Ładu. Po czterech miesiącach prac i konsultacji wreszcie poznaliśmy ostateczne propozycje Zjednoczonej Prawicy.

- Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła proponowane przez nas zmiany Polskiego Ładu. Na tej zmianie zyska 18 mln Polaków - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślał, że Polski Ład poprawi sytuację najbiedniejszych. Zdaniem Morawieckiego jest to "sprawiedliwa społecznie propozycja podatkowa".

Nowa kwota wolna od podatku

Rząd przyjął projekt podwyższający kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł i podwyższający próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł. Jest to najważniejsza i najmniej kontrowersyjna ze wszystkich zmian, które przyniesie od 2022 roku Polski Ład.

Składka zdrowotna inna niż w majowej propozycji

Składka zdrowotna dla osób rozliczających się z podatków w sposób ryczałtowy, liniowy czy poprzez kartę podatkową wzrośnie, ale nie do 9 proc., jak pierwotnie planował rząd. W najnowszym projekcie znalazła się propozycja podniesienia jej do 4,9 proc. w przypadku podatku liniowego.

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka wyniesie maksymalnie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku przedsiębiorców osiągających 60 tys. przychodów rocznie.

Polski Ład a składka zdrowotna

Kończą się tym samym spekulacje dotyczące składki zdrowotnej. Wiadomo już, że najniższa stawka składki, która wyniesie 270 złotych, czyli 9 proc. z pensji minimalnej (3 tys. złotych od 2022 roku). Taką stawkę zapłacą liniowcy zarabiający do 6 tys. złotych.

Na stole przez długi czas była koncepcja podnoszenia składki zdrowotnej etapami. Rokrocznie miała ona rosnąć: od 3 proc. w 2022 roku, następnie 5 proc., 7 proc., by w 2025 roku dojść do poziomu 9 proc. Pod koniec sierpnia minister finansów Tadeusz Kościński potwierdzał, że na tamten moment rząd skłaniał się ku takiemu rozwiązaniu.

Zobacz także: Składka zdrowotna w górę. Ekspertka: System nam się komplikuje, jest problem

Ten pomysł jednak jest już nieaktualny. "Rzeczpospolita" napisała w poniedziałek, że ostatecznie rządzący z niego zrezygnowali, by "nie drażnić elektoratu corocznymi podwyżkami". Jak pokazuje obecny projekt ustawy, rząd rzeczywiście zrezygnował z tego rozwiązania.

Przypomnijmy, dziś zryczałtowana składka zdrowotna to 381 złotych i 81 groszy dla każdego niezależnie, czy zarobi 2,5 tys. złotych, czy 25 tys. złotych w miesiąc.

Etatowcy zapłacą pełną składkę

Łagodniejsze podejście do co składki zdrowotnej nie obejmie wszystkich. Zmiany, które przyniesie Polski Ład, mocno odczują przede wszystkim etatowcy oraz emeryci.

Dlaczego? Ponieważ zapłacą oni pełną, 9-procentową składkę. Nie będą mogli jej też odliczyć od podatku.

Będzie nowy podatek

Mniejsze wpływy z tytułu składki zdrowotnej trzeba jakoś zrekompensować. A najszybszym sposobem do zbilansowania wpływów jest nowy podatek. Tym razem pojawi się danina przychodowa, którą minister finansów Tadeusz Kościński po raz pierwszy zapowiedział pod koniec sierpnia.

MF chciałoby, żeby zapłaciły go wyłącznie największe firmy działające w Polsce, które dziś opłacania danin unikają. Będzie on wynosił 0,4 proc. od przychodów oraz 10 proc. od wydatków pasywnych, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, czyli od np. nadmiarowych konsultacji, czy odsetek płaconych od kredytów udzielanych przez spółki-matki.

Nowej daniny nie zapłaci sektor MSP, a także firmy, które część swoich przychodów przeznaczają na dalsze inwestycje w Polsce. Jak wyjaśniał wiceminister, MF nie chciałby "zmniejszyć atrakcyjności do inwestycji" naszego kraju.

Ponadto nowa regulacja nie może prowadzić do tzw. podwójnego opodatkowania. Jan Sarnowski zapewnił, że obciążeni nową daniną będą mogli odliczyć płacony nad Wisłą CIT od stawki podatku przychodowego. Wiceminister podkreślił też, że zwolnione z jego opłacania będą firmy "realnie" dotknięte skutkami pandemii COVID-19.

Wszystkie zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(637)
Andrzej Bogac...
3 lata temu
Co by tu jeszcze spieprzyć panowie? Młynarski ciągle aktualny. Nawet dziennikarz, który chciał się zagłębić w zawiłości "nowego ładu" nie był w stanie nie zaprzeczać sam sobie w tym artykule. Zamiast coś wyjaśnić tylko pogłębił chaos informacyjny. Jest jak w czeskim filmie: „nikt nic nie wie”. A jak będzie to się okaże. Z pewnością będzie gorzej, dla wszystkich.
rafus
3 lata temu
Polacy kiedy powiemy DOŚĆ . Prowadząc działalność do zarobku 6 000 tyś mija się z celem lepiej ją zamknąć. My jednak nie mamy sobie dać 40 ani 60 procent podwyżki jak nasza psełdo elyta.
rafus
3 lata temu
Panowie rządzący widzę że jesteście lepsi od rządów za PRL-u, wstyd mi dzisiaj że na was głosowałem. Chyba faktycznie powinniście się podać do dymisji zanim rozłożycie Polską gospodarkę. Ale niestety tak jest jeśli się więcej rozdaje niż ma. Czekam kiedy Pan panie M... zacznie rozdawać swój majątek, bo nie swoje rozdaje się bardzo lekko
Jaa
3 lata temu
Czy ja dobrze rozumiem, że chcą zniszczyć ryczałt dla małych przedsiębiorców? Czyli człowiek, który ma np. 40 000 przychodu rocznie a kosztów powiedzmy 10 000 rocznie. Jego dochód to zatem 30 000 rocznie. Czyli 2500 miesięcznie. Płacić ma od 40 000 podatek ryczałtowy powiedzmy 15% czyli 500 zł miesięcznie podatku. Nie będzie miał kwoty wolnej od podatku. Będzie musiał płacić składkę zdrowotną tak, jakby zarabiał około 6000 zł czyli 9% 540 zł, których w żaden sposób nie odpisze. Z 2500 zł zostanie mu wiec 1460. Zapłaci natomiast 1040 zł podatków i składek. Wygląda, jakby ryczałt miał być wyłącznie dla bogaczy.
lolek
3 lata temu
jak zwykle pis okłamuje bezczelnie Polaków ale jego lektorat tego nie widzi bo tego nie rozumie. Wystarczy, że zobaczy jak jarek się modli i to jest gwarancja że wszystko co robi jet dobre
...
Następna strona