Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Zmiany w Polskim Ładzie. Niższa składka na NFZ i nowy podatek

279
Podziel się:

Zamiast 9 proc. składki zdrowotnej przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zapłacą 4,8 proc. składki - ustaliła nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Dla prowadzących działalność to wciąż będzie oznaczać wzrost wydatków na NFZ wobec zasad panujących obecnie. Będzie też nowy podatek przychodowy.

Zmiany w Polskim Ładzie. Niższa składka na NFZ i nowy podatek
Rząd ma jeszcze w poniedziałek przedstawić zmiany w Polskim Ładzie, ustaliła "Rzeczpospolita" (PAP, Andrzej Grygiel)

Miała być 9 proc. składka zdrowotna od dochodów bez możliwości potrącenia jej od podatku. Po fali krytyki rząd miał rozważać podwyższenie składki etapami - w kolejnych latach do 3, 5, 7 i 9 proc. Jednak, by jak pisze "Rzeczpospolita" "nie drażnić elektoratu corocznymi podwyżkami", rząd miał zdecydować się na jednorazową podwyżkę realnie płaconej składki zdrowotnej do 4,8 proc. - podaje gazeta.

Zmiany mają zostać zaprezentowane w poniedziałek, po posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów. We wtorek projekt - przewidujący "rewolucję podatkową" od początku przyszłego roku - ma zostać zaakceptowany przez rząd, a 15 września trafić pod obrady Sejmu, czytamy w "Rzeczpospolitej".

Takie zmiany w Polskim Ładzie według "Rzeczpospolitej" ciągle dla wielu przedsiębiorców oznaczałyby podwyżkę comiesięcznej daniny z działalności. Przypomnijmy, dziś zryczałtowana składka zdrowotna to 381 zł i 81 groszy dla każdego niezależnie, czy zarobi 2,5 tys. zł, czy 25 tys. zł w miesiąc. Jak czytamy w dzienniku, "w pierwotnym wariancie więcej zapłaciliby mikroprzedsiębiorcy z dochodami powyżej 4 tys. zł. Po modyfikacjach projektu zaproponowanych przez rząd dopiero dochody z działalności przekraczające 6,5 tys. zł miesięcznie będą oznaczały podwyżkę płaconej składki zdrowotnej".

Zobacz także: Polski Ład podwyższa podatki duchownych. Episkopat zabiera głos

Zmiany są wynikiem konsultacji Polskiego Ładu. Do Ministerstwa Finansów trafiły pisma od ponad 50 organizacji i przedsiębiorców, które głównie krytykowały podatkową rewolucję. - Najwięcej uwag w konsultacjach dotyczyło składki zdrowotnej, więc dużego zaskoczenia tu nie ma. Część organizacji i przedsiębiorców mówiła, że nie godzi się na żadne zmiany. Część jednak wskazała, że kierunek jest dobry, tylko trzeba doprecyzować i nieco spowolnić tempo ich wdrażania - mówił niedawno w rozmowie z money.pl Jan Sarnowski, wiceminister finansów odpowiedzialny za wdrożenie podatkowych zmian w Polskim Ładzie.

Podatek przychodowy też możliwy

Jak podaje "Rzeczpospolita", kolejna zmiana przewidziana w nowej wersji projektu to podatek przychodowy. Dziennik podkreśla, że "do ostatniej chwili będą się jednak ważyły losy, czy będzie on dobrowolny dla wszystkich i wyniesie 0,4 proc. przychodów z licznymi ulgami i odliczeniami, czy też 1 proc. dla przedsiębiorców z przychodami powyżej 50 mln euro i będzie obowiązkowo płacony, jeśli naliczony przez firmę CIT będzie niższy od 1 proc. jej przychodów w Polsce".

- Nie wykluczam - powiedział minister Tadeusz Kościński w rozmowie z Polskim Radiem 24, zapytany o podatek przychodowy, czym rozpoczął wielką dyskusję na temat tej daniny. - Rozmawiamy z rynkiem, rynek różne rzeczy nam podpowiada. Analizujemy, rozmawiamy i zobaczymy, jak to wyjdzie i czy mamy konsensus - dodał wówczas minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(279)
ffff
3 lata temu
Ja dla nie-rządu PiSS mam inną propozycję. JUŻ ODPISZCIE MOJE PODATKI I SKŁADKI Z WASZYCH WPŁYWÓW - pojade pracować gdzie indziej i TAM BĘDĘ MIAŁ I EMERYTURĘ I OPIEKĘ ZDROWOTNĄ na poziomie. Pa !
xanar
3 lata temu
Ja to mam taką teorię, że te wszystkie niby obniżki dla gorzej zarabiających są iluzoryczne, przy tej inflacji za rok czy dwa wszyscy będą więcej płacić i po to jest robiona ta "reforma".
open
3 lata temu
4,8% to ściema!! dlaczego nikt wyraźnie nie pisze, że chodzi tu o liniowców gdzie nie ma kwoty wolnej!!!!!!!!!!!!!!!!
Abab
3 lata temu
Chyba warto się rozwodzić w naszym kraju, aby zapewnić rodzinie dodatkowe znaczne dochody. Po rozwodzie mama będzie się rozliczać razem z dzieckiem i korzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku (2x 30.000 zł). Tata będzie korzystał ze swojej kwoty wolnej od podatku i ewentualnie rozliczać się wspólnie z drugim dzieckiem (kolejna kwota wolna od podatku 30.000 zł)
Marcin
3 lata temu
Bałagan informacyjny z tą składką zdrowotną. Dzisiaj dla przedsiębiorców jej wyliczenie jest skomplikowane. A teraz nikt już nie wie o co chodzi. Propozycja obliczania składki zdowotnej wprost od dochodu to nieporozumienie. Każdy będzie płacił inną składkę ?? To nie składka ale nowy podatek. Skladkę dziś płaci się bez względu czy jest dochód czy go nie ma bo to jest składka. Dzisiaj duża część tej składki odliczana jest od podatku dochodowego. Jestem za zniesieniem tego odliczenia od podatku dochodowego. Wówczas wpływy do budżetu państwa byłyby dużo większe i zasada płacenia składki byłaby bardziej jasna niż dzisiaj
...
Następna strona