Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Rząd planuje rozbudować trzy autostrady. Szacunkowy koszt to 37 mld zł

26
Podziel się:

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje się do rozbudowy trzech autostrad w Polsce. Dodatkowe pasy GDDKiA zbuduje na już (lub za niedługo) najbardziej zatłoczonych odcinkach A1, A2 oraz A4 - zapewnia resort. Andrzej Adamczyk, szef MI, zatwierdził właśnie program inwestycji zakładający poszerzenie tej pierwszej trasy.

Rząd planuje rozbudować trzy autostrady. Szacunkowy koszt to 37 mld zł
Budowa autostrady A1 (Materiały prasowe, GDDKiA)

Przybywa nowych autostrad w Polsce. Część zbudowanych przed laty wymaga jednak rozbudowy. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad poszerzeniem A4 pomiędzy Tarnowem a węzłem Krzyżowa na Dolnym Śląsku (ponad 450 km) oraz A2 od Łodzi do węzła Konotopa (blisko 100 km).

Resort podał we wtorek 18 stycznia, że Andrzej Adamczyk, szef MI, zatwierdził program inwestycji zakładający stworzenie dodatkowych pasów na odcinku A1 od Włocławka do Torunia (ok. 35 km). Podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianych autostrad, też ta w woj. kujawsko-pomorskim ma być rozbudowana do 2030 r.

Ministerstwo się chwali, bo i ile na A2 i A4 zatłoczone są już teraz, to w przypadku A1 "reaguje z wyprzedzeniem". Chodzi o to, że GDDKiA przygotowuje się do budowy drogi ekspresowej S10 ze Szczecina do aglomeracji warszawskiej. Niedawno drogowcy podpisali umowy na przygotowanie koncepcji ekspresówki ze Stargardu do Piły.

Po tym etapie prac (pochłonie 31 mln zł) będą mogli ogłosić przetarg na projekt i budowę 108 km drogi ekspresowej S10. Trasa na dalszym odcinku z jednej strony przecinać ma A1 w okolicy Włocławka (węzeł Północ), a z drugiej obok Torunia. Autostrada powinna być rozbudowana najlepiej przed oddaniem całej eski, by tłok nie stał się zmorą kierowców podróżujących "drogowym kręgosłupem kraju".

37 mld zł na rozbudowę trzech autostrad

"Wykonana w ramach Studium Korytarzowego budowy S10 (A1 - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej) prognoza ruchu wykazała średnie natężenie w 2050 r. w przedziale od 64,3 tys. pojazdów na dobę do 67,2 tys." - informuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Takie natężenie powoli zbliża się do wartości odpowiednich dla dwujezdniowych tras po trzy pasy w obu kierunkach. Właśnie o ten jeden pas Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poszerzyć A1 na odcinku od Włocławka do Torunia.

Zobacz także: Wysoka inflacja i wyhamowanie gospodarcze. Czy to nas czeka w 2022?

"W ramach prac przygotowawczych, zaplanowanych na lata 2022-2026, zostanie wykonana pełna analiza i prognoza ruchu oraz analiza przekroju skoordynowana z wynikami prognozy dla budowy S10" - informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Resort dodaje, że prace przygotowawcze rozbudowy A1 pochłoną ok. 2,4 mln zł. Zakłada m.in. opracowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskanie decyzji środowiskowej oraz jej uzyskanie. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 490 mln zł. O wiele droższa ma być A2, którą cztery lata temu wyceniono na ponad 600 mln zł. Najdroższa — rozbudowa A4 w niełatwym terenie, które w związku z koniecznością wykupu ziemi, pochłonąć ma ok. zawrotne 35,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Dla wielu
2 lata temu
to jest już tak, jakby pis wybudował te autostrady, pomimo tego, że to tylko plany. No ale tak jak pis zwyciężył pod Grunwaldem, albo jak 11 letni Mateuszek latał po Wrocławiu w stanie wojennym z karabinem, tak będą przez pis poszerzone te autostrady, bo oni tylko mówią.
Frychu
2 lata temu
Rzad rozbuduje za pieniądze z podatków a potem wydzierżawi prywatnej firmie żeby strzygła barany. Oczywiscie dzierżawa będzie na podstawie tajnej umowy.
Obserwatorzy
2 lata temu
Pomysł super, ale na teraz dziennie rząd musi płacić po pół miliona euro kary, za to że nie może się dogadać z Czechami w sprawie kopalni. Czyli codziennie ta planowana budowa drogi skraca się....
Dziadek
2 lata temu
SUPER BUDOWA DRÓG. TYLKO TAK DALEJ.. A NIE DŁUGO NIE BĘDZIE GDZIE ,,KARTOFLI,, POSADZIĆ. GŁÓD I NĘDZA. POLSKI ŁAD.
turysta z Wie...
2 lata temu
Brawo rząd.
...
Następna strona