Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Awantura w Zakopanem. Miasto wyłudza pieniądze od inwestorów?

45
Podziel się:

Władze Zakopanego żądają od osób budujących domy nawet 10 tys. zł myta - za przejazd ciężarówek i dostawczaków z materiałami budowlanymi. Nie zapłacisz, nie wybudujesz.

Awantura w Zakopanem. Miasto wyłudza pieniądze od inwestorów?
Inwestorzy oskarżają Zakopane o wymuszanie haraczu za budowę domu (WP)

Jak pisze "Puls Biznesu" władze gminy podsuwają inwestorom umowy w kórych zapisane jest myto za dowóz materiałów budowanych. Teoretycznie jest to opłata za przejazd pojazdu o tonażu większym niż dopuszczalny na danym odcinku.

Cena to 10 tys. zł za dowożenie materiałów na każdy stawiany budynek. Trzeba ją zapłacić niezależnie od tego, czy droga doznała jakiegoś uszczerbku czy nie.

Zobacz także: Money. To się liczy: Jan Zborowski, Wiceprezes SoDA, Wiceprezes SoftwareMill

Inwestorzy nie kryją oburzenia, niektórzy rozważają walkę w sądzie o odzyskanie "haraczu" - pisze "PB".

Gazeta jest w posiadaniu umowy jednego z inwestorów z gminą. Przedsiębiorca oświadcza jakie auta (chodzi o tonaż) i kiedy będą do niego dojeżdżać, gmina się na to zgadza. Ale jednosczęnie zakłąda, że droga zostanie zniszczona. Inwestor ma więc na bieżąco naprawiać drogę a jednocześnie dopłacić 20 tysięcy złotych.

Opłata jest bezzwrotna, inwestor zrzeka się roszczeń.

Prawnicy pytani o sprawę przez "PB" nie kryją zdumienia. Normą w takich sytuacjach jest udzielenie zgody na przejazd i zobowiązanie inwestora do naprawy drogi o ile dozna ona uszczerbku. Ale nie pobiera się żadnych opłat za możliwość skorzystania z drogi. Nie ma też mowy o uzależnianiu zgody na przejazd od uiszczenia swoistego myta. Tymczasem w Zakopanem nie zbuduje się domu bez zapłaty 10 tys. na rzecz gminy.

Z nieoficjalnych informacji "PB" wynika, że dodatkową opłatę od inwestorów wprowadzono na mocy uchwały rady gminy Zakopane. Nie udało się jednak tego potwierdzić, gdyż uchwałę miała zostać... utajniona.

Polak się buduje

Już kilka miesięcy temu pisaliśmy, że ubiegły rok był rekordowy jeśli chodzi o popyt na działki. Jeszcze nigdy nie kupowano w Polsce tylu działek budowlanych. Liczba transakcji rośnie z roku na rok. Nie zmieniła tego pandemia.

Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55 proc. rodaków, wynika z danych Eurostatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
PIASECZNO
3 lata temu
Gmina Piaseczno , na droga publicznych ustanawia służebność i nawet 40 tys każą sobie zapłacić. Za przejazd do działki.
goorol
3 lata temu
Droga dozwolona dla pojazdów do 3.5 t jesli budują jakies osiedle ( a tak jest, i jest ich wiele) w miejscu gdzie tylko taka droga jest i zniszczą ją, to lepiej zeby mieszkancy płacili ?? a jezdza dzwigi, betoniarki wywrotki itd.
stary
3 lata temu
no tak materiały na budowę kolejki robotnicy wynieśli na plecach to i na dom można ...
endloch
3 lata temu
Polski Urzędas jest zawsze pro-obywatelsk,i ale dla Niemca Francuza Hiszpana HOLENDRA itp
cccc
3 lata temu
Górale znani są ze swojej chciwości .
...
Następna strona