Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Budujesz albo remontujesz? Uważaj, złodzieje polują na pręty, cegły i deski

437
Podziel się:

Ceny materiałów budowlanych wzrosły w ciągu kilku miesięcy nawet o kilkaset procent. Jakby tego było mało, w sklepach często zwyczajnie brakuje drewna, styropianu czy płyt OSB. Coraz więcej jest zatem kradzieży na budowach, zwłaszcza tych niedużych.

Budujesz albo remontujesz? Uważaj, złodzieje polują na pręty, cegły i deski
Złodzieje coraz częściej polują na materiały budowlane - bo ich ceny rosną właściwie z tygodnia na tydzień (WP, Mateusz Madejski)
bEIHymGJ

W małopolskim Budzowie z budowy domu zniknęła pompa ciepła i panele ogrodzeniowe. Straty? Kilkadziesiąt tysięcy złotych. W Gdańsku pod koniec maja ktoś włamał się do piwnicy i skradł sprzęt i materiały za 11 tys. zł. W Ostrowie - również w Małopolsce - złodzieje natomiast okradli budowę mostu na Dunajcu. Zniknęło 200 kilogramów prętów zbrojeniowych.

Podobne przypadki można mnożyć, a zdarza się nawet, że złodzieje niszczą zabytki, by zdobyć materiały budowlane. Tak było niedawno temu w Świeciu w woj. kujawsko-pomorskim. Rabusie wykuli z tamtejszego zamku kilkadziesiąt kilkusetletnich cegieł.

Policjanci tłumaczą, że coraz więcej jest takich kradzieży, bo i ceny materiałów budowlanych rosną w niesamowitym tempie. Są hurtownie, w których na przykład ceny płyt OSB wzrosły od marca o 400 procent. Zdecydowanie droższe są też stal, drewno czy styropian.

bEIHymGL
Zobacz także: Dom z kontenerów. "Chcieliśmy ograniczyć koszty do minimum"

Problem jest jednak nie tylko z cenami, ale i z dostępnością. Przedsiębiorcy z branży budowlanej mówią, że o ile jeszcze kilka miesięcy temu materiały można było dostać w hurtowniach od ręki, to teraz trzeba czekać na nie tygodniami, a czasem i ponad miesiąc. Miała na to wpływ m.in. pandemia, która opóźniła dostawy półproduktów do wytwarzania niektórych materiałów budowlanych z Chin.

Kradzieże materiałów budowlanych. Jak działają oszuści?

- Ktoś musiał podjechać samochodem i po prostu wszystko załadować - opowiadał portalowi wSzczecinie.pl mężczyzna, któremu okradziono niedawno budowę. Złodzieje mieli wynieść cztery palety z cegłami, zaprawę murarską oraz płyty drewniane.

bEIHymGR

- Takie kradzieże są zgłaszane stosunkowo rzadko. Straty nie są zwykle wielkie, poza tym: jak niby znaleźć skradzione cegły czy deski? - słyszymy w jednej z mazowieckich komend policji. Do funkcjonariuszy trafiają więc zwykle tylko dość spektakularne kradzieże. Jak ta z podwarszawskiego Józefowa, gdzie złodzieje ukradli dachówkę z budowanego domu.

Kto kradnie materiały? Zorganizowane szajki czy raczej przypadkowe osoby, które chcą trochę zarobić lub prostu potrzebują cegieł czy drewna, bo same się budują? Funkcjonariusze, z którymi rozmawialiśmy, sugerują raczej to drugie. Rzadko bowiem dochodzi do kilku kradzieży w tej samej miejscowości z rzędu.

bEIHymGS

Trudno się bronić

Eksperci przyznają też, że niełatwo się przed takimi kradzieżami bronić. Deweloperzy oczywiście mają szczelne ogrodzenia, monitoring, a dodatkowo często takie budowy przez całą dobę są pilnowane przez ochroniarzy.

Co innego jednak osoby, które po prostu budują czy remontują dom. - Właściwie nie ma tu dobrego rozwiązania. Ogrodzenie warto postawić, choć dla doświadczonego złodzieja zwykle to też nie będzie problem. Monitoring? Czasem pozwoli zidentyfikować sprawcę kradzieży, choć to już oznacza pewne koszty - opowiada nam doświadczony kierownik budowy z okolic Warszawy.

- Najlepiej więc chyba trzymać kciuki, żeby ceny materiałów budowlanych wreszcie spadły. Wtedy pewnie i fala kradzieży opadnie - dodaje z uśmiechem.

bEIHymGT

Czasem jednak złodzieje sami zostawiają ślady. Na przykład ci z Ostrowa, którzy ukradli 200 kilogramów prętów. Policjanci ich namierzyli, bo na drodze zobaczyli ślady ciągnięcia prętów po ziemi. Te zaprowadziły ich na podwórko, gdzie już były przygotowane maszyny do cięcia takich materiałów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIHymHm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(437)
Johansson
2 miesiące temu
pompa ciepła i panele ogrodzeniowe. . Ukradzione Papę łysi porwali. Cegłę, to Rosjanie wywieźli Panele ogrodzeniowe, to pewnie Niemcy.
Johansson
2 miesiące temu
Największe złodziejstwo tradycyjnie jest w Niemczech i Rosji.
Lepkie rączki...
2 miesiące temu
""""Budujesz albo remontujesz? Uważaj, złodzieje polują na pręty, cegły i deski""""" -------- Czy okraść złodzieja to jest grzech, czy nie ?
bEIHymHn
Mich
2 miesiące temu
Zarządzanie firmą może usprawnić system CRM. Jest to program który wspomaga takie procesy jak zarządzanie firmą oraz zarządzanie relacjami z klientami. Program ten ułatwia zarządzanie oraz zwiększa efektywność firmy. Ja korzystam z systemu od FIRMAO i bardzo go polecam, jest to jeden z najlepszych oprogramowań na rynku.
Dar
2 miesiące temu
Kolejna kwestia do przemyślania przy budowie domu o.O Jestem teraz na etapie budowy, tj. nie zdecydowałem się ostatecznie, żeby budować swoją ekipą i skorzystałem z usług dewelopera (Wilgi Park w Warszawie) – nie żałuję ani sekundy, widzę teraz dopiero, jaki to złożony proces i ile rzeczy może pójść nie tak… Tak przynajmniej mam spokój, a gdybym się zdecydował samodzielenie, pewnie teraz utknąłbym z tym, co zrobić z szalejącymi cenami materiałów
...
Następna strona