Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nowy program dla rodzin. Te grupy rząd pominął. "Trudno zrozumieć"

24
Podziel się:

Nowy rodzaj rządowego wsparcia, czyli tzw. babciowe, nie obejmie pewnych grup społecznych, w tym osób korzystających ze świadczenia pielęgnacyjnego.

Nowy program dla rodzin. Te grupy rząd pominął. "Trudno zrozumieć"
Babciowe nie obejmie pewnych grup społecznych, w tym osób korzystających ze świadczenia pielęgnacyjnego (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Ministerstwo Rodziny i Pracy, które jest inicjatorem tego projektu, wyjaśnia, że celem państwa jest zapewnienie rodzicom wszechstronnego systemu wsparcia, który umożliwi im skuteczne łączenie obowiązków rodzinnych i zawodowych - czytamy w "Rzeczpospolitej". Resort zaproponował wprowadzenie do systemu trzech nowych świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" oraz "aktywnie w domu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

Problem jednak w tym, że nie wszyscy załapią się na babciowe. Z pomocy nie skorzystają m.in. rodziny pobierające świadczenia pielęgnacyjnego.

Tymczasem dodatkowe 1,5 tys. zł, które pojawią się po narodzinach drugiego dziecka, mogą być niezwykle cenne dla rodziców z niepełnosprawnym dzieckiem lub dla niesamodzielnych rodziców. W nowym systemie wsparcia nie uwzględniono członków rad nadzorczych, co - zdaniem ekspertów - jest trudne do zrozumienia, ponieważ ta grupa również płaci składki - informuje "Rz".

Jak czytamy w dzienniku, początkowo, wśród osób, które miały nie skorzystać z nowego wsparcia, znaleźli się również aplikanci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. W pierwszej wersji projektu nie byli oni uwzględnieni. Stowarzyszenie Absolwentów i Aplikantów KSSiP VOTUM musiało interweniować w tej sprawie. W swojej opinii przesłanej do Sejmu, organizacja argumentowała, że pominięcie tej grupy nie ma uzasadnienia i prowadzi do naruszenia zasady równości wobec prawa.

Babciowe dzieli koalicjantów. Są uwagi

Dr Tomasz Lasocki, z który rozmawiała "Rz", podziela te uwagi. Wyjaśnia, że szkolenie aplikantów KSSiP można porównać do sytuacji słuchaczy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, którzy otrzymują stypendium. Ci ostatni podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, w przeciwieństwie do aplikantów KSSiP, dla których odprowadzana jest jedynie składka zdrowotna.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przyjęto poprawkę w tej sprawie. Do projektu zgłaszane są jednak również inne uwagi. Ryszard Petru z Polska 2050 zwrócił uwagę, że świadczenie "aktywni rodzice w pracy" powinno być przeanalizowane pod kątem ryzyka odpływu dzieci ze żłobków do indywidualnej opieki. Zauważył również, że wśród pracodawców pojawiają się obawy, że dziadkowie mogą rezygnować z pracy, aby zająć się wnukami, co może ograniczyć aktywność zawodową seniorów - informuje "Rz".

Babciowe - pomoc w kilku odsłonach

Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" jest kierowane do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. W ustawie zdefiniowana zostanie aktywność zawodowa, której poziom/rodzaj będzie uprawniał do otrzymywania wsparcia.

Jego wysokość to 1,5 tys. zł miesięcznie, będzie przyznawane przez 24 miesiące. Od rodziców będzie zależało, na co przeznaczą te pieniądze – będą mogli np. sfinansować z nich opiekę sprawowaną przez babcię (w tym emerytkę) na podstawie umowy uaktywniającej (to jest umowy zawieranej z nianią).

Zamiast funkcjonującego obecnie dofinansowania w wysokości do 400 zł (tzw. żłobkowego) do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wprowadzone zostanie świadczenie "aktywnie w żłobku". Ono również będzie wynosić 1,5 tys. zł - nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Ama
2 miesiące temu
Dlaczego wstecz nie ma babciowego, wychowałam 8 wnuków byłam na wcześniejszej emeryturze prałam, gotowałam karmiłam przy bywali rok po roku, dlaczego nie wspiera się takich babć dlaczego nie dawaliście żadnego wsparcia, pamiętamy, to boli, proszę, żeby rząd pomyślał też o nas!!!!!
Ben
2 miesiące temu
A co z wyrównaniem od stycznia? Misio być!
Mama
2 miesiące temu
Nie zrobią -źle. Zrobią - też źle. Bardzo dobrze ,że pojawiają się takie rozwiązania. Pomoc dla dzieci za podejmowaną pracę przez rodzica. Wreszcie nie jest to rozdawnictwo, a zachęta z korzyścią dla wszystkich, w tym dla państwa w postaci składek. Głosowałam i się doczekam takiego wsparcia, super
Pol1956
2 miesiące temu
Bo za rządów lucyfera czeka nas patologia smród nędza i ogromna bieda A opętani przez tego diabła oszusta uśmiechnięci młodzi bezmyślni Polacy będą stać znowu w bardzo długich kolejkach do biur pracy
POKO
2 miesiące temu
Jutro 14.05 po cichutku Rada Unii będzie głosować nad paktem migracyjnym i tak naprawdę głos Polski już nie ma znaczenia. Już wiecie dlaczego nie mieliście brać kart w referendum 15.10?
...
Następna strona