Notowania

gospodarka
14.08.2019 11:39

Banany mogą zniknąć ze sklepów. Plantacje spustoszone

W Kolumbii, która jest największym eksporterem bananów na świecie, pojawił się grzyb Fusarium, zabójczy dla bananowców. Owoce mogą wyginąć w ciągu kilku lat - pisze "Fakt".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
To nie pierwszy kryzy na rynku bananów, wywołany przez grzyby.

W Kolumbii ogłoszono stan wyjątkowy. Potwierdzono tym samym, że zabójczy grzyb dotarł do kraju i pustoszy lokalne plantacje.

Grzyb odkryto na Tajwanie w latach dziewięćdziesiątych. Początkowo rozprzestrzeniał się w Azji, Australii i na Bliskim Wschodzie. Teraz jednak dotarł do regionu produkującego najwięcej bananów na świecie.

Kolumbia graniczy z Ekwadorem, jest też blisko Gwatemali i Kostaryki. To 4. z 5 największych eksporterów tych owoców.

Oglądaj też: Nowe stawki VAT. Banany będą niżej opodatkowane. Ośmiorniczki przeciwnie

Banany najpierw znacząco podrożeją, a później mogą całkowicie zniknąć z rynku - pisze "Fakt". Chyba, że ktoś znajdzie skuteczną metodę walki z zabójczym grzybem.

To nie pierwszy kryzys na rynku bananów, wywołany przez grzyby. W pierwszej połowie XX wieku najpopularniejszą odmianą na światowym rynku były banany Gros Michel. Zniknęły po 1965 roku z powodu tzw. choroby panamskiej, wywoływanej przez grzyb pochodzący z Ameryki Środkowej.

Zastąpiła je odmiana Cavendish. Gorsza jakościowo, ale teoretycznie odporna na choroby. Jak widać, nie na wszystkie.

Jak pisze "Fakt", do zakażenia całej plantacji wystarczy zaledwie grudka ziemi Uprawy, na których stwierdzono występowanie zabójczego grzyba, są wypalane.

Zabójczy grzyb może doprowadzić do ogromnego kryzysu w krajach Ameryki Południowej, któych gospodarka opiera się przede wszystkim na eksporcie owoców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, rolnictwo, banany
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

Badacz patologariumFusarium Piskomuna . To bardzo zabójczy grzyb mutuje z Fusarium Klerykarium i Fusarum Mafiozum i trudno jest to wszystko odseparować w laboratorium . … Czytaj całość

14-08-2019

małorolnadobrze, że urodzaj na kokę

14-08-2019

Polski RolnikDlaczego martwimy sie o banany kiedy polskie ziemniaki moga zniknac z naszych stolow ???!!! Coraz wiecej polskich upraw ziemniakow pad ofiara bakteri … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (45)