Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Stasiak
|

Banaś odpowiada Ziobrze. Szef NIK uderza w ministra i zapowiada dalsze kontrole

40
Podziel się:

Kontrola dotycząca Funduszu Sprawiedliwości, której dysponentem jest szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, była jedną z najważniejszych w ostatnich latach - oznajmił szef NIK Marian Banaś. Jak dodał, o działaniach w tej sprawie poinformuje opinię publiczną w "najbliższym czasie".

Banaś odpowiada Ziobrze. Szef NIK uderza w ministra i zapowiada dalsze kontrole
Konflikt na linii Zbigniew Ziobro - Marian Banaś narasta. Tym razem ten pierwszy wytoczył przeciwko szefowi NIK ciężkie działa (PAP, Tomasz Jastrzębowski, Reporter)

- Oświadczam, że zaistniała sytuacja nie wpłynie w żaden sposób na dalsze działanie Najwyższej Izby Kontroli - rozpoczął konferencję prasową prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Odniósł się w ten sposób do zatrzymania przez CBA jego syna Jakuba.

- Zapewniam w tym miejscu, że jakiekolwiek działania wymierzone w moich bliskich nie spowodują odstąpienia przeze mnie od powierzonych mi obowiązków - oznajmił w piątek Marian Banaś. Jak dodał, żadne działania tego nie zmienią.

Wcześniej Marian Banaś zapowiadał, że NIK pokaże rządowi żółtą kartkę w kwestii wydatków budżetowych. Ostatecznie szef Izby w Sejmie przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu państwa.

- Najwyższa Izba Kontroli pod moim kierownictwem zwróciła uwagę na nierównowagę finansów publicznych oraz niekontrolowany wzrost długu publicznego, który liczony według metodologii Unii Europejskiej wzrósł aż o 290 mld zł. Wcześniejsze zwiększenie długu publicznego, obliczonego według tej metodologii, o podobną wartość, jaką zaobserwowano w jednym tylko 2020 r., trwało prawie 10 lat - podkreślił szef NIK.

Zobacz także: Banaś doniósł na Kaczyńskiego. Jest komentarz z obozu Ziobry

Wcześniej tego dnia Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do Marszałek Elżbiety Witek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Szefowi NIK grozi 11 zarzutów.

Prokuratura zamierza postawić prezesowi NIK kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Banaś miał też rzekomo nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji ws. wymierzonych w niego czynności CBA i kontroli podatkowej.

Śledztwo to pokłosie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw złożonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i posłów na Sejm RP z Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska - KO.

Przypomnijmy, że niedługo przed informacją o decyzji Zbigniewa Ziobry CBA dokonało w piątek zatrzymania Jakuba Banasia (zgodził się na ujawnienie danych osobowych), syna prezesa NIK i jednocześnie jego społecznego doradcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
czytałem
2 lata temu
Polecam książkę Kazimierz Turaliński: "Objawy mafii II" - to geneza powstania Porozumienia Centrum a później PIS, początki kaczora i jego uwłaszczenie na majątku państwowym (a tak walczył z uwłaszczającymi się komunistami), jest tez o szmaciarzu Zbigniew Ziobro i jego niszowej Solidarna Polska, są afery związane z prawicą jak: Get Back, Amber Gold, afera podsłuchowa czy autostradowa na Euro 2012, jest SKOK-i Polecam lekturę dla zwiększenia świadomości z kim i czym macie ludzie obecnie do czynienia
czytelnik_
2 lata temu
Polecam książkę: Kazimierz Turaliński: "Objawy mafii II" - to geneza tzw. zjednoczonej prawicy, autor pisze zarówno o powstaniu Porozumienia Centrum PC, początkach kaczora i jego uwłaszczeniu się na majątku państwowym ( a propo jego walki z postkomunistami, którzy się też uwłaszczali), Ziobro (Zbigniew Z. mam nadzieje już nie długo) i kilka afer z nimi związanych jak Get Back, SKOK-i, afera autostradowa czy podsłuchowa .. Ciekawa lektura a zarazem przerażająca - dowiedzcie się kto rządzi obecnie Waszym krajem!!!! Książka jest na docer.pl
aktywista 3
2 lata temu
Polecam książkę: Kazimierz Turaliński: "Objawy mafii II" - to geneza tzw. zjednoczonej prawicy, autor pisze zarówno o powstaniu Porozumienia Centrum PC, początkach kaczora i jego uwłaszczeniu się na majątku państwowym ( a propo jego walki z postkomunistami, którzy się też uwłaszczali), Ziobro (Zbigniew Z. mam nadzieje już nie długo) i kilka afer z nimi związanych jak Get Back, SKOK-i, afera autostradowa czy podsłuchowa .. Ciekawa lektura a zarazem przerażająca - dowiedzcie się kto rządzi obecnie Waszym krajem!!!! Książka jest na docer.pl
zmotywowany
2 lata temu
Macie ludzie przykład "prywatnego folwarku" - Solidarna Polska jako niszowa partyjka bez subwencji musiało sobie jakoś radzić, darowizny działaczy na stołkach to za mało było widać, trzeba wyciągać pieniądze budżetowe - zatem Fundusz Sprawiedliwości skroili na swoja miarę - a następnie na zdjęciach Ziobro, Warchoł, Woś czy szczeniak z Opola nijaki Patryk Jaki - oni wszyscy żyły sobie wypruwali, aby załatwić kasę z Funduszu ..oczywiście kasa płynęła tam, gdzie był ich okręg wyborczy przed wyborami do Unii:) Zatem Solidarna Polska niech wie - że raport NIK to początek, niech wiedzą, że każda organizacja ad hoc otrzymująca dotację od Ziobro lub jego przydupasów zostanie sprawdzona, zweryfikuje się ich rzetelność podczas realizacji projektu (czy w ogóle doszło do realizacji to się okaże), a każda próba utrudniania dostępu do informacji zostanie nagłośniona. Oczywiście wszystkie osoby związane z tymi fundacjami i stowarzyszeniami zostaną prześwietlone i poddane kontroli Koniec ery polityków wykorzystujących zasoby państwowe do własnych, partyjnych celów i dla utrzymywania na tych zasobach rodzinki i przydupasów
nina
2 lata temu
Upada mit kaczora, ze do polityki nie idzie sie dla kasy Obyście sie nie zdziwili ludzie, ze w przyszłosci Wasze dzieci będą wynajmować mieszkania od kogoś z polityków prawicy lub osób powiązanych z nimi finansowo (np biorący dotacje)..Do tego mogą doprowadzic juz teraz podwyzki posłów i senatorów - taka nowa burżuazja wie jak zapewnić sobie jesień życia.kilka mieszkań jako inwestycja to mało przeceiż .Więc młode pokolenie moze być skazana albo na dom z rodzicami albo wynajem a na rynku niestety zakupy już w większosci inwestycyjne a nie ludzi dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych Takze środowisko polityczne i organizacje ad hoc powstajace pod konkursy na dotacje to świetny sposób na powstanie neoburżuazji w Polsce - i stworzenei duzego dystansu między ręsztą społeczeństwa Ja dopilnuje, aby moje babcie nie głosowały na nich, mimo 13-ek i 14-ek!!Obiecuej
...
Następna strona