Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

"Bardzo pozytywny trend". Nowe, optymistyczne prognozy dla polskiej gospodarki

22
Podziel się:

PKB Polski w 2022 roku będzie rósł w tempie 4,5-4,7 procent, tak samo ma być także w 2023 roku. Takie są prognozy Galliny Vincelette, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską. Jej zdaniem perspektywy wzrostu nad Wisłą i w całej UE będą w najbliższym czasie zależeć przede wszystkim od dwóch czynników: wskaźnika szczepień i inflacji.

"Bardzo pozytywny trend". Nowe, optymistyczne prognozy dla polskiej gospodarki
"Bardzo pozytywny trend". Nowe, optymistyczne prognozy dla polskiej gospodarki (Pexels, Kateryna Babaieva)

- Obecnie widzimy, że w 2021 r. gospodarka już się ożywia, a oczekiwania wzrostu gospodarczego, które w zeszłym roku nie spełniły się, są teraz na poziomie sprzed pandemii. Jest to bardzo pozytywny trend i spodziewamy się, że trend ten utrzyma się w latach 2022–2023, a wzrost pozostanie na poziomie około 4,5–4,7 proc. w ciągu najbliższych kilku lat – powiedziała Vincelette w opublikowanej we wtorek wypowiedzi dla portalu Obserwator Finansowy

Jak stwierdziła Vincelette, w 2020 r. pandemia COVID-19 spowodowała, że gospodarka Polski przestała rosnąć po raz pierwszy od trzech dekad.

Pierwsza recesja od lat

- Gospodarka skurczyła się o 2,7 proc., co w porównaniu ze spadkiem wzrostu w Unii Europejskiej o 6 proc. jest w rzeczywistości łagodnym spadkiem. Niezwykle ważne jest tu bezprecedensowe wsparcie, jakiego władze udzieliły w celu ochrony dochodów, ochrony miejsc pracy. Należy docenić rolę zarówno Narodowego Banku Polskiego, jak i rządu - powiedziała.

Zobacz także: Glapiński najgorszym bankierem Europy? Gronkiewicz-Waltz: To strażnik rządu

Jej zdaniem zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej perspektywy wzrostu, które są obecnie pozytywne, w krótkim okresie są silnie uzależnione od dwóch czynników. Po pierwsze, od wskaźnika szczepień i rozwoju epidemii wirusa COVID-19, a także od poziomu niepewności w stosunku do szczepień we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

- Po drugie, inflacja i wydarzenia, które decydują o inflacji. W średnioterminowej perspektywie będziemy przyglądać się rozwojowi sytuacji w sektorze finansowym, który oczywiście wpłynie na perspektywy wzrostu – powrót firm do normalności, powrót ludzi do pracy. To ważne czynniki, na które należy zwrócić uwagę – stwierdziła Vincelette.

Co pomoże w rozwoju gospodarki

Zdaniem dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską w perspektywach wzrostu widać też pozytywy, które pochodzą z dwóch źródeł.

- Po pierwsze, rozwój cyfryzacji. Podczas pandemii w 2020 r. obserwowaliśmy i nadal obserwujemy niesamowity wzrost absorpcji technologii, które w połączeniu z inwestycjami mogą faktycznie przynieść wzrost wydajności, co z kolei może mieć pozytywny wpływ na perspektywy gospodarcze. Innym pozytywnym czynnikiem, który może korzystnie wpłynąć na perspektywy gospodarcze tego regionu, jest przejście na zielone technologie, które faktycznie podniosłyby jakość wzrostu i zapewniły jego stabilność w przyszłości - powiedziała.

Jak pisaliśmy, Bank Światowy wierzy w polską gospodarkę. Prognoza wzrostu mocno w górę.

Zdaniem analityków Banku Światowego polska gospodarka będzie się rozwijać sporo szybciej, niż do niedawna sądzono. Prognoza wzrostu PKB na ten rok została podniesiona z 3,8 do 4,5 proc. Również inflacja ma nas słabiej dusić.

Agencja Fitch również podnosi prognozę dla Polski. PKB Polski w 2021 ma wzrosnąć do 5,7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
shamda
2 lata temu
Za PO byliśmy zieloną wyspą gdy Tusk razem z TK uradli nasze pieniądze OFE. Bez tych pieniędzy bylibyśmy w tzw. czarrnej duupie.
bogdan1
2 lata temu
Nie będzie żadnej ani tym bardziej optymistycznej wieści dla Polski,dopóty,dopóki ster władzy będzie dzierżył PIS.
edd
2 lata temu
za tuska to było ledwo 2%, upadek giełdy, wyprzedawanie wszystkiego, na nic nie było pieniędzy ...
Koryto+
2 lata temu
Bzdury, bzdury, dno, dno i tyle w temacie.
Kopytko Jan
2 lata temu
a u nasz cuda, cuda ogłaszają....
...
Następna strona